ESTETİK AMELİYAT YAŞI KAÇTIR ?

 

            Estetik ameliyatlarında her geçen gün talep artmaktadır. Ama estetik ameliyatlarında bilinmesi gereken bir konu var ki bu da yaşsınıdır. Her insan estetik ameliyatı olmamalıdır. Çünkü estetik ameliyatları gerek görüldüğü için yapılmalıdır. Estetik operasyonun yaş sınırı yasal olarak 18 ‘dir. Fakat kaza geçirmiş yüzü yanmış çocuklara estetik plastik cerrahi operasyonu doğal olarak yapılabilmektedir.

 Yalnızca güzellik için estetik yaptırmak istiyorsanız en az 18 yaşını doldurmanız ve kemik yapınızın tam oturması gerekir. İnsanların çoğu estetik operasyonları basit olarak nitelendirmektedir. Fakat bilinmesi gerenken bir konu var ki estetik operasyonları önemli risk içermektedir. Estetik cerrahi operasyonlarında yapılan bir hata solunum yolunda sorun yaratabilmektedir. Bu nedenle konusunda uzman bir hekim tarafından ameliyatınızın gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

BİR FELSEFE DALI OLARAK ESTETİK

BİR FELSEFE DALI OLARAK ESTETİK

Estetik hem güzel olanı hem de güzel sanatların yapısını inceleyen bir felsefe dalıdır. Estetik hakkında ilk görüşlerini bildiren kişi Alexander Baumgarten’dir. Onun ifadesi ile estetik duygusal bilginin bilimidir. Kendine konu edindiği alan duygusal yetkinliktir. Ulaşmak istediği aslında güzel olanın üzerine düşünme sanatıdır.

Alexander Baumgarten’dan sonra estetiğin üzerine Alman felsefeci Kant’ta bir takım bilgiler sunmuştur. Kant’a göre insanların dış dünyada var olan her şeye güzel ve çirkin kelimeleri ile gösterdikleri tepkilerin ifadesidir. Fakat bu iki kelimenin ifade etikleri kesin değildir. Özneldir ve rölatiftir. Yine sanat ya da doğa ile ilgili yorumlarda kullanılan kelimeler sadece güzel ve çirkin değildir. Yüce, ürpertici, uyumlu, anlamlı, dengeli gibi bazı ifadelerde kullanılabilir.

Estetik anlamının içinde iki farklı anlam bulunmaktadır birincisi maddi nesne diye tanımlanır. İkincisi ise erkeksel nesnedir. Erkeksel nesne de kişilerin nesneye yükledikleri anlamlar göz önüne alınır. Yani zihnin içinde yer alır. Maddi nesne ise kişinin zihninden bağımsızdır. Eğer estetiği erkeksek tanımla tanımlarsak o zaman estetiğin konusunu estetik yaşantı olarak belirlemiş oluruz. Kant’ta bunu savunur. Bu fikre göre estetik yaşantı çıkarsızdır. Bu sebeple estetik ahlaktan da bilimden de ayrılır. Her ikisi de nesneleri kendi alanları içine alır, sahip olmak ister ve kullanarak tüketir. Oysa estetik kullanılmaz, tüketilmez sadece belirli bir mesafeden seyredilir.

RİNOPLASTY

Rinoplasty burun estetiği; kemik ve kıkırdakların yapısını değiştirerek burna yeni bir şekil vermeye denir. Burnun daha estetik görünmesi için bazen de kemikleri ve kıkırdakları kesmek veya tam tersi eksik yerlerini tamamlayarak ve şekillerini değiştirmek de gerekmektedir. Rinoplasty estetik burun ameliyatı estetik cerrahinin en zor bilinmezleri olan ameliyatlar arsındadır. Burun ameliyatı cerrahi ameliyatlarının en zorudur. Çünkü burun kapalı bir kutu gibidir.

 

Burun ameliyatında bilinmezlikler olduğu için burnun yapısını oluşturan kıkırdaklar ve kemik yapıları birbirinden bağımsız olduğundan dolayı iyileşme süresinde kişiye göre farklılık yaratabilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında ikinci bir düzeltme ameliyatı yapılan rinoplasty estetik ameliyatıdır. Bu tarz ameliyatlar iyi yapıldığında çok iyi sonuçlar vermektedir. Rinoplasty ameliyatı teknik olarak açık ve kapalı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Kapalı teknikte bütün kesimler burun içerisindedir. Cerrahlar içeriden ameliyatı tamamlarlar. Açık teknikte ise burun ucundan 3 mm veya 4 mm kesim yapılmaktadır. İki teknik arsındaki fark; cerrahın ameliyata hakimiyeti ile ilgilidir. İki teknik arasındaki farklılık bu ameliyatı yapan cerrahlar arsında da hep tartışma konusu olmuştur. Ama bu konu hakkında bir karara varılmamıştır. Açık yapılan teknikte revizyon ihtimali daha düşüktür. Açık teknikte en büyük soru işareti burun ucunda iz kalması bu izde iyi bir ameliyatla nerdeyse belirsiz olmaktadır. Birçok hastada bu izi rinoplasty ameliyatından sonra unutmaktadır. Her cerrahında kendine göre bir yöntemi vardır. Bu yöntemle de en iyi sonucu almak mümkündür.

İPLE BURUN ESTETİĞİ

 

İple burun estetiğinin amacı hastaların daha çabuk iyileştirilmesidir. Lokal anestezi adı altında 15-20 dakikada süren morarma şişmenin olmadığı ve tampona ya da alçıya gerek kalmadan yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem sonrasında hasta 1 saat sonra evine gidebilmekte üstelik ertesi günde işine dönebilmektedir. Son yıllarda estetik cerrahisinde en büyük gelişmeler ameliyatların daha kısa ve daha kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar oldu. İple burun estetiği ameliyatında amaç hastaların çabuk iyileşmesi ve işlerine en kısa zamanda dönmeleri ameliyat risklerini ve ücretlerinin de azaltılmasıdır. Amaç küçük yumuşak dokunuşlarla etkili sonuçlar almayı hedefleniyor. Bu tekniğin önemli bir avantajı da şişliklerin çok az miktarda olmasıdır. İple burun estetiği ameliyatında morarma ise beklenmemektedir. Diğer burun ameliyatlarında kullanılan tampon yada burun alçıları iple burun estetiği ameliyatında kullanılmamaktadır. Ayrıca bu ameliyatta ağrı ve acı yok denecek kadar azdır. ameliyatta iz kalma oranı ise sıfırdır. İple burun estetiği ameliyatı çapı küçük olduğundan dolayı risklerde yok denecek kadar azdır.

BURUN ESTETİĞİ HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER

 

 

Öncelikle burun ucu estetiği ameliyatı olmaya karar veren bir hastanın  normal bir burun estetiği ameliyatı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Burnumuz yüzümüzdeki her türlü ifadeyi etkileyen karakteristik özel bir organımızdır. Burnumuzun genişliği, derinliği ve yüksekliğinin çok önemli fonksiyonları vardır. Şekli ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir.  Estetik burun ameliyatında öncelikle hastaya göre tasarlanmış ve her hastanın yüz şekline uygun doğal ve sağlıklı bir sonuç elde edilmesi için uğraşılması gerekmektedir. Estetik burun ameliyatı olmak için ilk öncelikle bir plastik cerraha başvurmaları gerekir. Ameliyattan önce hasta beklentilerini ve problemlerini en iyi şekilde izah etmelidir. Bunları göz önünde bulundurarak cerrah da başarılı bir  ameliyat çıkarır.Böylece hasta da istediği gibi bir burna kavuşacaktır. Estetik burun ameliyatına hazırlanan bir hasta daha önce kaza veya travma geçirip geçirmediğini herhangi bir ameliyat olup olmadığını belirtmek zorundadır. Bu problemlerin olup olmadığı burun ameliyatı için çok önemlidir. Hastanın solunumla ilgili bir problemi varsa estetik ameliyatı olmaya engel bir durum teşkil etmez. Solunum problemini de aynı ameliyatta düzeltmek mümkündür. Kısacası estetik burun ameliyatı burnunuza yeni bir şekil verebilir ama hayatınızın akışına asla yön veremez.

 BURUN ESTETİĞİ SONRASI BAKIM

 

Burun estetiği sonrası bakım çok önemlidir. Bu nedenle de burun estetiği ameliyatı sonrası bakım konusunda doktorunuzun önerilerini doğru şekilde uygulamanız gerekir. Burun estetiği sonrasında göz kapaklarında şişlik ve morarmalar olacak özellikle de ameliyatın ertesi günü daha fazla görülecektir. Ayrıca burun içinde sızıntı ve kanama da olacaktır. Bunlar ameliyat sonrası çok normaldir. Genellikle burun estetiği ameliyatında 1 gece hastanede kalınması gerekir. Bu süreçte ve evinize döndüğünüzde yatarken burun seviyeniz kalp hizasından yukarı olacak şekilde olmalıdır. Bu nedenle yüksek yastıkta yatmalısınız. Burun üzerindeki bandaja veya alçıya su değmemelidir. Alçı veya bandaj gevşerse burun şekli bozulabilir. Burun tamponu alıldıktan sonra ameliyat sonrası 1 ay dolana kadar burun içerisine krem ve sprey doktor tarafından önerildiği gibi kullanılmaktadır. Ameliyatın üzerinden 1 ay geçene kadar burun içerisine su çekip temizlemeyiniz. Bu işlem burun kanamasına ve tıkanmasına yol açar. Burun dışında olduğu gibi burun içerisinde de ödem ve şişlikte oluşabilir. Bu nedenle burun havayolu şişlikler geçtikçe 1 ay içerisinde daha da çok açılacaktır. Doktorunuzun önerdiği gibi burun masajını 1 ay dolana kadar yapmalısınız. Burun alçısı alındıktan sonra burnunuzu darbelere karşı korumalısınız. Ameliyattan en az 2 ay süre burnunuza dikkat etmelisiniz.  Gözlük kullanımı burunda çöküntü ve kemiklerde kayma yapabilir. Bu nedenle de 2 ay gözlük kullanmamalısınız. Ağır sporlar, dalış, futbol gibi tehlikeli oyunlardan da uzak durmalısınız. Ayrıca sauna ve solaryuma da en az 3 ay süre ile gitmemelisiniz. Burnun son şeklini alması için yaklaşık 6 ay veya 12 ay geçmesi gerekir.