ÇENE EKLEMİ AĞRILARI

Çene eklemi, her yöne hareket eden yapısı nedeniyle vücuttaki diğer eklemlerden farklı fonksiyonelliğe sahiptir. Çene eklemimiz alt çene kemiği ile kafatası kemiği arasında yer almaktadır. Bu eklem sayesinde ağzımızı hareket ettirmekteyiz. Çene eklemi fonksiyonel özelliklerinden dolayı vücudumuzda oldukça fazla öneme sahiptir.

 

Kabaca ağız kapama açma olarak ifade edilen bu fonksiyonel özellik konuşma, beslenme ve mimikleri yansıtma gibi konuları da içermektedir. Genel bir araştırma yapılırsa toplumun önemli bir kesiminde çene eklemi bozukluklarına ve ağrılarına çok sık rastlanmaktadır. Ancak bu bozukluklar kişiden kişiye değişmekte ve faklı kapsamda şiddetli ağrılar görülmektedir. Bu gibi bir çok şikayeti hastalık olarak kabul etmek gerekir ve bir an önce tedavi sürecinin başlanması gerekmektedir.

ÇENE EKLEMİ AĞRI NEDENLERİ

 

Çene eklemi rahatsızlıklarının en önemli sebebi travmadır. Çene eklemi travma grubu içerisinde  zorlu diş çekimleri 20’lik diş çekimi dişlere darbe alma uyumsuz protez kullanımı gibi yanlış tedaviler çene eklemi ağrı nedenleri olmaktadır.

 

Travma dışında ise görülen belirtiler çene hareketleri sırasında  sert lokmalar, uyurken dişleri fazla sıkma alışkanlıklar göze çarpan unsurlar arsında yer almaktadır.

 

Aşırı endişelik, depresyon, uyku bozukluğu ve strese bağlı baş ağrıları da çene eklemi ağrılarına neden olmaktadır. Uykuda ve stres durumunda sürekli dişlerin sıkılması  çene etrafındaki çiğneme kaslarının kasılmasına sebep olur ve çok şiddetli ağrıya yol açabilir

ÇENE AĞRISI

                                     

 

Çene eklemi, her yöne  hareket eden yapısı nedeniyle vücuttaki diğer eklemlerden farklı fonksiyonelliğe sahiptir. Çene eklemi çene kemiği ile kafatası arasında yer almaktadır. Bu eklem sayesinde rahatlıkla ağız açma ve kapatma sağlanmaktadır.

 

Çene eklemi fonksiyonel özelliklerinden dolayı oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Ağız açama, kapama,mimik, beslenme ve konuşma gibi yansıtma konuları içermektedir. Genel olarak bir araştırma yapılacak olursa toplumun önemli kesiminde çene eklemi bozuklukları ve ağrıları ile karşılaşmak mümkündür. Çene ağrısını bir hastalık olarak kabul etmek gerekir.  Ayrıca ağrı hemen önemsenmeli hekime başvurulmalıdır. Geç kalınmadan hemen tedaviye başlanılması gerekmektedir.