ÇENE VE ELMACIK KEMİĞİ PROTEZLERİ

             

 

Çene ve elmacık kemiği protezleri, çene ucu veya elmacık kemiği bölgesini daha çıkıntılı bir hale getirmek amacıyla kullanılır. Bu ameliyatta amaç küçük bir çeneyi ya da yetersiz elmacık kemiklerini büyütmek ve çıkıklaştırmaktır.

 Ameliyat doğru planlanırsa bu tür protezlerin çok faydalı etkileri bulunmaktadır. Ancak yanlış bir şekilde kullanılır ve  uygulanırsa doğallıktan ve estetikten çok ters  kötü sonuçlarda oluşabilmektedir.

 

ÇENE UCU PROTEZLERİ : Genellikle ağzın içerisine yerleştirilir ve yüzde herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Bu amaçla çeşitli protezler kullanılmaktadır. Çene ucu protez kullanımı hasta ile birlikte karar verilmelidir. Eğer çeneniz küçükse ve değişikliğe de ihtiyacınız varsa çenenizi büyütmenizi tavsiye ederiz.

 

ELMACIK KEMİĞİ PROTEZLERİ :  Hemen  hemen çoğu insanın elmacık kemikleri yüz tiplerine göre büyüktür. Çene kadar önemli olmasa da elmacık kemikleri yüz yapımızı çok etkilemektedir. Bu nedenle de yapılan estetik operasyonda bu tür bir protez yüzünüzde ciddi bir değişiklik yapabilir. Ancak teknik uygulaması nispeten zordur.

 

NE ZAMAN ELMACIK KEMİĞİ PROTEZLERİ – NE ZAMAN ENDOSCOPİC

Burada çok önemli bir noktayı  vurgulamak lazım…. Konu çok küçük bir çeneyse fazla da düşünecek bir şey olmuyor. Yapılması gereken çeneyi büyütmek bunun ne tür bir protezle yapıldığı  sadece  teknik bir detay. Elmacık kemiklerinde durum tabi ki farklıdır. Bu arada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Eğer elmacık kemiği yetersizliği  yanlış yorumlanırsa  yerleştirilen protezler yüzü şişman ve yuvarlak gösterecektir. Bu konuda oldukça sık rastlanan bir hatadır. Protez  sadece elmacık kemiklerini dışarıya doğru çıkıklaştırır. Yüzün diğer bölgelerine hiçbir etki yok denecek kadar azdır. Oysa sarkmış yanakların kaldırılması  (endoscopic lifting ) yüzün bütün yapısını etkilemektedir. Bu ameliyatta amaç anatomik olarak çene seviyesinde duran yanak dokularını yukarıya elmacık kemiklerinin seviyesine çıkartmaktır. Böyle bir ameliyat düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzla ayrıntılı bir konuşma yapmalısınız.

 

AMELİYAT : Çene protezleri ağız içerisinden,  alt dudağınızın en derin yerinden yada çene altından yapılan bir kesim ile yapılmaktadır. 

Çene altından konulması protezin mikroplu olmasını önleyen ağza değmeden  en temiz şekilde konulması sağlanmaktadır. Çene altında birkaç santimlik kesim yapılmakta ve belli belirsiz iz kalmaktadır.

Ağız içi hem kirli bölge  hem de bu hat üzerinde duyu sinirleri vardır. Bu nedenle ameliyatta bu sinirlerin üzerlerinden atlamak gerekir.

Elmacık kemiği protezleri ise her zaman ağız içerisine konulmaktadır. Kesim ise üst dudak içerisinden ve en derin yerinden yapılarak protez yanak altından konulur.

Bütün ağız iç kesimleri emilebilir bu nedenle alınması gereken dikiş genellikle olmaz.

ÇENE KEMİĞİ KİSTLERİ

 

Çene kemiği kistinin tanımı, içi sıvı ile dolu etrafı kapsülle çevrili patolojik dokudur. Çene kistleri çoğu kişide görülür ve oldukça sık rastlanmaktadır. Çene kemiğinin dokusu içerisinde büyüyerek kemik harabiyeti yaratmakta klinik olarak önemli bir vakadır.

 

Çene kemiği kistlerinin bir çoğu şikayete neden olmaz diş tedavilerinde çekilen röntgen filminde ortaya çıkar. Bunun dışında kistler büyük hale ulaşınca çok ciddi şikayetler meydana gelmektedir.

 

Çene kistlerinin büyük bir bölümü alt çene kökünde oluşmaktadır. Üst çene de kist oranı az sıklıkta oluşmaktadır. Bu kistlerin önemli bir kısmı diş ve diş etlerinden kaynaklanır. Bu kistler diş köklerinden alınmaktadır. Kistlerin kaynaklandığı dokunun özelliği ve kistin tipine göre farklı tedavi uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında da kistler farklılık göstermektedir.

ÇENE KEMİKLERİNİN UZATILMASI( DİSTRAKSİYON – OSTEOGENEZİS )

 

 

Distraksiyon  osteogenesiz, kabaca kemik uzatması olarak tarif edilmektedir. Ortopedi tarafında bu tekniğe boy uzatılması yöntemi denilmektedir. Çene kemiklerinde kısalık olana hastalar erişkin yaşlarda (18 yaşından sonra ) ortognatik  cerrahi girişimi ile tedavi edilmektedir. Ancak küçük yaşlarda da çene uzatma ameliyatını uygulamak gerekir. Çene kemiği uzatılması ameliyatı hasta yaşları 2 ila 21 yaş arasında değişmektedir.

 

Çene kemiklerinde kısalık olanlar ilk öncelikle ayrıntılı bir muayene olmaları gerekmektedir. Muayene sonrası bilgisayarlı tomografi çekilmeli ve incelenmelidir. Detaylı muayene ve filimler den sonra ameliyatın şekline ve niteliğine karar verilmelidir.

 

Çene uzatma ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Çene uzatma ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Çene uzatma ameliyatı ağzın içerisinden ve ağzın dışarısından yapılmaktadır. Her iki yöntemde de çene kemiğine distraktör adı verilen bir cihaz yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 1 ila 3 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan 5 -7 gün sonra uzatma işlemine her gün 1 mm olarak uzatılır. Uzatma işlemi tam olarak bittikten sonra 6 hafta cihaz orada kalır. Sonrasında filimler çekildikten sonra kemikleşme görüldükten sonra cihaz çıkarılır. Hastalar ameliyat sonrası sert gıdalar yerine sıvı gıdalar tüketmeliler. Ağıza pansuman dikkatli ve titizlikle yapılmalıdır.

 

 

ÇENE KEMİĞİ KİSTLERİ TEDAVİSİ

  

Çene kemiği kistlerinin tedavisinde ana amaç kist dokularının tamamı kemik içerisinden çıkartılmalıdır. Kist kazınarak kist tedavisi tam olarak yapılamaz. Mevcut kist dokusunun tamamı cerrahi bir müdahale ile nazik bir şekilde yapılmaktadır. Çene kemiği kistlerinin kaynaklandığı dokuların farklı özelliklerinden dolayı değişik oranlarda nüksetme olasılığı vardır. Çene kemiği kistlerinin tamamı çıkarılırsa tamamen bir iyileşme sağlanmış olunur. Bu arada önemli bir konuda ameliyattan sonra sürekli doktor kontrolünde olmak gerekir. Düzenli olarak tahlil ve tetkiklerin takip edilmesi hasta için en önemli unsurdur