CİLT LEKE TEDAVİLERİ NASIL YAPILIR?

Kahverengi lekelerin tedavisinde önemli olan bu lekenin ne olduğunu tespit etmektir. Çünkü kahverengi lekeler kendi içlerinde birçok çeşide ayrılır. En çok bilinen leke ise güneş lekeleridir. Özellikle genç kadınlarda hamilelik döneminde görülür. En sık dudak üzeri, alın bölgesi ve yanaklarda görülür. Özellikle dudak üstü ve yanaklar rahatsız edici bölgelerdir.

Daha çok yoğun bir şekilde güneşlenmeye maruz kalan kişilerde görülen güneş lekeleri bir hastalık değil tamamen fazla güneş ışını alımından kaynaklanmaktadır. Güneş lekelerini azaltmak için en önemli unsur güneşten korunmaktır. Ayrıca cildi yenileyen, arındıran kremlerin kullanmak lekelerin artışını azaltarak hafifletir. Bunun dışındaki tedaviler lekelerin geçmesi ya da hafiflemesine yardımcı olacaktır. Tabii tedavinin başarı sağlamasını etkileyen unsurlar da vardır. Bunlar; kişinin ten rengi, lekesinin derinliği ve oradaki lekenin hasarı ile ilgilidir. Bu yüzden tedavideki amaç,  lekelerin hafifletilmesi ve daha fazla artmamasını sağlamaktır. Güneş lekelerinin tedavi yöntemlerinde  kimyasal peelingler, lazer tedavileri ve mezoterapi yöntemleri  uygulanmaktadır. Leke tedavisi dikkatli, zarif bir şekilde yapılıp agresif çalışılmamalıdır Bunlar tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

CİLT BAKIMI NEDİR?

Cilt bakımı her insanın yapması gereken bir bakımdır. Hem estetik hem de özellikle sağlık açısından çok önemlidir.  Cilt temizliğine önem vermek cildimizin ileriki yaşlarda kırışmasını önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü cildimizi olumsuz etkileyen birçok faktör vardır. Bunların başında makyaj, stres, sigara ultraviyole ışınları, dengesiz beslenme ve hava değişimleri gelmektedir.  Tüm bu etkenler yaşımız genç olsa bile yüzümüzü solgun göstermesine neden olur.  Sağlıklı cilt parlak ve canlı olur. Bu yüzden 20’li yaşlardan itibaren herkesin cildini temizlemesi ve gerekli bakımı yapması gerekir.  Her insanın cildi aynı değildir. Bu yüzden ilk önce cilt analizi yaptırarak cilt tipinizi öğrenip ona göre uygun bir temizleme ürünleri almanız gerekir.  Böylelikle cildinizin kuru, yağlı, ya da hassas olduğunu öğrenip bu şekilde doğru ürün kullanabilirsiniz. Uygun temizleme ürünlerini alıp hergün evde kendiniz yapabilirsiniz.  Bunun dışında tam bir cilt bakımı için ayda bir kere cilt bakım merkezine gidip genel bakım yaptırabilirsiniz. Bu bakım yaklaşık 2 saat sürmekte olup sırasıyla temizleme, tonik, peeling, buhar, maske, nemlendirme işlemleri uygulanır.

Ayrıca beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Sivilce genellikle çinko eksikliğinden dolayı çıkar.  Kabak çekirdeği, badem, brokoli, yumurta ve peynirde bolca çinko bulunmaktadır.  Ayrıca A, C ve E vitaminleri olan sebze ve meyveleri de bol miktarda tüketmek gerekir.