CERRAHİ YÖNTEM İLE DÖVME SİLDİRME

 

Cerrahi  yöntem ile dövme sildirme işlemi dövmenin küçük ve boyalı olduğu zaman dövmenin taşınması veya  başka bir metodu da kesip çıkartmaya denilmektedir. Bu metodun avantajı dövmeyi % 100 tamamen çıkartmaktır. Daha büyük dövmelerde ise ilk önce ortası çıkarılmakta daha sonra ise kenarları çıkartılmaktadır. Cerrahi yöntem ile dövme çıkarma işlemi o bölgeye yerel bir anestezi ile yapılmaktadır. Bazen cerrahi dövme silme işleminde deri naklide gerekmektedir. B ameliyatlarda hem riskli hem de zordur.

TUZ İLE DÖVME SİLDİRME

                          

 

Tuz ile dövme sildirme yöntemi bazı dövme sanatçıları eski dövme mürekkebinin olduğu yere enjeksiyonsuz olarak tuzlu solüsyon dövmesi yaparak dövmeleri silebilmektedir.

 

Eski dövmelerde iyi bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ama dövme silmek için çok güvenli bir yöntem değildir. Bazen mecbur kalınınca eski bir dövmeyi silmek için kullanılmaktadır.  Bu işlemle yeni yapılacak dövmenin kaplanması kolaylaşacaktır.

 

Bu tekniğin etkileri hakkında dövme sanatçıları arasında farklı görüşler vardır. Ancak bu yöntemin dövme yaptıracak kişiye hiçbir zararı yoktur. Dövmelerinin renklerini açtırmak isteyenler için denen bir yöntemdir. Ancak bu yöntemi uygulayan bir dövme sanatçısı bulmak mümkün değildir.

SİLİCİ KREMLER İLE DÖVME SİLDİRME

             

 

Etkisi ne kadar olur bilinmez ama  kanıtlanmış operasyonsuz  tek dövme silme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Kremlerle dövme silme işlemi tabi ki sonuç vermektedir. Ama ne kadar sonuç alınabilirsiniz bu tartışılır. Çünkü bu yöntem çok fazla denenmemiştir.  Fakat lazer ile dövme silme işlemi yaptıracak kadar bütçeniz yok ise bu işlemi deneyebilirsiniz. Gerçi bu işlemde kullanılacak kremlerinde fiyatı da lazer tedavisi ile hemen hemen aynı fiyattadır. Lazer operasyonları dövme sildirmede daha makuldür. Bu kremleri yaklaşık olarak 1-2 ay kullanmak gerekir. Ama dövme silme kremlerini bir hekime danışarak kullanmanız gerekir.

LAZER İLE DÖVME SİLDİRME

                       

                                                                                                              Günümüzde dövme sildirmede en yaygın olan sistem lazer ile dövme sildirme işlemidir. Lazerler yoğun ışığın titreşimiyle mürekkebi hedef alarak onu parçalar halinde bölünür. Ve bu ufak parçalar zamanla bağışıklık sisteminiz sayesinde yok olur gider.  Ancak tek bir işlemle dövmenin hepsi bitmez. Ama ne kadar çok işlem yaptırırsanız da cildinize o kadar çok zarar vermiş olursunuz. Buda çok acı veren su toplamaları ve yara kabuklarına neden olur. Ayrıca ciltte derin yara izleri oluşumuna neden olur. Dövme sildirme işlemi dövme yaptırmaktan daha zor bir işlemdir. Ekonomik açıdan pahalı bir işlemdir. Lazer ile dövme sildirme işlemi çok acılı bir işlemdir.

 

Dövmenize bağlı olarak 1 ila 10 seansta silme işlemi tamamlanmaktadır.                 Her bir seans başına  $ 250- $850 civarında ücretlendirilmektedir. Bu işlemden her zaman % 100 sonuç alınmamaktadır. Sanıldığının aksine dövme sildirme işleminde açık renkli dövmeleri silmek daha zordur.

 

Bu ek olarak beyaz tenli kişilerde daha iyi sonuç alınmaktadır. Lazer ile dövme sildirme işleminde diğer bir unsur ise dövme boyasının derinin ne kadar altına yapıldığıdır. Çünkü lazer ışınları derinlere indikçe gücünü ve etkisini kaybetmektedir. Dövme sildirmede en büyük etken dövmenin hangi bölgeye yapıldığıdır. Örneğin yüz ve  boyun bölgesinde dövme var ise çalışmak daha kolaydır. Yüz ve boyun bölgesinde iyileşme daha çabuk ve kolaydır. Başka bölgelerde dövme silme işlemi daha zordur.

 

Lazerle dövme silme işlemi bütün dövmelerde % 100 sonuç vermeye bilir.

DÖVME SİLDİRME

 

            Son dönemde dövme gençler arasında oldukça popüler olmaya başladı. Yeni trendler arasında yer alan dövmeyi yaptıran kişiler bir süre sonra sıkılıp dövmeden kurtulmak istiyorlar. Ama dövme sildirmek dövme yaptırmaktan daha da zordur. Bu nedenle dövme yaptıracak kişiler dövme yaptırmadan önce iyice düşünmeliler.

            Dövme sildirmek isteyenler için 150 dolar ila 800 doları gözden çıkarmaları gerekir. Dövme sildirmede cilt rengi ne kadar açık ise dövme sildirmede daha kolaydır. Koyu cilt rengine sahip olanların ise tedavi şansları daha azdır.

            Lazerle dövme sildirme işlemi için kışın güneşin az olduğu günlerde yaptırmak daha idealdir. Lazerle dövme sildirme işlemi anestezi gerekmeden acısız en az 3 veya 4 seansla yapılmaktadır. Dövme sildirme işlemi için en iyi mevsim kış mevsimidir. Çünkü dövme sildirme işleminden sonra dövmenin silindiği bölgeyi güneş ışığından uzak tutulması gerekir.

            Lazerle dövme sildirme işlemi yaptırmadan önce uzman bir doktora başvurarak tedavi süreci hakkında daha detaylı bilgi almanız gerekmektedir.