İPLE BURUN ESTETİĞİ

 

İple burun estetiğinin amacı hastaların daha çabuk iyileştirilmesidir. Lokal anestezi adı altında 15-20 dakikada süren morarma şişmenin olmadığı ve tampona ya da alçıya gerek kalmadan yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem sonrasında hasta 1 saat sonra evine gidebilmekte üstelik ertesi günde işine dönebilmektedir. Son yıllarda estetik cerrahisinde en büyük gelişmeler ameliyatların daha kısa ve daha kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar oldu. İple burun estetiği ameliyatında amaç hastaların çabuk iyileşmesi ve işlerine en kısa zamanda dönmeleri ameliyat risklerini ve ücretlerinin de azaltılmasıdır. Amaç küçük yumuşak dokunuşlarla etkili sonuçlar almayı hedefleniyor. Bu tekniğin önemli bir avantajı da şişliklerin çok az miktarda olmasıdır. İple burun estetiği ameliyatında morarma ise beklenmemektedir. Diğer burun ameliyatlarında kullanılan tampon yada burun alçıları iple burun estetiği ameliyatında kullanılmamaktadır. Ayrıca bu ameliyatta ağrı ve acı yok denecek kadar azdır. ameliyatta iz kalma oranı ise sıfırdır. İple burun estetiği ameliyatı çapı küçük olduğundan dolayı risklerde yok denecek kadar azdır.

BURUN ESTETİĞİ HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKENLER

 

 

Öncelikle burun ucu estetiği ameliyatı olmaya karar veren bir hastanın  normal bir burun estetiği ameliyatı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Burnumuz yüzümüzdeki her türlü ifadeyi etkileyen karakteristik özel bir organımızdır. Burnumuzun genişliği, derinliği ve yüksekliğinin çok önemli fonksiyonları vardır. Şekli ise kişiden kişiye farklılık göstermektedir.  Estetik burun ameliyatında öncelikle hastaya göre tasarlanmış ve her hastanın yüz şekline uygun doğal ve sağlıklı bir sonuç elde edilmesi için uğraşılması gerekmektedir. Estetik burun ameliyatı olmak için ilk öncelikle bir plastik cerraha başvurmaları gerekir. Ameliyattan önce hasta beklentilerini ve problemlerini en iyi şekilde izah etmelidir. Bunları göz önünde bulundurarak cerrah da başarılı bir  ameliyat çıkarır.Böylece hasta da istediği gibi bir burna kavuşacaktır. Estetik burun ameliyatına hazırlanan bir hasta daha önce kaza veya travma geçirip geçirmediğini herhangi bir ameliyat olup olmadığını belirtmek zorundadır. Bu problemlerin olup olmadığı burun ameliyatı için çok önemlidir. Hastanın solunumla ilgili bir problemi varsa estetik ameliyatı olmaya engel bir durum teşkil etmez. Solunum problemini de aynı ameliyatta düzeltmek mümkündür. Kısacası estetik burun ameliyatı burnunuza yeni bir şekil verebilir ama hayatınızın akışına asla yön veremez.

 BURUN ESTETİĞİ SONRASI BAKIM

 

Burun estetiği sonrası bakım çok önemlidir. Bu nedenle de burun estetiği ameliyatı sonrası bakım konusunda doktorunuzun önerilerini doğru şekilde uygulamanız gerekir. Burun estetiği sonrasında göz kapaklarında şişlik ve morarmalar olacak özellikle de ameliyatın ertesi günü daha fazla görülecektir. Ayrıca burun içinde sızıntı ve kanama da olacaktır. Bunlar ameliyat sonrası çok normaldir. Genellikle burun estetiği ameliyatında 1 gece hastanede kalınması gerekir. Bu süreçte ve evinize döndüğünüzde yatarken burun seviyeniz kalp hizasından yukarı olacak şekilde olmalıdır. Bu nedenle yüksek yastıkta yatmalısınız. Burun üzerindeki bandaja veya alçıya su değmemelidir. Alçı veya bandaj gevşerse burun şekli bozulabilir. Burun tamponu alıldıktan sonra ameliyat sonrası 1 ay dolana kadar burun içerisine krem ve sprey doktor tarafından önerildiği gibi kullanılmaktadır. Ameliyatın üzerinden 1 ay geçene kadar burun içerisine su çekip temizlemeyiniz. Bu işlem burun kanamasına ve tıkanmasına yol açar. Burun dışında olduğu gibi burun içerisinde de ödem ve şişlikte oluşabilir. Bu nedenle burun havayolu şişlikler geçtikçe 1 ay içerisinde daha da çok açılacaktır. Doktorunuzun önerdiği gibi burun masajını 1 ay dolana kadar yapmalısınız. Burun alçısı alındıktan sonra burnunuzu darbelere karşı korumalısınız. Ameliyattan en az 2 ay süre burnunuza dikkat etmelisiniz.  Gözlük kullanımı burunda çöküntü ve kemiklerde kayma yapabilir. Bu nedenle de 2 ay gözlük kullanmamalısınız. Ağır sporlar, dalış, futbol gibi tehlikeli oyunlardan da uzak durmalısınız. Ayrıca sauna ve solaryuma da en az 3 ay süre ile gitmemelisiniz. Burnun son şeklini alması için yaklaşık 6 ay veya 12 ay geçmesi gerekir.