GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ ( BLEFAROPLASTİ )

 Göz kapağı estetiği; göz çevresindeki fazla, sarkan veya torbalar oluşturan deri ve deri altı yağ dokusunun kısmen çıkartılarak kısmen de onarılarak sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşturulduğu ameliyatlara verilen genel isimdir. Göz kapağı estetiği yerine  blefaroplasti  terimi hekimler tarafından daha çok kullanılmaktadır. Göz kapağı ameliyatları genellikle 30 ila 40yaş civarındaki kişilere yapılmakta ve yüzü çok etkili bir şekilde gençleştirmektedir. Ameliyatlar genellikle lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Ancak yapılacak ek işlemler olursa hastanın konforu açısından genel anestezi yapılabilmektedir.

         Rutin bir göz kapağı estetiği (blefaroplasti ) ameliyatı aşağıdaki

                                         Aşamalardan oluşur

  • Her iki göz kapağına lokal anestezi uygulanır
  • Üst göz kapağındaki fazla deri ameliyattan sonra iz bırakmayacak şekilde planlanan yerden kesilerek çıkarılır.
  • Kas dokusunda fazlalık veya zayıflık varsa fazla kısım çıkarılır.
  • Kas ve bağ dokusu altındaki sarkmış yağ yastıkçılarının fazlası çıkarılır.
  • Bağ dokusu ve kas dokusu sağlamlaştırılarak onarılır.
  • İzin tamamı üst göz kapağı katlantısına saklanacak şekilde deri estetik olarak dikilir.
  • Alt göz kapağı derisi iz hiç belli olmayacak şekilde kirpik köklerinin hemen altından kesilerek açılır.
  • Deri fazlası tespit edilir ve kesilerek çıkarılır.
  • Alt göz kapağı derisi iz bırakmayacak şekilde dikilir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ (Blefaroplasti)

Gözlerimiz yüz ifademizi oluşturur. Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği bölgedir. Çünkü yapısı gereği hem çok ince deriye sahip olduğundan ileriki yaşlarda kırışması kaşınılmaz olur, hem de göz çevresi çok hareketlidir. Göz kapakları sarkmış, göz altı şişmiş ve düşük üst göz kapakları insanı hep yorgun ve üzgün gibi gösterir. Göz kapağı derisi gençlerde kısa ve gergindir. Gözlerin fazla yorulmasından ya da yaşlılığa bağlı olarak göz kapaklarında belirli bir zaman sonra torbalanma görülebilir ya da bollaşabilir. Göz kapağı estetiği sayesinde bu tür problem ortadan kalkmış olur. Göz kapağı estetiğine genellikle 30-40 yaşlarında ihtiyaç duyulur.

            Göz kapağı estetiği lokal anestezi ile sakinleştirici ilaçlar eşliğinde yapılır. Fakat yapılacak ek işlemler ya da hastanın konforu nedeniyle genel anestezi de yapılabilir. Çok ince bir iğne ile göz kapağı uyuşturulur. Kesi için üst göz kapağının katlanma yeri seçilir. Alt göz kapağının kesi yeri ise kirpiklerin hemen altıdır. Böylelikle herhangi bir iz görünmez. Ameliyat süresi yaklaşık 1- 3 saat arasındadır. Hasta aynı gün taburcu olabilmektedir. Ameliyat sonrası hafif bir ağrı görülebilir. Bu ağrılar içi basit ağrı kesiciler kullanmak yeterli olur.

            Bazı sistemik hastalıklar göz kapağı ameliyatının riskini artırır. Bunlar; hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve göz yaşı kuruluğudur. Ameliyat sonrasında her ameliyatta olduğu gibi birkaç gün şişlik ve morluk görülür.