SİLİKONSUZ MEME BÜYÜTME

 

 Meme büyütmede önceden, kordon kanından elde edilen embriyonik tip kök hücreler oluşturarak daha sonra erişkin tiplerinden kemik iliği elde ediliyordu. Bu yöntem çok zahmetli bir yöntemdi. Fakat günümüzde ise kök hücreden zengin yağ dokusu ile meme büyültme operayonu gerçekleştirilmektedir. Erişkin tip kök hücreleri çok fazla miktarda yağ hücreleri bulundurmaktadır.

            Silikon proaaaler denilen bu yöntemde hastanın göğsüne herhangi bir yabancı madde konulmamaktadır. Daha çok ameliyattan korkan kişiler tarafından tercih edilir. En önemli özelliği ise hiçbir iz bırakmamasıdır.

            Ameliyat öncesinde göğüs ölçüleri alınarak özel vakumlu sütyen ile hasta ameliyata hazır hale getirilir. genel anestezi altında liposuction ile yağ dokusu CYTORİ cihazına alınır. Bu cihaz kök hücreleri ayrıştırarak zengin yağ dokusu oluşturur. Oluşturulan bu kök hücreli yağ dokusu memeleri dikleştirip büyültecek şekilde enjekte edilir. Ameliyattan sonra ağrı kesici tedavileri için ilk gece hastanede kalınır. Ertesi gün evinize sağlıklı bir şekilde dönebilirsiniz. Ameliyatta takılan özel sütyeni onbeşgün kullanmanız gerekir. Kök hücre hızlı bir şekilde iyileştirdiği için üç gün gibi kısa bir süre içinde iyileşirsiniz. Ameliyat enjekte edilip yapıldığı için vücudunuzda hiçbir iz kalmayacaktır.

MEME BÜYÜTME

 

 

                                                                                                                                                  Küçük göğüslü bayanların günümüzde en çok tercih ettikleri ameliyatlardan birisi silikon jel protezlerle yapılan meme büyültme ameliyatlarıdır. Silikon jel meme protezleri sayesinde küçük olan meme dolgunlaştırılarak daha iri, daha dolgun ve estetik açıdan daha güzel görünümlü meme oluşuturulur.

            Silikon jel meme protezleri üç değişik yerden yapılan kesilerle yerleştirilir. Meme altı kıvrımı, meme ucu ve koltuk altı kıvrımı alanlarından yapılan kesilerle silikon, göğüs kasının altına ya da meme altına yerleştirilir. Yaklaşık 1 – 1,5 saat süren bu operasyon genel anestezi altında yapılır. Ameliayt sonrasında memelere pansuman uygulanır ve özel sütyen kullanır. Oluşacak ağırlar için de ağrı kesici tedavisi başlanır ve bu ağrılar iki gün içinde kaybolur. Hafif derecede memelerde şişme ve renk değişikliği görülebilir. Bunlar da birkaç gün içinde kaybolacaktır. Ameliyat izleri yaklaşık 6 -12 ay içinde kaybolur.  

            Meme büyültme operasyonu içi boşalmış memeler, doğum sonrası küçülmüş ve yapısal itibariyle küçük olan memelere uygulanır.

            Meme büyültme ameliyatının en önemli riski; meme şeklinin bozulatak aşırı sert şekilde ele gelmesidir.

            Meme büyültme ameliyatının fiyatı ise memenin sarkık olup olmadığına ve protezin kalitesine bbağlı olarak değişmektedir.

GÖĞÜS BÜYÜTME

 

Göğüs büyütme estetik ameliyatı, en iyi şekilde silikon jel göğüs protezi ile gerçekleştirilmektedir. Göğüs büyütme konunda ki ameliyat talepleri oldukça artmış durumdadır. İnternetin bunun üzerinde çok fazla etkisi olduğunu düşünmekteyiz. 

Göğüs, şüphesiz kadınlığı temsil eden en önemli organlardandır. Bazı durumlarda küçük olmasından şikâyet edile bilir ve bunun için büyütme ameliyatları yapılabilir. Büyütme işleminde silikon protez kullanılır. Bütün kadınlar göğüslerinin güzel görünmesini ister. Gelişme bozukluğuna bağlı olarak göğüslerden biri küçük ya da ikisi birden küçül olabilir ya da doğum sonrası sarkmalar ve küçülmeler ortaya çıkabilir. Bunun için göğüs büyütme işleminde en geçerli ve kalıcı yöntem olarak bilinen silikon jel protezleri kullanılarak göğüs büyütme estetik ameliyatı yapılabilir. Bunun gibi şikayetlerde göğüs büyültmeyi ve dolgunlaştırmaya sağlayan girişimler ile daha dolgun, daha iri, estetik açıdan kişiyi tatmin eden, güzel görünümlü göğüslere kavuşulabilir. Bunun için ise en kolay ve kalıcı olarak silikon meme protezi kullanılır. 

Merak edilenlerden biride ameliyat dışında bir yöntemin olup olmadığıdır. Fakat şuan kullanılan göğüs büyütme yöntemi sadece göğüs protezi kullanılarak yapılan ameliyatlı yöntemdir. Bunun dışında piyasada bunu gerekleştirdiğini söyleyen bazı kremler yada ilaçlar satılmaktadır. Uzmanlar bunarla güvenilmemesi konusunda bayanları uyarmaktadır. Çün kü bu ilaçlar hormon içermekte ve ilaç kullanımı kesildikten sonra meme eski haline geri dönmektedir. Son olarakta yağ enjeksiyonu aktarımı ile sağlanan meme büyütme yönteminin işe yaradığı konusunda söylemler vardır ki başlangıç için belki tatmin edici olabilir fakat enjekte edilen yap eridikten sonra göğüs eski haline geri dönmektedir. Ayrıca yapılan enjeksiyon nedeniyle iltihaplanma riski de ortaya çıkabilir. 

Ameliyat ile yani protez kullanılarak yapılan meme büyütme için kişilerin 18 yaşını geçmesi gerekir. Doğumdan önce bu silikon uygulanabilir ve emzirme esnasında hiçbir problem oluşturmaz. Ameliyattan önce memelerin resmi çekilir ve bilgisayar ortamında nasıl bir uygulama yapılacağı saptanır. 40 yaşının altında olan bayanlar için meme ultrasonu, 40 yaş üstü bayanlar için ise mamografi istenir. Bunun nedeni meme de herhangi bir hastalık olup olmadığının araştırılmasıdır. 

Peki kadınlar ne kadar boyuta memelerini büyütebilirler? Bunu belirlemede kişinin isteği, memelerin boyutu, göğüs kafesinin büyüklüğü, hastanın kilosu ve boyu önemli faktörlerdir. Sonuçta vücuda orantısız bir büyüklükte memeye sahip olmakta akıl işi olmayacaktır. Sonuç olarak yapılan araştırmalar sonucu en ideal protez boyutuna karar verilir. 

Protezlerde kendi aralarında çeşitlere ayrılabilir. İçeriklerine ve şekillerine göre değişen protezler, kişinin ihtiyacına göre kullanılır. Protezlerin içlerindeki sıvılar farklılık gösterebilir. Hasta hangi tür protezi kullanmak istediğine karar verebilir. 

Protezin yerleştirildiği toplamda 3 bölge vardır. Birinci meme başı ikincisi koltuk altı ve son olarakta memenin alt çizgi kısmıdır. Silikon koltuk altından bir kesik açılarak, meme ucundan bir eksik açılarak ayda meme çizgisinden bir kesik açılarak yerleştirilebilir. 

Ameliyattan sonra hastanede kalma süresi sadece 1 gecedir ertesi gün kesi yapılan bölge pansuman edilerek hasta taburcu edilir ve 15 gün sonra dikişler alınmak üzere çağırılır. Ameliyattan sonra ödem oluşmasından ötürü meme daha büyük gözükebilir fakat ödem geçtikten sonra meme istenilen büyüklüğe kavuşmuş olur. Eve çıkıldığında ağrı ya da gerginlik hissedilebilir. Ağrılar ağrı kesiciler kullanılarak giderilir. Hasta sırt üstü ve sırt kısmı biraz yükseltilmiş şekilde yatmalıdır. Göğüslerin üzerine kesinlikle bir baskı uygulanmamalıdır. Erken dönemde bazı komplikasyonlar görülebilir. Kanama yada iltihaplanma gibi. Bunlar halledilebilir sorunlardır. Hastaların bundan dolayı kaygı duymalarına gerek yoktur. Sonu olarak memenin tam şeklini alması yaklaşık olarak 3 ay gibi bir süreyi kapsayabilir. Bayanların sabırlı olması tavsiye edilir.