ÇENE VE ELMACIK KEMİĞİ PROTEZLERİ

             

 

Çene ve elmacık kemiği protezleri, çene ucu veya elmacık kemiği bölgesini daha çıkıntılı bir hale getirmek amacıyla kullanılır. Bu ameliyatta amaç küçük bir çeneyi ya da yetersiz elmacık kemiklerini büyütmek ve çıkıklaştırmaktır.

 Ameliyat doğru planlanırsa bu tür protezlerin çok faydalı etkileri bulunmaktadır. Ancak yanlış bir şekilde kullanılır ve  uygulanırsa doğallıktan ve estetikten çok ters  kötü sonuçlarda oluşabilmektedir.

 

ÇENE UCU PROTEZLERİ : Genellikle ağzın içerisine yerleştirilir ve yüzde herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Bu amaçla çeşitli protezler kullanılmaktadır. Çene ucu protez kullanımı hasta ile birlikte karar verilmelidir. Eğer çeneniz küçükse ve değişikliğe de ihtiyacınız varsa çenenizi büyütmenizi tavsiye ederiz.

 

ELMACIK KEMİĞİ PROTEZLERİ :  Hemen  hemen çoğu insanın elmacık kemikleri yüz tiplerine göre büyüktür. Çene kadar önemli olmasa da elmacık kemikleri yüz yapımızı çok etkilemektedir. Bu nedenle de yapılan estetik operasyonda bu tür bir protez yüzünüzde ciddi bir değişiklik yapabilir. Ancak teknik uygulaması nispeten zordur.

 

NE ZAMAN ELMACIK KEMİĞİ PROTEZLERİ – NE ZAMAN ENDOSCOPİC

Burada çok önemli bir noktayı  vurgulamak lazım…. Konu çok küçük bir çeneyse fazla da düşünecek bir şey olmuyor. Yapılması gereken çeneyi büyütmek bunun ne tür bir protezle yapıldığı  sadece  teknik bir detay. Elmacık kemiklerinde durum tabi ki farklıdır. Bu arada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Eğer elmacık kemiği yetersizliği  yanlış yorumlanırsa  yerleştirilen protezler yüzü şişman ve yuvarlak gösterecektir. Bu konuda oldukça sık rastlanan bir hatadır. Protez  sadece elmacık kemiklerini dışarıya doğru çıkıklaştırır. Yüzün diğer bölgelerine hiçbir etki yok denecek kadar azdır. Oysa sarkmış yanakların kaldırılması  (endoscopic lifting ) yüzün bütün yapısını etkilemektedir. Bu ameliyatta amaç anatomik olarak çene seviyesinde duran yanak dokularını yukarıya elmacık kemiklerinin seviyesine çıkartmaktır. Böyle bir ameliyat düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzla ayrıntılı bir konuşma yapmalısınız.

 

AMELİYAT : Çene protezleri ağız içerisinden,  alt dudağınızın en derin yerinden yada çene altından yapılan bir kesim ile yapılmaktadır. 

Çene altından konulması protezin mikroplu olmasını önleyen ağza değmeden  en temiz şekilde konulması sağlanmaktadır. Çene altında birkaç santimlik kesim yapılmakta ve belli belirsiz iz kalmaktadır.

Ağız içi hem kirli bölge  hem de bu hat üzerinde duyu sinirleri vardır. Bu nedenle ameliyatta bu sinirlerin üzerlerinden atlamak gerekir.

Elmacık kemiği protezleri ise her zaman ağız içerisine konulmaktadır. Kesim ise üst dudak içerisinden ve en derin yerinden yapılarak protez yanak altından konulur.

Bütün ağız iç kesimleri emilebilir bu nedenle alınması gereken dikiş genellikle olmaz.