CİLT LEKELERİ NELERDİR?

Cilt lekeleri derinin kendi renginden daha koyu ve daha çok olur. Koyu renkli lekeler; gebelik lekeleri, çiller, güneş lekeleri, aktinik keratoz, seboreik keratoz, iyi huylu cilt benleri ve mantar hastalıklarıdır. Cilt lekelerinin (kanser hariç) bize herhangi bir zararı yoktur. Fakat bazı kişilerde psikolojik nedenlere yol açabilmektedir.

Güneş lekeleri ya da yaşlılık lekeleri olarak ortaya çıkan bu lekeler, çok uzun süre güneş ışınında maruz kaldıklarından dolayı çıkar. Ayrıca orta yaşlı kişilerin el ve yüzlerinde kahverengi renkli olarak çıkmaktadır. Kışın solan bu lekeler tamamen kaybolmazlar. Bu lekeler genellikle açık tenli insanlarda görülür.  Bu lekeler eğer birden çok çeşit renk içeriyorsa ve leke gittikçe büyüyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Çiller Çok açık teni insanlar da ve kızıl insanlar da görülür. Genetiktir ve bazen de koyu tenli insanlarda da görülebilir. Derinin pigmenti olan melanin kışın az miktarda üretilirken yazın daha fazla üretilir. Keratinosit tarafından üretilen melanin diğer hücrelere dağıtılır. Bu yüzden yaz aylarında daha belirgindir. Çünkü kışın yeni hücrelerle yer değiştirdiğinden ortadan kaybolur.

Gebelik lekeleri, daha çok yüzde görülen koyu renklerdir.  Östrojen hormonunun salgısı ve doğum kontrol haplarının etkisiyle ortaya çıkar.

Benlerin ortaya çıkış nedeni bilinmemektedir. Benlerin sayısı kalıtsal olarak belirlenir. Çocuk yaşlarda çıkmaya başlar ve ergenlik çağında artış gösterir. Koyu tenli insanlarda yüzeyi pürüzlü hatta et şeklinde görülebilir. Ve üzerinde kıllar da bulunabilir. Açık tenli insanlarda daha çok kahverengindedir.

LEKE TEDAVİSİ

 

Leke kişinin cilt kalitesinin azalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda da kişinin güzelliğine gölge düşürmektedir. Estetik açıdan da dış görünümümüzü olumsuz etkilenmektedir. Leke tedavisinde her geçen yıl yenilikler denenmektedir.

                      Cildimizde lekeler nasıl oluşmaktadır?

Pigmentinin vücudumuzun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz kümelenmesi ile lekeler meydana gelmektedir. Vücudumuzda en çok leke el, yüz, boyun bölgesinde oluşmaktadır. Cilt lekeleri daha çok güneşte klana kişilerde görülmektedir. Cilt lekeleri oluşmaması için bu tür uygulamalardan uzak durulmalıdır. Lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling, akne tedavisi gibi işleler ciltte leke oluşumuna sebep olmaktadır.

                      Leke tedavisinin basamakları nelerdir?

İlk olarak cilt lekelerinin neyin meydana getirdiği araştırılmalıdır. Lekeye göre en uygun tedavi seçilmeli ve hastaya leke tedavisinin uzun sürebileceği anlatılmalıdır. Leke tedavisi için tecrübeli bir cilt hekimi seçilmeli ve lekenin iyi yada kötü huylu olup olmadığı araştırılmalıdır.  Leke tedavisinde son nokta lazer tedavisidir. Leke tedavisinde lazerle muhteşem bir sonuç alınmaktadır. Lazer tedavisinde leke cildin yüzeyinde ise tek seans yeterli olabilirken derine uzanan lekelerde seans sayısı artmaktadır. Leke tedavisinde ideal mevsim sonbahar ve kıştır. Kışın başlayan leke tedavileri ilkbaharda tamamlanmalıdır.  Yazın güneşten korunmalı ve dikkat edilmelidir.

                      Leke tedavisinde doğru teşhis çok önemlidir. Her hangi bir leke tedavisi yöntemine başlamadan önce mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Leke türü teşhis edilmeli ve tedavi planlı bir şekilde uygulanmalıdır. Lekenin oluşum sebebi ve türüne göre farklı lekeler için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

                     

KAHVERENGİ CİLT LEKELERİNİN PEK ÇOK ÇEŞİDİ VARDIR.

ÖNCELİKLE CİLT LEKELERİNİN TEŞHİSİNİ DOĞRU YAPMAK ÇOK ÖNEMLİDİR.

 • Hamilelik lekesi
 • Güneş lekesi
 • Yaşlılık lekesi
 • Alerjik lekeler
 • Doğuştan olan lekeler
 • Akne izleri
 • Cilt yaralarından sonra oluşan lekeler
 • Çil lekeleri ( efelid, lentigo  )
 • Deri benleri    

Cilt lekelerini tedavileri lekelerin cinslerine göre farklılık göstermektedir.

Leke tedavisinde lekeler bir cilt uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Cilt lekesi tedavilerinde başlıca :

 • Kryoterapi ( sıvı azot ile dondurma tedavisi , buz tedavisi )
 • Alexandrite lazer
 • Işık tedavileri
 • Kimyasal peeling
 • Meyve asitli peeling
 • Bitkisel peeling  ( gren peel )
 • Mezoterapi

Bu yöntemler kullanılmaktadır. Leke tedavisinde doğru teşhis çok önemlidir. Cilt lekesinde doğru teşhis sonrası cilt hekimi tarafından en uygun tedavi uygulanmaktadır