GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYAT SONRASI

 

 

                                                                                                                                                       Göğüs küçültme ameliyatlarından sonra hastada önemli bir kanama yoksa ve hasta kendini iyi hissediyorsa ertesi günü taburcu edilir. Fakat hastanın şikayetleri yoğun ise 1-3 gün arasında hastanede yatırılır.

            Özellikle aşırı büyük göğsün küçültülmesinde titiz kanama kontrolü yapılmasına rağmen bir kanama söz konusu olabilir. Hastanın çabuk toparlanması ve iyileşmesi için kan nakli yapılır.

            Göğüs küçültme amlieyat sonrasında göğsün üzeri pansuman sargıları ile sarılarak kanama sıklığına göre pansumanlar değiştirilir. Sızıntı varsa göğüsteki drenler üç güne kadar bırakılarak özel bir sütyen takılır. Eğer fazla kan birikimi yoksa göğüs içine yerleştirilen vakumlu drenler de çıkarılır.

            Operasyon sonrasında oluşabiliecek enfeksiyon ve ağrılar için ağrı kesici ve antibiyotik kullanılır. Derinin iyileşme durumuna göre de 15-20 gün içinde dikişler alınır.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYATTA NE YAPILIYOR?

Göğüs küçültme ameliyatında en önemli yer olan meme başı ve halkasının getirileceği nokta hesaplanarak meme kalıbı ile kesilecek yerlerin çizimi yapılır. Meme kalıbı koni şeklinde olup kesilen yerler dikildiği zaman dik bir göğüs ortaya çıkmış olacaktır.

                                                                                                                                               Bayanlarda genellikle iki göğüsün büyüklüğü birbirinden farklıdır. Bu fark göz önünde alınarak deri kesileri yapıldıktan sonra büyük olan taraftan daha fazla doku çıkartılır.

            Daha sonra kanamaya dikkat ederek özenle dikişler dikilerek ameliyat bölgesine vakumlu drenler konulur. Vakumlu drenler sayesinde bu şekilde ameliyat sonrası oluşabilecek kanama sonucu biriken kanlar dışarı atılır.

            Deri altı dokuları en az üç tabaka halinde, deri dikişleri ise atravmatik iz bırakmayacak şekilde dikilir.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME AMELİYAT RİSKLERİ

 Göğüs başı dokusu beslenmesinin bozulması ya da çürümesi göğüs küçültme ameliyatının en önemli risklerinden birisidir. Böyle bir riskle karşı karşıya kalmamak için göğüs başı dokusunun kanlanma durumuna özen gösterilmelidir. Göğüs başı sapının sıkışması, dar olması ve yetersiz olması sonucunda böyle bir durum ortaya çıkabilir.

            Genellikle göğüs başı halkasının morarması ya da renk koyulaşması görülebilmektedir. Eğer morarma giderek artarsa doku çürüyebilir. Bu durumlarda baız tedbirlerle göğüs başı kurtarılır.

            Tüm cerrahi işlemlerde oluşan kanama ve enfeksiyon da göğüs küçültme ameliyatının diğer riskidir. Kanama hemen hemen tüm cerrahi işlemlerde görülür. Fakat aşırı kanama olursa biriken kan göğüs başı sapını sıkıştırarak beslenmesini bozar. Biriken kanların negatif basınçla dışarıya atması için ameliyat sonunda meme içine vakumlu drenler konur.

            Ayrıca oluşabilecek herhangi bir enfeksiyona karşı ameliyat sırasında koruyucu antibiyotik tedavisine başlanarak ameliyattan sonra da devam edilir.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME

            İnsanlara rahatsızlık veren ve çeşitli sebeplerle aşırı şekilde büyüyen göğüsler için göğüs küçültme ameliyatı yapılır. Aşırı büyümeye sebep olan faktörler; hormonal sebepler, genetik sebepler, aşırı kilo alma ve hamileliktir. Ayrıca göğüs büyümesi birçok rahatsızlık da vermektedir. Bunlar; göğüs altında pişik, sütyen askısının omzu çökerterek çukur yapması, omuzda çökme, boyun, omuz ve sırt ağrılarıdır.

            Göğüs küçültme esas olarak göğsün belli kısımlarından meme ve deri dokusu çıkarılarak yapılır. En geçerli cerrahi yöntemi ameliyattır. Göğüs küçültme yapılırken aynı zamanda göğüs dikleştirme de yapılır. Göğüs küçültme ameliyatlarında göğüs dokusu çıkarılarak süt kanallarının büyük kısmı kesildiği için ileride bebek düşünülüyorsa emzirme problemi olabilir.

            Hamilelik sonrasında göğüsler aşırı şekilde büyüyebilir. Gebelik sonrasında alınan kiloların verilememesi halinde göğüsler büyüklüğünü korurlar. Göğüs küçültme ameliyatının yapılabilmesi için süt kesildikten en az 6 ay geçilmesi gerekir.

            Göğüs küçültme ameliyatı onsekiz yaşından küçüklere yapılmaz. Ameliyat sonrasında göğüs üzerinde T şeklinde bir iz kalabilmekte ve 6 ya da 12 ayda bu iz beyazlaşarak azalmaktadır.