ÇENE KEMİĞİ KİSTLERİ

 

Çene kemiği kistinin tanımı, içi sıvı ile dolu etrafı kapsülle çevrili patolojik dokudur. Çene kistleri çoğu kişide görülür ve oldukça sık rastlanmaktadır. Çene kemiğinin dokusu içerisinde büyüyerek kemik harabiyeti yaratmakta klinik olarak önemli bir vakadır.

 

Çene kemiği kistlerinin bir çoğu şikayete neden olmaz diş tedavilerinde çekilen röntgen filminde ortaya çıkar. Bunun dışında kistler büyük hale ulaşınca çok ciddi şikayetler meydana gelmektedir.

 

Çene kistlerinin büyük bir bölümü alt çene kökünde oluşmaktadır. Üst çene de kist oranı az sıklıkta oluşmaktadır. Bu kistlerin önemli bir kısmı diş ve diş etlerinden kaynaklanır. Bu kistler diş köklerinden alınmaktadır. Kistlerin kaynaklandığı dokunun özelliği ve kistin tipine göre farklı tedavi uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında da kistler farklılık göstermektedir.

ÇENE KEMİĞİ KİSTLERİ TEDAVİSİ

  

Çene kemiği kistlerinin tedavisinde ana amaç kist dokularının tamamı kemik içerisinden çıkartılmalıdır. Kist kazınarak kist tedavisi tam olarak yapılamaz. Mevcut kist dokusunun tamamı cerrahi bir müdahale ile nazik bir şekilde yapılmaktadır. Çene kemiği kistlerinin kaynaklandığı dokuların farklı özelliklerinden dolayı değişik oranlarda nüksetme olasılığı vardır. Çene kemiği kistlerinin tamamı çıkarılırsa tamamen bir iyileşme sağlanmış olunur. Bu arada önemli bir konuda ameliyattan sonra sürekli doktor kontrolünde olmak gerekir. Düzenli olarak tahlil ve tetkiklerin takip edilmesi hasta için en önemli unsurdur