PORSELEN LAMİNATE KAPLAMALAR (Dental Veneers)

            Estetik açıdan göze hoş görünmeyen dişler için uygulanan kozmetik bir çözümdür. Porselenden üretilen laminate kaplama yarı geçirgen ve ince bir tabakadır. mevcut dişe uygun bir şekilde özenle hazırlanır. Kaplamanın iç yüzü ile dişin ön yüzü özel bir yağıştırıcı ile yapıştırılır. Bu şekilde sağlam yapı bozulmayan renkeriyle dişlere doğallık kazandırmış olur.

Porselen laminate kaplamanın birçok avantajı vardır:

– Çok kısa bür sürede doğal ve sağlıklı bir görünüş kazandırır.

– Renkeri bozulmayan ve sağlma maddelerden imal edilir.

– Yapılan dişlerinizin bir kopyası yapılarak memnun olmadığınız taktirde üzerinde değişiklik yapılabilmektedir.

– Kahve, sigara ve çay gibi etkenler dişinizin rengini değiştirmez.

Porselen laminate kaplamanın iki tane dezavantajı vardır. Bunlar;

– Diğer uygulamalara göre sağlık üstünlükleri olmasına rağmen biraz daha planlıdır.

– Çok hassas teknik olduğu için konunun uzmanı kişiler tarafından güzel bir klinik ve laboratuvar çalışması yapılmalıdır.

Porselen laminate kaplama; aşınmış ve kırık dişlere, yapısı bozulmuş eski dolgulara, ayrık dişlere ve eğri-çarpık dişlere uygulanır.

Ağız bakımına dikkat edildiği taktirde son derece uzun ömürlü bir uygulamadır. Ayrıca çok sert gıda yemek yemekten kaçınarak da kaplamanın ömrünü uzatatabilirsiniz.

PORSELEN LAMİNALAR (LAMİNATE VENEER)

 

            Porselen laminalar dişlerin ön yüzeyinden çok az miktarda mine dokusu kaldırılarak dişe yapıştırılan porselen yapraklardır. Bu yüzden en koruyucu tedavi şeklidir.

            Uygulama çok kısa sürmektedir. Hastanın dişinde ölçü alınarak bir model yapılır. Ağrısız bir işlemle dişler prepare edilerek ana ölçü alınır ve geçici lamina yapıştırılır. Son ölçüye göre de porselen laminalar hazırlanarak özel bir yapıştırıcı ile resin adı verilen materyal ile dişlere yapıştırılır. Dişleri lamialardan ayırmak oldukça zordur. Bu yüzden kırılmaya karşı dayanıklıdır. 

            Porselen Laminalar dişlerinden memnun olmayanlara, dişlerinde renk değişimi olanlara, ön dişleri aşınmış ve kırık olanlara, büyük diş dolgusu olanlara ve dişlerinde aralık olanlara uygulanmaktadır.