CİLT LEKELERİ NELERDİR?

Cilt lekeleri derinin kendi renginden daha koyu ve daha çok olur. Koyu renkli lekeler; gebelik lekeleri, çiller, güneş lekeleri, aktinik keratoz, seboreik keratoz, iyi huylu cilt benleri ve mantar hastalıklarıdır. Cilt lekelerinin (kanser hariç) bize herhangi bir zararı yoktur. Fakat bazı kişilerde psikolojik nedenlere yol açabilmektedir.

Güneş lekeleri ya da yaşlılık lekeleri olarak ortaya çıkan bu lekeler, çok uzun süre güneş ışınında maruz kaldıklarından dolayı çıkar. Ayrıca orta yaşlı kişilerin el ve yüzlerinde kahverengi renkli olarak çıkmaktadır. Kışın solan bu lekeler tamamen kaybolmazlar. Bu lekeler genellikle açık tenli insanlarda görülür.  Bu lekeler eğer birden çok çeşit renk içeriyorsa ve leke gittikçe büyüyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Çiller Çok açık teni insanlar da ve kızıl insanlar da görülür. Genetiktir ve bazen de koyu tenli insanlarda da görülebilir. Derinin pigmenti olan melanin kışın az miktarda üretilirken yazın daha fazla üretilir. Keratinosit tarafından üretilen melanin diğer hücrelere dağıtılır. Bu yüzden yaz aylarında daha belirgindir. Çünkü kışın yeni hücrelerle yer değiştirdiğinden ortadan kaybolur.

Gebelik lekeleri, daha çok yüzde görülen koyu renklerdir.  Östrojen hormonunun salgısı ve doğum kontrol haplarının etkisiyle ortaya çıkar.

Benlerin ortaya çıkış nedeni bilinmemektedir. Benlerin sayısı kalıtsal olarak belirlenir. Çocuk yaşlarda çıkmaya başlar ve ergenlik çağında artış gösterir. Koyu tenli insanlarda yüzeyi pürüzlü hatta et şeklinde görülebilir. Ve üzerinde kıllar da bulunabilir. Açık tenli insanlarda daha çok kahverengindedir.

“CİLT LEKELERİ NELERDİR?” için bir yorum

  1. sebebi belli veya değil bend eleke çok tu gele bide güneş açtı iyice azdıydı vişne çekirdek yağlı krem tavsiyesine uydum dr un süpper bişlim,iş kurtardım ve rahatladım tavsişye ederim derdini,z varsa deneyinnn görünnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.