CİLT SOYMA ( PEELİNG )

 

                                                                                                                                                                                                                                                                   Cilt yüzeyindeki akne ve yara izlerinden ve inatçı lekelerden kurtulmak, profesyonel ve medikal peeling işlemleriyle daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Profesyonel peeling ile cilt soyma işlemi ancak kış aylarında yapılmakta ve en geç mart ayına kadar uygulanmaktadır.

            Cilt soyma işleminde daha çok medikal peeling uygulaması kullanılmaktadır. Ve doktorlar tarafından medikal peeling işlemi hastalara tavsiye edilmektedir.

            Yumuşak peeling : Cildin yenilenmesine ve cildin renginin düzeltmesinde kullanılan bir uygulamadır. Yumuşak peeling işlemi ciddi bir cilt soyma işlemi değildir. Bu işlem sadece cildi ölü hücrelerden arındırır ve bakım yapar. Yumuşak peeling işlemi meyve  asitlerinden oluşmakta ve bir haftalık bakım programından oluşmaktadır. Bu uygulama yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Yaklaşık birkaç gün içerisinde normal hayata dönmek mümkündür.

            Kimyasal peeling : Kimyasal peeling soyma işlemi cildin üst yüzeyini ölü tabakalardan atılması  amaçlı olarak uygulanmaktadır. Böylelikle alt tabakada kan dolaşımına ve doku canlanmasına destek olunmaktadır. Günümüzde cilt uzmanları tarafından en çok kullanılan ve en çok tercih edilen bir uygulamadır. Bu uygulama sonrasında 5 ila 7 gün içerisinde cilt pul pul soyulur. Orta deri ise ortalama olarak 2 – 3 hafta içerisinde toparlanır ve canlanır ışıl ışıl bir görünüm alır. Genellikle bu uygulamanın ana nedenleri arasında sivilce izleri , güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, kırışıklıklardır. Bu uygulama da dikkat edilecek husus doğru cilt tipine uygulanmalı ve uygun sürelerde yapılmalıdır. Yapılan bu uygulama yüzyılın dermatolojik cilt bakımıdır.

            Bitkisel peeling : Bitkisel kaynaklı cilt soyma işlemi olarak bilinen bitkisel peeling doktorlar tarafından geliştirilmiş ve oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Bitkisel yöntemle cilt soyma işlemi tamamen bitkisel kaynaklı ürünlerle yapılan bir işlemdir. Bu metod aylık kürler halinde uygulanmaktadır. Bu metodun bitkisel karışımında proteinler, karbonhidratlar, vitaminler, sıkılaştırıcılar, enzimler ve mineral tuzlar içermektedir.

            İçeriğindeki maddelerden bazıları : Ormanda yetişen at kuyruğu, sulak yerde yetişen at kuyruğu, kılıç otu, melisa, ada çayı, meyan kökü, ökse otu, papatya ,sinir otu, ciğer otu, menekşe , hercai, buğday tohumu,

            AYLIK KÜRLER HALİNDE UYGULANAN BİTKİSEL PEELNG ;

  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Siyah noktaları azaltır.
  • Üst deride yenileyici etkisi vardır.
  • Kollojen üretiminin artmasına yardımcı olur.
  •  

BİTKİSEL PEELİNGİN  UYGULAMA  BASAMAKLARI ;

*  Temizlik

*  Sıcaklık havlularla cilt pansumanı

*  Masaj sonrasında gazlı bezle cildin kapatılması

*  Bekletme süresinde batma hissini azaltmak için özel hazırlanmış losyonla rahatlama

*  Hastayı 4 -5 gün sonra yapılacak ikinci bakıma kadar bilgilendirme

*  Özel karışım krem ve güneş ışınlarından koruyucu krem sürme

*  Bekletme süresi bitiminde peelingi yavaşça yüzden sıyırma

*  Hastanın yer yer soyulma belirtileri gösteren cildine 4- 5 gün sonra maske ve mekanik soyma işleminin uygulanması

Bu uygulamalar cilt soyma işleminde en çok tercih edilen arasında yer almaktadır.

LAZER İLE CİLT SOYMA İŞLEMİ( LASER RESURFACİNG )

                        

            Lazer teknolojisinin günümüzde yüz kırışıklıkları , yüzdeki sivilce ve diğer izleri cilt lekelerini tedavi etmek için yapılan bir uygulamadır. Cilt üzerindeki derinin güneş ışığından hasar görmüş bölümünü kontrollü bir şekilde soyma işlemine lazer ile soyma denir. Ve bu işlemle cilt soyulur. Yapılan bu işlemle yaşlanmış ve hasarlanmış deri yerini yeni ve pürüzsüz bir cilde bırakır.

            Lazerle cilt soyma işlemi hangi yüz tipi için uygundur.

            Tüm yüz kırışlıkları ,güneş  ışığından hasar görmüş ciltler için ideal bir uygulamadır. Sivilce izleri veya ameliyat ve travma sonrası oluşan izleri de bu uygulama ile tedavi etmek mümkündür. Bu işlemle izlerin tamamı iyileşmeyebilmektedir.

            Lazer resurfacing  yüz gerdirme işleminde bir alternatif midir?

            Bu işlemle yüzde herhangi bir gerginlik oluşmaz. Fakat cilt gerdirmede yüzdeki sarkmayı tedavi etmektedir. Bazen bu işlemlerin her ikisi de aynı anda kullanılmaktadır.

            Bu işlem rahatsız edicimidir ?

            Hastanın rahat etmesi için tedavi sırasında lokal veya genel anestezi uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında iyileşme süresi yaklaşık 2 haftayı bulmaktadır. İyileşme ağrısız olmakta ve o bölgeye yara örtüleri kullanılmaktadır. Bazen o bölgeler için kapatıcı kremlerde kullanılmaktadır. İki hafta sonrası kapatıcı makyaj yapılabilmektedir. Deride birkaç ay pembe renk kalabilir. Bu bazen de daha da uzun sürebilir. Bu pembelik geçene kadar o bölge güneş ışığından korunmalıdır. Birçok vakada orta veya belirgin azalmalar görülmekte deri renginde dokusunda da düzelme görülmektedir. Bu işlem sonrasında daha sağlıklı bir cilt görünüm elde edilmektedir.

CİLT SOYMA ( DERMABRASİON )

 

            Dermabrasion, derideki pürüzlü görünümü azaltmaya yönelik yapılan mekanik soyma işlemidir. Çok sık yapılanlar arsında sivilcenin bıraktığı  izlerinin azalması içinde uygulan bir işlemdir. Derinin yüzeysel tabakanın soyulduğundan oluşan yaranın iyileşmesiyle daha pürüzsüz, gergin ve canlı bir deri tabakası ortaya çıkmaktadır.

            Dermabrasion, ameliyatı yapılacak bölgenin genişliğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda hasta aynı gün evine gönderilmektedir. Genel anestezi ile yapılan ameliyatta ise aynı gün veya ertesi günü evine dönebilmektedir.

            Ameliyat takriben rahatsızlık vermeyecek  derecede hafif ağrılar görülmekte ve bu ağrılar ilaç ile rahatlıkla kontrol altına alınabilmektedir. Yaraların tamamen iyileşmesi ve kapanması 5ila 10 günü bulmaktadır. Ameliyat yapılan bölge yara bezi ile kapatıldığında pembemsi renkte olur. Pembemsi renk zamanla soluklaşır ve cilt birkaç hafta sonra normal deri rengini alır.