DUDAK YARIĞI

 

 Dudak yarığı, dudakta küçük çentiklenmeden çift taraflı ve farklı şekillerde olmaktadır. Dudak yarığı olan hastalarda sıklıkla diş arkasının dizildiği alveol dediğimiz kemik yapıda yarıklar bulunmaktadır. Dudaklarında yarık olan bebekler çokça problem yaşamakta ama meme emmesine engel bir durum teşkil etmemektedir. Dudak yarığı olan bir bebeği üç aylık iken ameliyat edilmesi gerekir. Dudak yarığı ameliyatında estetik olarak amaç normale yakın bir görünüm elde etmektir. Bu ameliyatların erken dönemde olması çocuklardaki  gelişim ve psikolojik sorunlarını ortadan kaldırmak için en iyi çözümdür.

 

 

DAMAK YARIĞI

                                  

Damak yarığı sadece yumuşak  damağı ya da tüm damağı da etkileyebilir. Yumuşak damak yarığı varsa 3 ay süreyle bir tedavi uygulanabilmektedir.  Tüm damak dokusunda bir yarık varsa onarım  9 ay gibi bir sürede yapılmaktadır. Damak yarığında en önemli unsur bebeğin beslenmedir. Damağın yarık olması beslenme esnasında östaki borusuna solunum yolarına besinler kaçarak kulak iltihabına ve solunum yolu enfeksiyonuna neden olmaktadır.

 

Bu enfeksiyonlar nedeniyle bebeğin gelişimi kötü yönde etkilenecektir.  Bu nedenle bebeğin beslenmesi ile ilgili olarak profesyonel yardım alınması gereklidir. Damak yarıklarının onarımında fonksiyonun normale çok yakın olması için damağın uzatılmasının önemi de çok büyüktür. Cerrahi tekniklerden dolayı konuşmada sorunlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda konuşma terapistlerinden yardım alınmasında oldukça fayda vardır.

DUDAK VE DAMAK YARIKLARININ GEÇ DEFORMİTELERİ

Dudak ve damak yarıklarının tedavi süresi yaklaşık olarak 3 ila 9 ayda yapılmaktadır. Ancak gelişim döneminde üst çene ve burunda şekilsel değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Burunda asimetri yarık olan tarafta burun kanat asimetrisi ve burun kanat çökmesi gibi bir takım sorunlar görülmektedir. Bu ve benzeri sorunlar 5 yaşından önce yapılırsa sıkıntısız ve sorunsuz başarı sağlanmaktadır. Damak üst çenenin bir bölümünü oluşturduğundan dolayı geç dönemde üst çene bozuklukları ortaya çıkacaktır. Bazı hastalarda üst çenenin geri kalması alveol arkındaki düzensizlikleri teşkil edecektir. Üst çenedeki şekilsel bozukluklar 14 – 15 yaşında ortodonti tedavi eşliğinde cerrahi işlemle yapılmaktadır.