KURON VE KÖPRÜLER

 

 

            Çürüyerek kırılan ya da başka şekillerde aşınan dişleri küçültüp kaplanmasına kuron denir. Dişlerin herhangi bir nedenden dolayı kırılması sonucunda ağızda boşluk meydana gelir. Bunun sonucunda da dişeti problemleri, çiğneme kuvvetinde değişiklik, estetik açıdan bozulma gibi problemlar ortaya çıkar. Diğer dişlerden destek alarak ara boşluklar doldurularak köprü yapılarak bu tür sorunlar giderilmiş olur.

            Diş ve dişeti ile uyumlu standart metal ya da değerli metal alaşımları kullanılarak yapılan kuronlara metal destekli korun ve köprüler denir. Mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Diş eti çekildiğinde diş ile birleşilen bölgede çirkin bir görünüm oluştururlar. Fotoğraf makinasının flaşı gibi bazı ışıklarda ağızda hiç diş yokmuş gibi koyu bir renk görüntüsü verirler.

Güçlendirilmiş porselenden yapılan, ve ışığı geçirdiklerinden dolayı dişte canlılık ve derinlik ortaya çıkaran kuronlara metal desteksiz full porselen kuronlar denir. Doğal dişe en yakın dişlerdir. Kimyasal ve mekanik olarak dişe yapıştırılır. Nikel gibi alt yapıda kullanılan metallere karşı allerji riski yoktur. Diş eti çekilmelerinde estetik görünümlerini korurlar.

PORSELEN KÖPRÜ DİŞLER

                                                        

 Zinkonyum porselen köprü dişler de metal yerine beyaz bir renk olan zinkonyum alaşım kullanılmaktadır. Köprü yada metal desteksiz köprüler diye adlandırılan porselen köprü diş sisteminin en büyük avantajı çok yüksek ve dayanıklıdır.  Arka dişlere yapıldığında ise estetik bir görünüm sağlamaktadır. IPS porselen dişler güçlendirilmiş porselen yapısı ışık geçirgenliğinin iyi olması nedeniyle özellikle ön dişlerde daha çok tercih edilmektedir. Çürük kırık veye başka nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerde küçültülüp kaplanması işlemine kron işlemi denilmektedir. Köprü ise bir veya birden fazla diş eksikliğinde araboşlukların doldurulmasına verilen işlemdir. Metalsiz kron köprüler dişlerden herhangi birinin madde kaybına maruz kalması sonucu dişte boşluklar meydana gelmektedir. Bu işlemlerde metal destek kullanılmaktadır. Alt yapısında metal olmadığı için diş eti hizasından koyu bir renk çizgi olmaz.