YARA İZLERİ (AMELİYAT- YANIK- JİLET- BIÇAK- CAM İZİ )

Yara, yanık ve kesik izleri kişilerin dış görünümündeki estetiği bozmaktadır.  Çoğu kişi bu dertten çok rahatsız ve şikayetçidir. Bu nedenle hem tedavi amaçlı hem de estetik bir görünüm sağlamak için plastik cerrahi doktoruna başvurulması gerekir. Plastik cerrahi doktorları yara, yanık ve kesik izlerini estetik tedavi ile daha belirsiz biri hale getirmektedirler.

Tedavilerin zamanları hastalara ve yaraların durumuna göre değişmektedir. Tedavilerin bazılarına hemen başlanabilirken bazılarında yaranın olgunlaşması için 6 ay gibi bir süre beklenmelidir.

Yara nasıl en az izle tedavi edilebilir?

Öncelikle yaralara ilk müdahale çok önemlidir. Yaralı bölge cerrahi kesiklerdeki gibi temizlenmeli ve yara kenarları düz hale getirilmeli ve kapatılmalıdır. Tedavi sonrasında yaralara bakım ve kontroller hekimin belirttiği gibi yapılmalıdır. Yara izlerini güneşten korumak gerekir. Ortalama olarak güneşten 18 ay gibi bir süre korunmalıdır. Güneşten korunan yaralarda iz kalma oranı da daha düşüktür.

İz tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

Bazı yaralarda hemen başlanabilinirken bazı yaralarda ise yaranın olgunlaşması gereklidir. Buna muayene sonrası hekim karar verir. Ve en kısa zamanda tecrübeli bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmelidir.

Yaralarda zaman içerisinde değişiklik olur mu?

Kişinin yaraya verdiği reaksiyon ve tedaviye göre zaman zaman yarada değişiklik görülmektedir. İlk zamanlarda yara kızarır ve hafif kabarır iyileşme döneminde ise pembeleşmeye başlar kabuklaşır.

Yara vücudun her yerinde aynı şekilde mi iyileşir?

Gerginliğin fazla olduğu bölgelerde iyileşme oranı daha düşüktür. Kollar, bacaklar, omuz, göğsün ön yüzü , kulak kepçesi gibi bölgelerde daha özenli davranmamız gerekmektedir.

Hangi bölgelerde yara izi daha az olur?

Genital bölge, üst göz kapağı gibi bölgelerde yara izine hemen hemen hiç rastlanmaz.

Yara ve jilet izlerinin tedavisi gelişen teknoloji tam anlamıyla yeterli olmamaktadır.  Nitekim yapılan ameliyatlarda % 100 başarı sağlanmakta ama hastaların eski ciltlerine kavuşmaları mümkün olmamaktadır. Nitekim ameliyat sonrası derin yara ve kesik izlerinde vücuda iz kalma olasılığı çok yüksektir. Ancak unutulmamalıdır ki yapılan bütün cerrahi işlemler oldukça riskli ve zor ameliyatlardır. Kişilerin bunu bilmeleri ve ona göre fazla yaralanmalardan sakınmalarında fayda vardır.

“YARA İZLERİ (AMELİYAT- YANIK- JİLET- BIÇAK- CAM İZİ )” üzerine 18 yorum

 1. merhaba kolay gelsın
  20 gün önce avuç içi yanık nedenıyle ameliyat oldum ve parça koydular ameliyat kenarlarında hafıf ara ara meme ucu gibi kabarmalar var ama doktorum yama tutmuş dedi bu meme ucu gibi kabarmalar gecermi yada ne yapmalıyım

 2. merhABa benim vucudumda çok sayıda jilet izi var bunlardan rahatsız oluyorumm izleri nasıl kaybedebilirz teşekürler

 3. Yaklaşık 1 ay önce avcumun içini bıçak kesti 16 dikiş atıldı ve ben avcumun içinde kesik izi kalırmı diye merak ediyorum?

 4. merhaba:16 yaşındayken büyük bir cam taşıyordum cam la birlikde düştüm yüzümü kestim ve hala izini taşıyorum ameliyat olmak istiyorum bana yardımcı olurmuunuz birde randevu isticektim..saygılar..

 5. benim kolumda 50’yi aşkın jilet izi var bazıları hala pembemsi renkte diğerleri derimin renginde ama hepsi oldukça derin. plastik cerrah ve ardından lazer tedavisi kolumdaki jilet izlerini geçirirmi ?

 6. merhba 26 yaşındayım 7 yıl önce cam kesigi oluştu yüzümde göz altından dudagıma kadar inen iz yüzümde cukurlukta bulunuyor nasıl bir tedavi şekli bulunuyor tşler..

 7. benim sağ ve sol kolumda derin bıçak kesikleri var ve bunlardan aşırı derecede rahatsız oluyorum bana lütfen yardımci olun toplumdan dışlanmaktan bıktım ve usandım bütün duyarlı insanlarımıza sesleniyorum benim maddi durumun iyi değil lütfen bana yardımci olun ve beni topluma kazandırın

 8. merhaba benim çenemde kabarık yaklaşık 3cm uzunluğunda kesik var. acaba ameliyatla görünmez olabilirmi ?

 9. Ben 15 yaşındayım yüzümde bıçak izi var ve bundan çok rahatsızım lütfen bana yardımcı olun.

 10. Kolumda kesik izleri var nasıl tedavi ettirebilirim yardımcı olursanız sevinirim…

 11. Merhaba. Benim sırtıma 2 yaşındayken sırtıma çaydanlık dökülmüş ve yanmışım. Şu an 18 yaşındayım ve o yaralar hale ciddi bir şekilde duruyor izi. O zaman doktorlara sormuşlar bu yaşta ameliyat edemeyiz. 18 yaşını beklesin diye. Şu an o mümkün mü acaba. Ayrıca yaralar neredeyse sırtımın yarısını kaplamakta. Ameliyat olmam mümkün mü? Teşekkürler.

 12. merhaba benim vücuduma üç yaşında çaydanlık dökülmüştü, yara izleri var. Şimdi yaşım baya oldu bunun ameliyat ile tedavisi var mıdır? Bu yanık yüzünden nişanlımdan ayrılmıştım.
  Ben kendimi görünce bile tiksiniyorum bana yardım edin. Bu yanığı yok etmek için bir çare arıyorum.

 13. Selam benim çenemin altında bıçak izi var, estetik yaptırmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 14. Merhaba ben bir iş kazası geçirdim ve ağzımın kenarını yani yanağımı jiletle kestim ve yanağımda 4-5 cm kadar bir bıçak izi oluştu. Bu izi yok etmek istiyorum. Kazayı geçireli 5 yıl kadar bir süre geçti ve beni rahatsız ediyor sizden yardım istiyorum teşekkür ederim.

 15. Kızım kol ve bacaklarında kesik izleri var. Tedavi ile tamamen kaybolur mu acaba?

 16. Merhaba, yazın motorsiklet kazası geçirdim ve asfalta yüzüm sürüklendi şimdi yüzümde çene altında derin bi yara izi var ne yapmaliyim yardimci olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir