LAZER EPİLASYON SONRASI

 

1- Lazer epilasyon işlemi yapılan kıl kökleri 3-10 gün içerisinde uzayarak dökülür.

2- Lazer epilasyon uygulandıktan 2 gün içinde güneş ışınlarına maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir.

3- Lazer epilasyon sonrasında duş alınabilir fakat peeling gibi cildi tahriş edecek işlemler yapılmamalıdır.

4- Hassas cilde sahip kişilerin lazer epilasyon sonrasında kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu kızarıklıklar normal bir durum olduğu için birkaç saat içinde kendiliğinden geçer.

5- Kıl yoğunluğu seanslarda yaklaşık %15-20 oranında azalmaktadır. Seanslara düzenli olarak iştirak ederseniz ilk seanstan itibaren kıl sorunu yaşamayabilirsiniz.

6- Bazı insanların ciltlerinde hafif kabarıklık, sivilce ve kabuklanma görülebilir. Bunlar kendiliğinden geçmektedir.

7- Seans aralıkları vücut bölgeleri için ortalama 8 haftada 4-6 seans, yüz bölgesi için 4 haftada  6 -12 seanstır.  Hormonal bozukluklar, cilt ve kıl yapısı seans sürelerini etkilemektedir.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ

 

 

1- Lazer epilasyonu sağlık bakanlığının izin verdiği sağlık merkezlerinde yaptırılmalıdır. Uzman doktor gözetimi altında, uluslararası standartlara uygun epilasyon cihazları ile yapılmalıdır.

2- Lazer epilasyon yapılacak bölge temiz olmalıdır. Eğer yüz bölgesine yapıalcaksa makyaj olamamalıdır.

3- Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kılların alımı  işlemin yapılacağı günden en az 20 gün önceden yapılması gerekir.

4- Uzayan kıllar seanstan üç gün öncesine kadar jilet ve makasla kısaltılmalıdır.

5- Lazer epilasyone gelmeden 15 gün öncesine kadar cildi aşındıracak ve soyacak işlemlerden uzak durulmalı, peeling yapılmamalı.

6- Lazer epilasyon öncesi tüylere sararma ve boyama işlemleri yapılmamalıdır.

LAZER EPİLASYON NASIL YAPILIR?

 

Lazer epilasyon tedavisinde çok iyi sonuç alabilmek bazı kriterlere göre değişir. Hormonal faktörler, yaş, genetik, ilaç kullanımı ve metabolizmanın hızı gibi faktörler tüylerin kalınlığını ve özelliğini etkilemektedir. Ayrıca ten rengine göre de tedavi sonuçları da kişiden kişiye göre değişir.

            Lazer epilasyon üç aşamada yapılır. İlk önce uygulama yapılacak alan temizlenir. Tedaviye başlamadan önce epilasyon yapılacak bölgeye uygulamanın yapılmasını kolaylaştıracak bir jel sürülür. Sonra ten ve kıl renginize göre size uygun epilasyon cihazı ile bölge taranır. Bu tarama kıl yoğunluğuna ve bölgenin büyüklüğüne göre birkaç dakika sürebilir. Lazer enerjisi deriden geçerek tüy folikülündeki pigment tarafından emilerek saniyeden daha kısa sürede tüy folikülleri etkisiz hale getirilir. Tedaviden birkaç gün sonra tüyler kendiliğinden dökülür.

            Lazer epilasyon tedavisinin bitmesi için gerekli olan seans süreleri 3 ile 6 seanstır. Seans süreleri de 15 ile 45 dakika arasındadır.