YANIK LEKESİ NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Cildinizde sigara yanığı, ya da güneşin etkisinden dolayı bir yanık lekesi var ise bu birçok kişiyi hem görünüm hem de estetik açıdan rahatsız etmektedir.  Ayrıca iş ve ev kazalarında çok sık karşılaşılan  ve en çok çocukları etkileyen cilt yanıklarıdır.

Bu tip lekelerden kurtulmak için özel cilt lekesi kremlerini kullanmanız gerekir.  Bu kremler hem yanıklarınızı tedavi eder, hem de cildinizi tamir ederek daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Piyasada en çok kullanılan Arap kızı ve Tala cilt kremleri cilt lekelerini ve yanık izlerinin tedavisini garantileyen kremlerdir. Bu kremleri ayrıca kuru ve hassas ciltlere sahip kişiler de hiç çekinmeden kullanabilirler.

Bunun yanı sıra cerrahi tedaviye alternatif bir yöntem olan hücre spreyi de cilt yanık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde hastanın kendi hücresi kullanılıyor. Kök hücre içeren bu sprey aynı zamanda kırışıklıklara karşı olarak dolgu maddesi olarak da kullanılmaktadır. Kök hücre spreyinin en önemli avantajı ise çok kolay kullanılması ve çok hızlı yapılmasıdır. Yaklaşık 2 hafta gibi çok kısa sürende çok derin yanıklar iyileşmektedir.

? Yazıdaki arap kızı ve tala cilt kremleri hakkında verilen bilginin doğrulanması yapılmalıdır ?

GÜNEŞ LEKESİ NEDİR VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Güneş bizlerin yaşam kaynağıdır. Ve vücudumuza birçok faydası vardır. Özellikle kemiklerimizin gelişmesi için bulunan D vitamini doğal yoldan güneşten almaktayız.  Güneş lekeleri birçok yerinde çıkan açık kahverengi veya daha koyu renkte olan, güneşte çok fazla durmaktan dolayı  vücudumuzun çeşitli yerlerinde görülen lekelerdir.  Daha çok çilli olan insanlarda, kızıl ve açık tenli insanlarda görülmektedir.  Fakat gerekli önlemleri  alırsak bizler için tehlike oluşturmaz. Güneş lekesi çok basit görülmekle birlikte erken tedavi edilmediği taktirde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Birçok tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Peeling, dermablazyon, renk açan ilaçlar, lazer gibi birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. En etkili ve hızlı olan lazer yöntemidir. Lazer  yönteminde herhangi bir acı ve ya ağrı hissedilmemektedir.

Ayrıca bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra yaz aylarında saat 11:00-16:00 arası güneşte durmaktan sakınınız. Dışarıya çıkacağınız zaman ise nemlendirici kremler ve en az otuz faktörlü güneş kremi kullanmalısınız.

LEKE TEDAVİSİ

 

Leke kişinin cilt kalitesinin azalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda da kişinin güzelliğine gölge düşürmektedir. Estetik açıdan da dış görünümümüzü olumsuz etkilenmektedir. Leke tedavisinde her geçen yıl yenilikler denenmektedir.

                      Cildimizde lekeler nasıl oluşmaktadır?

Pigmentinin vücudumuzun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz kümelenmesi ile lekeler meydana gelmektedir. Vücudumuzda en çok leke el, yüz, boyun bölgesinde oluşmaktadır. Cilt lekeleri daha çok güneşte klana kişilerde görülmektedir. Cilt lekeleri oluşmaması için bu tür uygulamalardan uzak durulmalıdır. Lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling, akne tedavisi gibi işleler ciltte leke oluşumuna sebep olmaktadır.

                      Leke tedavisinin basamakları nelerdir?

İlk olarak cilt lekelerinin neyin meydana getirdiği araştırılmalıdır. Lekeye göre en uygun tedavi seçilmeli ve hastaya leke tedavisinin uzun sürebileceği anlatılmalıdır. Leke tedavisi için tecrübeli bir cilt hekimi seçilmeli ve lekenin iyi yada kötü huylu olup olmadığı araştırılmalıdır.  Leke tedavisinde son nokta lazer tedavisidir. Leke tedavisinde lazerle muhteşem bir sonuç alınmaktadır. Lazer tedavisinde leke cildin yüzeyinde ise tek seans yeterli olabilirken derine uzanan lekelerde seans sayısı artmaktadır. Leke tedavisinde ideal mevsim sonbahar ve kıştır. Kışın başlayan leke tedavileri ilkbaharda tamamlanmalıdır.  Yazın güneşten korunmalı ve dikkat edilmelidir.

                      Leke tedavisinde doğru teşhis çok önemlidir. Her hangi bir leke tedavisi yöntemine başlamadan önce mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Leke türü teşhis edilmeli ve tedavi planlı bir şekilde uygulanmalıdır. Lekenin oluşum sebebi ve türüne göre farklı lekeler için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

                     

KAHVERENGİ CİLT LEKELERİNİN PEK ÇOK ÇEŞİDİ VARDIR.

ÖNCELİKLE CİLT LEKELERİNİN TEŞHİSİNİ DOĞRU YAPMAK ÇOK ÖNEMLİDİR.

 • Hamilelik lekesi
 • Güneş lekesi
 • Yaşlılık lekesi
 • Alerjik lekeler
 • Doğuştan olan lekeler
 • Akne izleri
 • Cilt yaralarından sonra oluşan lekeler
 • Çil lekeleri ( efelid, lentigo  )
 • Deri benleri    

Cilt lekelerini tedavileri lekelerin cinslerine göre farklılık göstermektedir.

Leke tedavisinde lekeler bir cilt uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Cilt lekesi tedavilerinde başlıca :

 • Kryoterapi ( sıvı azot ile dondurma tedavisi , buz tedavisi )
 • Alexandrite lazer
 • Işık tedavileri
 • Kimyasal peeling
 • Meyve asitli peeling
 • Bitkisel peeling  ( gren peel )
 • Mezoterapi

Bu yöntemler kullanılmaktadır. Leke tedavisinde doğru teşhis çok önemlidir. Cilt lekesinde doğru teşhis sonrası cilt hekimi tarafından en uygun tedavi uygulanmaktadır