ÇENE EKLEMİ SORUNLARI

              

Çene eklemi rahatsızlığı daha çok genç ve orta yaşlarda görülen bir hastalıktır. Çene eklemlerinin tam açılmama, hiç açılamama çene açıldıkça yerinden çıkma gibi fonksiyon bozukluğunun tamamını kapsamaktadır. Bu rahatsızlık baş ağrısı ve kulak çınlaması yapmaktadır. Çene ve yüz kaslarında da kaymalar ve kısıtlılık görülmektedir. Eklemin onarımı, eklemin ortadan kaldırılması ve suni bir eklem oluşturulması gibi girişimlerle sorunlar çözülebilmektedir. Yapılan girişime göre değişen bir ameliyat sonrası bakım ve tedavi süreci de vardır. Ya çene hareketleri tamamen kısıtlanır ya da hastaya sürekli çene hareketleri önerilmektedir. Çene eklemi ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon bir gün sürmektedir.

ÇENE EKLEMİ ANKİLOZU

Estetik çene ekleminin kafa kemiklerine kaynamasına ankiloz denir. Çene eklemi hareket eden yapısıyla diğer eklemlerden farklı bir özelliğe sahiptir. Çene kemiği ile kafatası kemiği arasında yer almaktadır. Ve bu eklemimiz sayesinde ağzımızı kapatıp ve açmaktayız.

 

Çene eklemi ankilozu çene kemiği ile kafatası kemiklerinin birbirine kaynaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Çene ekleminde en belirgin travma nedenidir. Özellikle çocukluk yaşlarında kırık ve çıkıklardan yanlış tedavi edilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Çene ekleminde hasta ağzını açı kapmakta kısıtlık yaşamaktadır. Özellikle beslenme ve konuşurken çok problem yaşar bu da hastayı sıkıntıya düşürür.

ÇENE EKLEMİ TEDAVİSİ

Çene eklemi rahatsızlıklarının tedavisi fizik tedavi, plastik cerrahi, rehabilitasyon ve çene yüz protez uzmanları tarafından yapılmaktadır. Diş sıkma, gıcırdatma, çiğneme gibi durumların neticesinde kasların üzerine çok fazla yük binmektedir. Bu durum neticesinde de çok şiddetli çene ağrıları meydana gelmektedir. Çene eklemi tedavisinde ilk adımda ilaç tedavisine başlanmalıdır. Eklemi rahatlatmak hem de çene eklemini rahat ve sağlıklı kullanmayı öğrenmek gerekir.

 

Çene eklemi rahatsızlıklarının cerrahi tedavisi genel anestezi altında yapılmaktadır. Çene eklemi tedavisi tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir. Çene eklemi ameliyatı kulak önünden bir kesikle yapılmakta ve kesik izi belli olmamaktadır. Ameliyat sonrasında fizyoterapist seansları ile cerrahi işlemin başarısı daha çok artacaktır.

ÇENE EKLEMİ ANKİLOZU TEDAVİSİ

             

Çene eklemi ankilozu tedavisi kesinlikle cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Çene eklemi ankilozu ameliyatı genel anestezi altında ve tam donanımlı bir hastanede yapılmaktadır. Çene eklemi ankilozu ameliyat süresi vakanın ciddiyetine göre değişmektedir. Ameliyat yaklaşık 2 ila 3 saat sürebilmektedir. Ameliyat sonrası herhangi bir iz kalmamaktadır. Hasta ameliyattan 2 ila 3 gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası iyileşme hızlı sürmesi için fizyoterapist seansları gerekmektedir.