EPİLASYON YAPTIRACAĞINIZ MERKEZİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

            Lazer epilasyonda kullanılan Alexandrite lazerin güvenilir olduğu, insan sağlığına zararı olmadığı FDA tarafından bilimsel olarak belgelenmiştir. Tabii lazer epilasyonda en iyi cihaz kullanmanın yanında cihazın kullanış tekniği, lazer epilasyon merkezlerinin uygulama protokolleri gibi nedenler epilasyonda alacağımız sonucu etkilemektedir. Sırf para kazanmak adına uygun olmayan cilt ve kıl yapılarında bile lazer epilasyon yapmaktadırlar. Böyle işlem yapılan yerlerin sahipleri tıp doktoru bile değil. Lazer epilasyon yaptırıp daha sonra ciltlerinde yanık olanlar, tüyleri daha da çok artıp mahkemeye başvuranların  sayısı hiç de azımsanacak kadar değildir. Bu gibi şeylerle karşılaşmamak için risk almadan detaylı bir araştırma yapmanız gerekir.

            Hiçbir sağlık kuruluşu tıbbi konularda garanti vermez. Sadece ticari amaçla kurulmuş, sahte doktorların açtığı güzellik merkezleri tüylerinizin tamamen bitme garantisi gibi vaatler verir.

LAZER EPİLASYON AVANTAJLARI

 

 

* Lazer epilasyon tüm bölgelere uygulanabilen bir yöntemdir.

* Diğer epilasyon çeşitlerine nazaran oldukça kısa sürede yapılır. Yaklaşık 2 saatte tüm tüyler      vücuttan temizlenir.

* Lazer epilasyon, epilasyon sonrasında hastaların sosyal yaşamlarında herhangi bir kısıtlama   yapmaz.

* Lazer epilasyon çok etkili ve uzun dönemli epilasyon sağlar.

* Lazer epilasyon herhangi bir iz bırakmaz. işlem yapıldıktan sonra hafif kızarıklıklar olabilir. Bunlar da 1-2 saat içinde geçmektedir.

* Lazer epilasyon kişinin kendi ten rengi, kıl tipi gibi analizler yapılarak hastaya uygun teknik uygulanır. Bu yüzden çok güvenilir bir yöntemdir.

* Lazer epilasyon ağrısız ve acısız bir yöntemdir.

* Batık kıl ve kıl dönmelerinin tedavisinde lazer epilasyon yöntemi kullanılır.

* Oldukça hijyen ortamlarda yapıldığı için herhangi bir cilt enfeksiyonu riski yoktur.

LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

        Lazer epilasyonu kıl tipine ve cilt tipine göre enerji değerleri ile yapılır. Lazer ışını kıl kökğnğ hedef alarak etrafındaki sağlam dokuyu tahriş etmeden epilasyon işlemi gerçekleştirir.  Bu yüzden herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında kısa süreli olarak hafif yanma ve kızarıklık görülebilir. Tabii bu da tedaviden 2-3 saat sonra geçmektedir. Eğer cildiniz çok hassas ise bu kızarıklıklar 2-3 gün içinde geçer.

            Fakat bazı lazer tiplerinin dalga boyları farklıdır ve daha derine işlemektedir. Bu tip lazerlerle yapılan epilasyonlarda birtakım yanmalar ve tahrişler meydana gelmektedir. Böyle birşeyle karşılaşılmaması için kıla özle 755 nanometre dalga boyunda olan Alexandrite lazer kullanılması gerekir.

 

LAZER EPİLASYON NEDİR ?

 

            Epilasyon nedir?

            Epilasyon, vücuttaki kalıcı tüylerin azaltılıp ve uzaklaştırılmasına denilmektedir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için pek çok geliştirilmiş yöntem bulunmaktadır. Ancak kalıcı tüy azalması için yapılan modern iki yöntem bulunmaktadır.

  • LAZER EPİLASYON
  • İĞNELİ EPİLASYON

 

Lazer epilasyon, lazer teknolojisi kullanılarak en az sürede ve en az acı ile istenmeyen tüylerden güvenli bir şekilde kurtulma yöntemidir.

Lazer ışınları ile epilasyon nasıl yapılmaktadır?

Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışınları tek renk ve tek dalga boyunda paralel giden ve gözle görülmeyen ışınlardır. Bu işlemin etkili olmasının nedeni seçici fototermoliz yöntemidir. Bu seçici emilim sayesinde cildin üst tabakası etkilenmeden kıl folikülü tahrip edilmiş olur. Bu tedavi her bir lazer ışınının yaklaşık 1 santimetre karelik bölgeyi etkilediği lazer atışlarından oluşmaktadır.

Lazerli epilasyonu diğer epilasyon yöntemlerinden ayıran ana özellik kılı çevreleyen dokunun zarar vermeden kıl kökünün etkilenmesidir.

Lazer epilasyonun avantajları

*  Vücudun bölgelerine rahatlıkla uygulanan bir yöntemdir.

*  Diğer epilasyon yöntemlerine göre  yapılan işlem oldukça kısadır.

*  Epilasyon sonrası herhangi bir kısıtlama yoktur. (denize girmek duş almak gibi )

*  Lazer epilasyonun başarıya ulaşma süresi kişisel faktörlere göre değişmektedir.

*  Herhangi bir zararı ve yan etkisi yoktur.

*  Enfeksiyon riski kesinlikle yoktur.

*  Lazer epilasyon ciltte kalıcı bir iz bırakmaz.

Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar….

* Tedavinin süresini kısaltmak düşüncesiyle hastalar seans aralarında cımbız veya ağda gibi yöntemler kullanmamalılar.

 * Gebelerde ve emziren anneler için ise epilasyona ara verilmelidir.

 * Epilasyon yaptırmayı düşündükleri bölgeyi kesinlikle bronzlaştırmamaları gerekir.

Tedavi ne kadar zaman alıyor?

Tedavi bir santimetre kareyi etkileyen seri lazer atışlarından oluşmaktadır. Buda ortalama 10 kıl kökünün etkilenmesi demektir. Seans süreleri bölgenin genişliğine göre değişmektedir. Koyu bir cilde sahip kişilerde seans sayısı açık tenlilere göre daha fazladır. Koyu  renkte kıllara sahip olan kişiler de sonuç kısa sürede elde edilir. Aktif hormonal bozukluğu olan kişilerde tedavi süresi oldukça uzun sürmektedir. Bu nedenle önce hormonal denge sağlanmalı ve daha sonra lazer epilasyona başvurulmalıdır.

LAZER EPİLASYON NASIL YAPILIR?

 

Lazer epilasyon tedavisinde çok iyi sonuç alabilmek bazı kriterlere göre değişir. Hormonal faktörler, yaş, genetik, ilaç kullanımı ve metabolizmanın hızı gibi faktörler tüylerin kalınlığını ve özelliğini etkilemektedir. Ayrıca ten rengine göre de tedavi sonuçları da kişiden kişiye göre değişir.

            Lazer epilasyon üç aşamada yapılır. İlk önce uygulama yapılacak alan temizlenir. Tedaviye başlamadan önce epilasyon yapılacak bölgeye uygulamanın yapılmasını kolaylaştıracak bir jel sürülür. Sonra ten ve kıl renginize göre size uygun epilasyon cihazı ile bölge taranır. Bu tarama kıl yoğunluğuna ve bölgenin büyüklüğüne göre birkaç dakika sürebilir. Lazer enerjisi deriden geçerek tüy folikülündeki pigment tarafından emilerek saniyeden daha kısa sürede tüy folikülleri etkisiz hale getirilir. Tedaviden birkaç gün sonra tüyler kendiliğinden dökülür.

            Lazer epilasyon tedavisinin bitmesi için gerekli olan seans süreleri 3 ile 6 seanstır. Seans süreleri de 15 ile 45 dakika arasındadır.

LAZER EPİLASYON

 

            İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en sağlıklı ve hızlı yolu lazer epilasyondur. Uygulamanın amacı; Uzman kişiler tarafından uygun dozda lazer ışınları uygulayarak kıl köklerini tahrip etmek ve istemeyen tüylerin uzun süreli epialsyonla vücuttan uzaklaştırmaktır.

 

            Aşırı tüylenme hem bayan hem de erkeklerde görülebilmektedir. Görünümüne önem veren bayan ve erkekler lazer epilasyon yöntemi ile istenmeyen tüylerden kurtulmaktadır. Lazer epilasyon istenmeyen tüyleri tahrip ederek. tekrar çıkmasını önlediği için oldukça rağbet gören bir uygulamadır. 

 

            Lazer epilasyonda hiçbir ağrı ve acı hissedilmemektedir. Ve işlemler çık kısa bir zamanda bitmektedir. Bu açıdan lazer epilasyon istenmeyen tüylerin giderilmesinde kullanılan en etkili medikal estetik yöntemidir. Zaten medikal estetiğin başlangıcı da lazer epilasyon sayesinde olmuştur

BAYAN LAZER EPİLASYON

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüz bayanların epilasyonda en çok tercih ettikleri yöntem lazer epilasyonudur. Lazer epilasyon  şu bölgeler için yapılır; kol, bacak, koltukaltı, göbek, genital bölge, bikini bölgeleri ve yüz.

Çok kısa ağrı ve acısız olan lazer epilasyon çok kısa sürmektedir. Lazer epilasyon süreleri bayanlarda vücut bölgeleri 4-6 seans, yüz bölgesi ise ortalama 6-12 seans sürmektedir. Ortalama seans süreleri ise: Kol, yarım bacak, genital bölge 20 dakika; tüm bacak 45 dakika; tüm vücut 1,5 saat; tüm yüz 10 dakika; koltukaltı, göğüs ucu, dudak üstü ve çene 5 dakikadır.

 Lazer epilasyon öncesinde dikkat edilecek hususlar şunlardır:

            * Lazer epilasyon yaptırmadan 3 hafta önceisne kadar kökten kıl almamaları gerekir.

            * Lazer epilasyona gelmeden uzamış kılları ya makasla ya da jilet yardımıyla alarak         kılların kalın olarak çıkmasını sağlamak

            * Lazer epilasyon uygulamadan iki hafta öncesine kadar güneş ışınlarından ve      solaryumdan uzak kalmak

            * Lazer epilasyon yapılacak bölgedeki kılları sarartmamak ve bu bölgeyi temiz tutmak.

            * Sivilce tedavisi için kullanılan roaccutane ilacının son 6 içinde kullanılmaması     gerekir.

 Lazer epilasyon sonrasında dikkat edilecek hususlar şunlardır:

            * Lazer epilasyon uygulamasından sonra hafif duş alınabilir. Fakat kese, peeling gibi         uygulamalardan kaçınmak gerekir.

            * Lazer epilasyon uygulaması yapıldıktan üç gün içerisinde güneş ışığından          korunmalı. Güneşe çıkılacaksa yoğun koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

            * Lazer epilasyon seanslarına düzenli gelerek uzmanların tavsiyelerine uyulmalıdır.