PORSELEN DOLGU

 

                                                                                                                                                                                                                                                               Dişte madde kaybı varsa eğer diş dolgusu kaçınılmazdır. Ve genel olarak ise arka azı dişlere yapılmaktadır. Diş dolguları hem estetik hem de sağlık açısından uzun vadeli ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Diş dolgusunda anal kural olarak iyi ve kaliteli bir oyuk hazırlanmaktadır. Dişlerde kullanılan dolgu tipleri dişin konumuna ve işlevine bağlıdır. Önceden en yaygın dolgu maddesi olarak gümüş amalgam kullanılmaktaydı. Bu tür dolgular aslında civa , gümüş ve diğer metel alşımlarından oluşmaktadır. Porselen dolgular diş dokusunu koruma amaçlı olarak geliştirilmiş bir dolgu yöntemidir. Porselen dolgu daha estetik ve daha kullanışlıdır. Amalgam dolguların yerine porselen dolgu daha çok tercih edilmektedir. Dişle aynı sertlikte olan porselen dolgu ısırma kuvvetlerinden oluşan kırılmalrı önler ve dişin eskisi kadar sağlıklı olmasını sağlar. Porselen dolgu diş renginde olduğu için çıplak gözle ayırt edilmeyecek kadar doğaldır. Yapılan porselen dolgu ile hasta dişinde hiç dolgu yokmuş gibi uzun yıllar sağlıklı ve estetik dolgulu dişlerini kullanır.

KOMPOZİT REÇİNE DOLGU

                                                       

            Kompozit reçine dolgu makraskopik olarak birbirinden ayrı iki yada daha fazla malzemenin bir araya getirilmesi ile imal edilen bir karışımdır. Kompozit reçineler içerisinde silikon dioksit parçacıkları ihtive eden plastik bir karışımdan meydana gelmektedir. Bu malzemeler diş ile aynı renkte olduğu için beyaz dolgu olarakda adlandırılmaktadır. Önceleri bu işlem yalnızca ön dişlerde kullanılmaktadır.

            Kompozit reçine işlemi günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda az miktarda diş kaybı olan hastalarda kullanılmaktadır.  Kompozit dolgu işlemi hazırlanmış kaviteler tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışıkla sertleştirilir. Bu işlem bitince kompozit dolgular dişe göre şekillenir ve düzelir. kompozit dolguların ağızda kalma süreleri 7 ila 10 yıldır. Ancak çok büyük dolgularda amalgam dolgu önerilmektedir. Kompozit reçine dolguları hemen hemen bütün yaş grubuna uygulanabilmektedir. Aşınma nedeni ile restore edilmiş dişlerde çok dikkat edilmesi gerekir. Bu tarz öneriler geniş fasial yüz restorasyonları içinde geçerlidir.