Çene Estetiği Fiyatları

Çene Estetiği Fiyatları 2000 tl den başlayarak 4000 tl ye kadar çıkmaktadır. Bu ameliyatların fiyatları da yapılacak olan tekniği göre değişkenlik göstermektedir. Bu dahilen estetiği yapacak olan cerrahiye, ameliyatın yapılacağı hastaneye, ameliyatın hangi bölgeye yapılacağına, ameliyatta kullanılacak malzemeye, ameliyat sonrasına vs… göre de fiyat değişmektedir.

Çene estetiği operasyon fiyatlarının ortalamasının belirlenmesindeki en önemli etkenlerden biri çeneye yapılacak olan işleme göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin çeneye yapılacak olan çıkık çenenin düzeltilmesi yada büyük bir çenenin küçültülmesi işlemi daha uzun süreli olmakta ve bu durum fiyata yansımaktadır ama çene uçlarını büyültme işlemi daha kısa ve daha kolay bir operasyon olması sebebi ile tabi ki bu durum hastaya göre değişmekte daha makul bir estetik fiyata uygulanmaktadır.

ÇENE UCU ESTETİĞİ

Çene yüzümüzün en altında bulunan, yüz ile boyun arasında bağlantıyı sağlayan bölgemizdir. Kafa tası ile yaptığı eklem yardımıyla  ağzımızı açıp kapatma fonksiyonunu sağlamaktadır. Burun ucu gibi çene ucu da yüzümüzün diğer bölümleri ile aynı orantıda olmalıdır. Aksi takdirde yan profilden hiç de estetik olmayan bir profil ortaya çıkabilir.

 

 Çene ucunda yapılacak cerrahi müdahaleler bazı standartlara göre değişmektedir. Bu kriterler arasında en önemli unsur alt ve üst dişlerin birbirlerine olan uyumu ve ısırma anındaki konumlarıdır. Isırma problemi yok ise hastada istenilen estetik çene ucu görünümü sadece çene ucuna yapılan bir cerrahi müdahale ile sağlanılır.

 

Çene ucu estetiği ameliyatlarında genel olarak Genioplasti ameliyatları adı verilmektedir. Ameliyat ağzın içerisinden küçük bir kesik ile yapılmakta ve herhangi bir iz kalmamaktadır. Ameliyatta dikiş ipleri kendiliğinden eriyen iplerle yapılmakta ve bu nedenle de ameliyat sonrası dikiş alınmasına gerek kalmaz. Çene ucu ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık olarak ameliyat 1 saat sürmektedir. Bir gün hastanede kalındıktan sonra evine taburcu edilir. Ameliyat sonrası ağrı azdır ama her ihtimale karşı ağrı kesicide önerilmektedir. Ağız içerisindeki kesikler iyileşene kadar sıvı gıdalar tüketilmelidir. Çene ucu estetiği ameliyatı sonrası geçicide olsa alt ve üst dişlerin birbirine bağlanmasına gerek olmaz.

ÇENE KEMİKLERİNİN UZATILMASI( DİSTRAKSİYON – OSTEOGENEZİS )

 

 

Distraksiyon  osteogenesiz, kabaca kemik uzatması olarak tarif edilmektedir. Ortopedi tarafında bu tekniğe boy uzatılması yöntemi denilmektedir. Çene kemiklerinde kısalık olana hastalar erişkin yaşlarda (18 yaşından sonra ) ortognatik  cerrahi girişimi ile tedavi edilmektedir. Ancak küçük yaşlarda da çene uzatma ameliyatını uygulamak gerekir. Çene kemiği uzatılması ameliyatı hasta yaşları 2 ila 21 yaş arasında değişmektedir.

 

Çene kemiklerinde kısalık olanlar ilk öncelikle ayrıntılı bir muayene olmaları gerekmektedir. Muayene sonrası bilgisayarlı tomografi çekilmeli ve incelenmelidir. Detaylı muayene ve filimler den sonra ameliyatın şekline ve niteliğine karar verilmelidir.

 

Çene uzatma ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Çene uzatma ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Çene uzatma ameliyatı ağzın içerisinden ve ağzın dışarısından yapılmaktadır. Her iki yöntemde de çene kemiğine distraktör adı verilen bir cihaz yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 1 ila 3 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan 5 -7 gün sonra uzatma işlemine her gün 1 mm olarak uzatılır. Uzatma işlemi tam olarak bittikten sonra 6 hafta cihaz orada kalır. Sonrasında filimler çekildikten sonra kemikleşme görüldükten sonra cihaz çıkarılır. Hastalar ameliyat sonrası sert gıdalar yerine sıvı gıdalar tüketmeliler. Ağıza pansuman dikkatli ve titizlikle yapılmalıdır.

 

 

ÇENE KIRIKLARI TEDAVİSİ

Çene kırıklarının tedavisinde değişik teknikler yer almaktadır. Bu teknikler arasında schnee teli ile üst ve alt çeneyi birbirine bağlanması ve titanyum miniplaklar kullanarak kırıkların tespitini kolayca bulmaktır. Bu yöntemin tedavi esnasında getirdiği zorluklar vardır. Bunlar  yeterli ve düzgün gıda alamama ağız hijyeninde zorluk görülmektedir. Çene kırıklarında tedavi sonrasında çene ekleminde hareketsizliğe bağlı olarak ağız açma ve kapama fonksiyonunda kusur ve ağrı görülmektedir. Titanyum vücuda zarar vermeyen bir metal olduğu için bu tip plaklar çene kırıklarında kullanılmaktadır. Titanyum mini plakları ameliyat sonrası kırıkların iyileşmesinden hemen sonra çıkartılması gerekir. Çene kemiğinin gelişimini kötü etkilemesinden dolayı bu plakların çıkartılması gereklidir. Ocuk yaşta olan vakalarda bundan dolayı absorbe olan mini plakların kullanılması önerilmektedir. Aynı zamanda yetişkin hastalarda da absorbe plakları isteğe göre kullanılmaktadır.

ÇENE KIRIKLARI TEDAVİ ÖNCESİ

        

Çene kemiği kırıklarında geç kalınmadan hekime gitmek gerekir. Hekim tarafından dikkatli bir şekilde muayene etmek gerekir. Kırığın tipine göre  çene ameliyatı  ağzın içinden ve dışından yapılmaktadır. Çoğunlukla bu tür ameliyatlar ağız içerisinden yapılmaktadır.

 

Çene kırığı ameliyatı genel anestezi altında ve tam teşekküllü bir hastanede yapılmaktadır. Ameliyat süresi endikasyonuna göre değişmekte  45 dakika ile 2.5 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası alt ve üst çenenin bir birine bağlanmasına gerek yoktur. Ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Ağız hijyeni için gargara kullanılması ve dişler için de yumuşak fırça kullanılmalıdır. Çene kırıkları ameliyatı sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanılması gereklidir. Ameliyat sonrasında yumuşak ve sıvı gıdalar tüketilmelidir.

ÇENE PROBLEMLERİ

                               

Diş ve çene ile ilgili problemler şiddetli baş ağrısına ve migrene neden olmaktadır. Çene enfeksiyonları ortak yerel alanda olduğu gibi yüz ve baş çevresinde orta şiddetli ağrılara neden olabilir. Çene problemleri temporo genel terimi veya mandibular eklem diskfonksiyonu  altında toplanabilir. Ciddi durumlarda çene tamamen kilitlenebilir.

Çene problemi ağrılarının nedenleri aşağıdaki faktörlerde belirtilmiştir.

 

·        Kötü alışkanlıklar

·        Diş gıcırdatma

·        Yanak ısırma durumları

·        Romatoid hastalıklar

·        Çene yapısı kıkırdak rahatsızlığı

·        Diş hizalama – Alt çenenin üst çeneyle dengesiz bir araya gelmesi

·        Kas gerginliği – Gereksiz kas hareketlerini çiğneme gibi

·        Travma – Araba kazaları düşme ve spor yaralanmaları omurga sorunları gibi