Çene Estetiği Fiyatları

Çene Estetiği Fiyatları 2000 tl den başlayarak 4000 tl ye kadar çıkmaktadır. Bu ameliyatların fiyatları da yapılacak olan tekniği göre değişkenlik göstermektedir. Bu dahilen estetiği yapacak olan cerrahiye, ameliyatın yapılacağı hastaneye, ameliyatın hangi bölgeye yapılacağına, ameliyatta kullanılacak malzemeye, ameliyat sonrasına vs… göre de fiyat değişmektedir.

Çene estetiği operasyon fiyatlarının ortalamasının belirlenmesindeki en önemli etkenlerden biri çeneye yapılacak olan işleme göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin çeneye yapılacak olan çıkık çenenin düzeltilmesi yada büyük bir çenenin küçültülmesi işlemi daha uzun süreli olmakta ve bu durum fiyata yansımaktadır ama çene uçlarını büyültme işlemi daha kısa ve daha kolay bir operasyon olması sebebi ile tabi ki bu durum hastaya göre değişmekte daha makul bir estetik fiyata uygulanmaktadır.

AMELİYATSIZ ÇENE BÜYÜTME

 

Ameliyatsız çene büyütme operasyonunda kalıcı dolgular kullanılmaktadır. Bu kalıcı dolgularla çene ucu büyültülerek istenilen görüntü sağlanılmaktadır. Yapılan bu işlem hem estetik açıdan güzel ir görünüm sağlar hem de kalıcı bir işlemdir. Estetik yaptırmak isteyenler için ameliyatsız çene büyütme işlemi bulunmaz bir fırsattır. Yapılan bütün değişiklikler kalıcı ve doğaldır.

ÇENE EKLEMİ AĞRILARI

Çene eklemi, her yöne hareket eden yapısı nedeniyle vücuttaki diğer eklemlerden farklı fonksiyonelliğe sahiptir. Çene eklemimiz alt çene kemiği ile kafatası kemiği arasında yer almaktadır. Bu eklem sayesinde ağzımızı hareket ettirmekteyiz. Çene eklemi fonksiyonel özelliklerinden dolayı vücudumuzda oldukça fazla öneme sahiptir.

 

Kabaca ağız kapama açma olarak ifade edilen bu fonksiyonel özellik konuşma, beslenme ve mimikleri yansıtma gibi konuları da içermektedir. Genel bir araştırma yapılırsa toplumun önemli bir kesiminde çene eklemi bozukluklarına ve ağrılarına çok sık rastlanmaktadır. Ancak bu bozukluklar kişiden kişiye değişmekte ve faklı kapsamda şiddetli ağrılar görülmektedir. Bu gibi bir çok şikayeti hastalık olarak kabul etmek gerekir ve bir an önce tedavi sürecinin başlanması gerekmektedir.

ÇENE KEMİKLERİNİN UZATILMASI( DİSTRAKSİYON – OSTEOGENEZİS )

 

 

Distraksiyon  osteogenesiz, kabaca kemik uzatması olarak tarif edilmektedir. Ortopedi tarafında bu tekniğe boy uzatılması yöntemi denilmektedir. Çene kemiklerinde kısalık olana hastalar erişkin yaşlarda (18 yaşından sonra ) ortognatik  cerrahi girişimi ile tedavi edilmektedir. Ancak küçük yaşlarda da çene uzatma ameliyatını uygulamak gerekir. Çene kemiği uzatılması ameliyatı hasta yaşları 2 ila 21 yaş arasında değişmektedir.

 

Çene kemiklerinde kısalık olanlar ilk öncelikle ayrıntılı bir muayene olmaları gerekmektedir. Muayene sonrası bilgisayarlı tomografi çekilmeli ve incelenmelidir. Detaylı muayene ve filimler den sonra ameliyatın şekline ve niteliğine karar verilmelidir.

 

Çene uzatma ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Çene uzatma ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Çene uzatma ameliyatı ağzın içerisinden ve ağzın dışarısından yapılmaktadır. Her iki yöntemde de çene kemiğine distraktör adı verilen bir cihaz yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 1 ila 3 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan 5 -7 gün sonra uzatma işlemine her gün 1 mm olarak uzatılır. Uzatma işlemi tam olarak bittikten sonra 6 hafta cihaz orada kalır. Sonrasında filimler çekildikten sonra kemikleşme görüldükten sonra cihaz çıkarılır. Hastalar ameliyat sonrası sert gıdalar yerine sıvı gıdalar tüketmeliler. Ağıza pansuman dikkatli ve titizlikle yapılmalıdır.

 

 

ÇENE EKLEMİ AĞRI NEDENLERİ

 

Çene eklemi rahatsızlıklarının en önemli sebebi travmadır. Çene eklemi travma grubu içerisinde  zorlu diş çekimleri 20’lik diş çekimi dişlere darbe alma uyumsuz protez kullanımı gibi yanlış tedaviler çene eklemi ağrı nedenleri olmaktadır.

 

Travma dışında ise görülen belirtiler çene hareketleri sırasında  sert lokmalar, uyurken dişleri fazla sıkma alışkanlıklar göze çarpan unsurlar arsında yer almaktadır.

 

Aşırı endişelik, depresyon, uyku bozukluğu ve strese bağlı baş ağrıları da çene eklemi ağrılarına neden olmaktadır. Uykuda ve stres durumunda sürekli dişlerin sıkılması  çene etrafındaki çiğneme kaslarının kasılmasına sebep olur ve çok şiddetli ağrıya yol açabilir

ÇENE EKLEMİ AĞRI BELİRTİLERİ (SEMTPOMLARI )

 

Çene eklemi rahatsızlığının ilk belirgin özelliği ağız açma- kapama esnasında ve yemek yerken eklemden rahatsız edici ses gelmesidir. Çoğunlukla bu seslere ağrı eşlik etmez. Ancak bu sesler yemek yerken ve uyku esnasında diş sıkma durumlar ağrı belirtilerine neden olmaktadır. Çene eklemi ağrılarında hiç geç kalınmadan ve biran önce tedavi edilmesi gerekir.

 

Bu şikayetlerle hekime başvuran hasta detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene sırasında radyolojik tetkikin yanı sıra MR çekilerek eklemler iyice incelenmeli ve değerlendirilmesi gerekir. Tüm bulgular incelenerek tedavi için en uygun yöntem seçilmelidir.

ÇENE KIRIKLARI TEDAVİ ÖNCESİ

        

Çene kemiği kırıklarında geç kalınmadan hekime gitmek gerekir. Hekim tarafından dikkatli bir şekilde muayene etmek gerekir. Kırığın tipine göre  çene ameliyatı  ağzın içinden ve dışından yapılmaktadır. Çoğunlukla bu tür ameliyatlar ağız içerisinden yapılmaktadır.

 

Çene kırığı ameliyatı genel anestezi altında ve tam teşekküllü bir hastanede yapılmaktadır. Ameliyat süresi endikasyonuna göre değişmekte  45 dakika ile 2.5 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası alt ve üst çenenin bir birine bağlanmasına gerek yoktur. Ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Ağız hijyeni için gargara kullanılması ve dişler için de yumuşak fırça kullanılmalıdır. Çene kırıkları ameliyatı sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanılması gereklidir. Ameliyat sonrasında yumuşak ve sıvı gıdalar tüketilmelidir.

ÇENE AĞRISI

                                     

 

Çene eklemi, her yöne  hareket eden yapısı nedeniyle vücuttaki diğer eklemlerden farklı fonksiyonelliğe sahiptir. Çene eklemi çene kemiği ile kafatası arasında yer almaktadır. Bu eklem sayesinde rahatlıkla ağız açma ve kapatma sağlanmaktadır.

 

Çene eklemi fonksiyonel özelliklerinden dolayı oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Ağız açama, kapama,mimik, beslenme ve konuşma gibi yansıtma konuları içermektedir. Genel olarak bir araştırma yapılacak olursa toplumun önemli kesiminde çene eklemi bozuklukları ve ağrıları ile karşılaşmak mümkündür. Çene ağrısını bir hastalık olarak kabul etmek gerekir.  Ayrıca ağrı hemen önemsenmeli hekime başvurulmalıdır. Geç kalınmadan hemen tedaviye başlanılması gerekmektedir.

ÇENE PROBLEMLERİ

                               

Diş ve çene ile ilgili problemler şiddetli baş ağrısına ve migrene neden olmaktadır. Çene enfeksiyonları ortak yerel alanda olduğu gibi yüz ve baş çevresinde orta şiddetli ağrılara neden olabilir. Çene problemleri temporo genel terimi veya mandibular eklem diskfonksiyonu  altında toplanabilir. Ciddi durumlarda çene tamamen kilitlenebilir.

Çene problemi ağrılarının nedenleri aşağıdaki faktörlerde belirtilmiştir.

 

·        Kötü alışkanlıklar

·        Diş gıcırdatma

·        Yanak ısırma durumları

·        Romatoid hastalıklar

·        Çene yapısı kıkırdak rahatsızlığı

·        Diş hizalama – Alt çenenin üst çeneyle dengesiz bir araya gelmesi

·        Kas gerginliği – Gereksiz kas hareketlerini çiğneme gibi

·        Travma – Araba kazaları düşme ve spor yaralanmaları omurga sorunları gibi