CİLT LEKE TEDAVİLERİ NASIL YAPILIR?

Kahverengi lekelerin tedavisinde önemli olan bu lekenin ne olduğunu tespit etmektir. Çünkü kahverengi lekeler kendi içlerinde birçok çeşide ayrılır. En çok bilinen leke ise güneş lekeleridir. Özellikle genç kadınlarda hamilelik döneminde görülür. En sık dudak üzeri, alın bölgesi ve yanaklarda görülür. Özellikle dudak üstü ve yanaklar rahatsız edici bölgelerdir.

Daha çok yoğun bir şekilde güneşlenmeye maruz kalan kişilerde görülen güneş lekeleri bir hastalık değil tamamen fazla güneş ışını alımından kaynaklanmaktadır. Güneş lekelerini azaltmak için en önemli unsur güneşten korunmaktır. Ayrıca cildi yenileyen, arındıran kremlerin kullanmak lekelerin artışını azaltarak hafifletir. Bunun dışındaki tedaviler lekelerin geçmesi ya da hafiflemesine yardımcı olacaktır. Tabii tedavinin başarı sağlamasını etkileyen unsurlar da vardır. Bunlar; kişinin ten rengi, lekesinin derinliği ve oradaki lekenin hasarı ile ilgilidir. Bu yüzden tedavideki amaç,  lekelerin hafifletilmesi ve daha fazla artmamasını sağlamaktır. Güneş lekelerinin tedavi yöntemlerinde  kimyasal peelingler, lazer tedavileri ve mezoterapi yöntemleri  uygulanmaktadır. Leke tedavisi dikkatli, zarif bir şekilde yapılıp agresif çalışılmamalıdır Bunlar tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

CİLT LEKELERİ NELERDİR?

Cilt lekeleri derinin kendi renginden daha koyu ve daha çok olur. Koyu renkli lekeler; gebelik lekeleri, çiller, güneş lekeleri, aktinik keratoz, seboreik keratoz, iyi huylu cilt benleri ve mantar hastalıklarıdır. Cilt lekelerinin (kanser hariç) bize herhangi bir zararı yoktur. Fakat bazı kişilerde psikolojik nedenlere yol açabilmektedir.

Güneş lekeleri ya da yaşlılık lekeleri olarak ortaya çıkan bu lekeler, çok uzun süre güneş ışınında maruz kaldıklarından dolayı çıkar. Ayrıca orta yaşlı kişilerin el ve yüzlerinde kahverengi renkli olarak çıkmaktadır. Kışın solan bu lekeler tamamen kaybolmazlar. Bu lekeler genellikle açık tenli insanlarda görülür.  Bu lekeler eğer birden çok çeşit renk içeriyorsa ve leke gittikçe büyüyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Çiller Çok açık teni insanlar da ve kızıl insanlar da görülür. Genetiktir ve bazen de koyu tenli insanlarda da görülebilir. Derinin pigmenti olan melanin kışın az miktarda üretilirken yazın daha fazla üretilir. Keratinosit tarafından üretilen melanin diğer hücrelere dağıtılır. Bu yüzden yaz aylarında daha belirgindir. Çünkü kışın yeni hücrelerle yer değiştirdiğinden ortadan kaybolur.

Gebelik lekeleri, daha çok yüzde görülen koyu renklerdir.  Östrojen hormonunun salgısı ve doğum kontrol haplarının etkisiyle ortaya çıkar.

Benlerin ortaya çıkış nedeni bilinmemektedir. Benlerin sayısı kalıtsal olarak belirlenir. Çocuk yaşlarda çıkmaya başlar ve ergenlik çağında artış gösterir. Koyu tenli insanlarda yüzeyi pürüzlü hatta et şeklinde görülebilir. Ve üzerinde kıllar da bulunabilir. Açık tenli insanlarda daha çok kahverengindedir.

CİLT BAKIMI NEDİR?

Cilt bakımı her insanın yapması gereken bir bakımdır. Hem estetik hem de özellikle sağlık açısından çok önemlidir.  Cilt temizliğine önem vermek cildimizin ileriki yaşlarda kırışmasını önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü cildimizi olumsuz etkileyen birçok faktör vardır. Bunların başında makyaj, stres, sigara ultraviyole ışınları, dengesiz beslenme ve hava değişimleri gelmektedir.  Tüm bu etkenler yaşımız genç olsa bile yüzümüzü solgun göstermesine neden olur.  Sağlıklı cilt parlak ve canlı olur. Bu yüzden 20’li yaşlardan itibaren herkesin cildini temizlemesi ve gerekli bakımı yapması gerekir.  Her insanın cildi aynı değildir. Bu yüzden ilk önce cilt analizi yaptırarak cilt tipinizi öğrenip ona göre uygun bir temizleme ürünleri almanız gerekir.  Böylelikle cildinizin kuru, yağlı, ya da hassas olduğunu öğrenip bu şekilde doğru ürün kullanabilirsiniz. Uygun temizleme ürünlerini alıp hergün evde kendiniz yapabilirsiniz.  Bunun dışında tam bir cilt bakımı için ayda bir kere cilt bakım merkezine gidip genel bakım yaptırabilirsiniz. Bu bakım yaklaşık 2 saat sürmekte olup sırasıyla temizleme, tonik, peeling, buhar, maske, nemlendirme işlemleri uygulanır.

Ayrıca beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Sivilce genellikle çinko eksikliğinden dolayı çıkar.  Kabak çekirdeği, badem, brokoli, yumurta ve peynirde bolca çinko bulunmaktadır.  Ayrıca A, C ve E vitaminleri olan sebze ve meyveleri de bol miktarda tüketmek gerekir.

CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Cilt tipini belirledikten sonra cilde uygun temizleme ürünleri kullanarak iyi bir cilt bakımı yapılabilmektedir. Cilt bakımının ilk aşaması cilt temizlemedir.  Her cildin PH dengesi farklı olduğu için temizlemede kullanılan tonikler cildin bu dengesini korur. Kuru ve hassas ciltlere daha çok ıhlamur, lavanta gibi yatıştırıcı nitelikte olan ürünler kullanılmalıdır. Kesinlikle alkol içeren tonikler kullanılmamalıdır. Yağlı ciltler için de kullanılan okaliptüs ekstreli ürünler bu cilt tipi için birebirdir. Peeling işlemi ciltteki ölü hücreleri soyar. Bu ölü hücreler cildi mat gösterir. Peeling işlemi yapıldıktan sonra cilt pürüzsüz ve parlak görünümde olur.  Hassas ciltlere haftada bir kez peeling işlemi yapılırken yağlı ciltler için hafta 2 ya da 3 kez peeling yapılabilir.  Çok kuru cilde sahip kişiler peeling yerine temizleme maskesi yapabilir. Beyaz pudrayı suyla karıştırarak tüm cilt tipleri ne uygun bir peeling yapabilirsiniz.  Daha sonra cildinize maske işlemi uygulayın. Kil maskeleri genelde en çok tercih edilen maskelerdir. Siyah noktalarınız için cildinize buhar vererek kolayca temizleyebilirsiniz.  Suyun içine elma sirkesi ekleyerek  kaynatın. Daha sonra üzerinize bir örtü çekerek 20 dakika kadar bekleyin.  Böylelikle cilt yumuşayarak siyah noktalarınız kolayca temizlenecektir.  Buhar işlemini haftada 1 kere yapabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra son olarak cildinize uygun nemlendirici uygulayarak cilt bakımı işlemini bitirebilirsiniz.