KULAK ESTETİĞİ (Otoplasti)

Kulak estetiği operasyonu eksik kıvrımları şekillendirmek, büyük kulakları küçültmek ve kepçe kulakları başa doğru yakınlaştırmak amacıyla yapılır. Dört yaş itibariyle kulaklar geliştiği için dört-on yaş arasındaki çocuklara kulak estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Ameliyat ne kadar erken yaşta yapılırsa çocukların dış çevrede karşılaşacağı sorunlar da o derece azalacaktır. Erişkin insanlar için çok fazla bir risk söz konusu değildir.

            Kulak estetiği ameliyatı genellikle ayakta cerrahi tedavi olarak yapılır. Fakat Çocuğunuz küçükse genel anestezi yapılır. Bu şekilde çocuğunuz operasyon boyunca sürekli uyku halinde olur. Erişkin ve büyük çocuklarda ise lokal anestezi ile birlikte ilaçlarla uyuşturularak operasyon yapılır.

            Kulak estetiği ameliyatı yaklaşık iki saat sürmektedir. Tabii bu süre kulaktaki probleme göre komplike olgular olursa daha uzun da sürebilir. Kulağın arka yüzündeki kesi ile kıkırdak dokuya ulaşılır ve buradan ya bölümle çıkarılır ya da doku çıkarılmadan kıkırdak hafifçe törpülenerek kulağa şekil verilir. Daha sonra kulağın anatomik yapısı bozulmadan kulak geriye doğru kıvrılır ve yeniden açılmaması için kalıcı dikişlerle dikilir. Kulağın arkasından kesi yapıldığı için herhangi bir iz kalmaz.

            Operasyondan sonra çocuk ve erişkin hastalar birkaç saat içinde toparlanıp evlerine gidebilirler.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

 

 Kulak hem fonksiyonel açıdan hem de estetik açıdan oldukça önemli olan bir organımızdır. Kulakta birçok şekil ve estetik bozukluklar görülmektedir. Kulakta en fazla görülen şekil bozukluğu ise kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli olarak oluşmayarak ve bundan dolayı da öne-yana doğru açılarak oluşan kepçe kulaktır.

            Kepçe kulak operasyonları kulağın gelişimini tamamladığı dört yaşından itibaren yapılabilir. Çok ciddi bir operasyon değildir ve bu yüzden lokal anestezi yapılabileceği gibi genel anestezi de yapılabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatında kulak arkasında yapılan kesi ile kıkırdaklar normal açı ile şekillendirilir. Dikiş izi kulak arkasında olacağı için herhangi bir iz kalmaz. Yaklaşık 1,5 -2 saat süren operasyonda kullanılan teknik kulaktaki problemin çeşidine göre değişmektedir.

            Ameliyat sonrası hastanın on gün boyunca kulaklara hafif basınç uygulayan bandaj takması yeterli olacaktır.

            Bazı kepçe kulaklar doğuştan kısmen ya da tamamen oluşmamıştır. Bu gibi durumlarda biz çok ameliyatla vücudun çeşitli bölgelerinden kıkırdak alınarak yeni bir kulak kepçesi oluşturulur. Ayrıca kanser ya da kaza gibi nedenlerden dolayı kulaklarını kaybeden kişiler için de bu şekilde kulak kepçesi oluşturulmaktadır.