SAÇ EKİMİ NEDİR VE YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Kıl kökü nakli olarak adlandırılan saç ekimi, saç dokularının ense bölgesindeki saçlı bölgelerden alınıp saçsız bölgelere ekilmesi işlemidir. Daha çok saçların en yoğun bölgesi olan ense veya yan kısımlarından alınarak daha seyrek bölgelerine eklenir. Günümüz teknoloji sayesinde artık saç ekim işlemleri daha doğal bir görünüm sağlamaktadır. Saçları seyrek olan kişilerin psikolojik durumlarına da olumlu katkı sağlayarak sosyal yaşamdan kopmamasına neden olur.

Günümüzdeki teknoloji sayesinde  saç dökülmesine yönelik çok çeşitli tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Bunlar; Fut ve Fue olarak adlandırılan saç ekimi yöntemleridir. Fut (Foliküler Ünite Transplantasyon) yöntemi oldukça kolay ve ağrısız bir yöntemdir.  Özel bir hastalığı olamayan herkese rahatlıkla uygulanır. Bu yöntemde kıl kökleri toplu olarak alınır. Fue yönteminde ise kıl kökleri ince yarıçaplar halinde tek tek alınarak saç olmayan bölgeye aktarılır.

Ekilen saçların dökülme riskine yoktur. Ancak ensedeki saçlar dökülüyorsa taşındıkları bölgede de dökülme riski de vardır. Ama genelde ensedeki saçlar pek dökülmez.

SAÇ EKİMİ KİMLERE YAPILIR?

Kellik günümüz insanının artık hemen hemen her kesiminde görülmektedir. Bazı insanların psikolojilerini çok etkilemektedir. Hatta bazı insanlar sırf bu yüzden sosyal yaşamdan uzaklaşmaktadır.  Günümüzde artık teknoloji çok ilerlediği için bu alanda da birçok yöntemler bulunmaktadır. Çok kısa sürede ve ağrısız acısız saç ekimi yapılabilmektedir.

Saç ekimi öncesinde plastik ve estetik cerrah ilk önce ekim yapılacak bölgesi  tespit eder. Ve daha sonra yapılacak olan tedavi ya da ameliyatlar hakkında sizlere bilgi vermelidir. Çünkü ameliyat öncesinde ve sonrasında neler yapılıp yapılmadığını bilmeniz gerekir.

Saç ekimi kural olarak 18 yaş altındaki insanlara, kemoterapi, radyoterapi gören insanlara, çok ileri derecede tansiyon  ve şeker hastalarına uygulanmamaktadır.

Saç ekimi şu kişilere yapılabilir:

– Kafasında yanık izi bulunanlara,

– Bölgesel dökülmeleri ve saç kıran olan kişilere,

– Genetik olarak saçları seyrekleşmiş kişilere,

– Erkek tipi saç dökülmesi olan bayanlara,

– Başarısız bir saç ekimi yapılan kişilerin saç ekimlerinin düzeltilmesinde.

KADINLARDA SAÇ EKİMİ

Her beş kadından birinde görülen saç dökülmesi genellikle menopoz sonrasında, bazı hastalıklarda veya yaşlanmaya bağlı olarak görülür. Kadınlarda saç dökülmesi tüm saçlarda seyrekleşme ya da bir incelme olarak görülür. Bu sorunu ise peruk  ya da saça kaynak yaptırarak halletmektedirler. Bunun yanı sıra kafa derisine sürülen ilaçlar da var olan saçların dökülmesine neden olarak yarar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra hiçbir tedaviden olumlu sonuç alamayan kişiler saç replesman tedavisine de başvurabilirler.

Kadınlarda saç kaybı genellikle üç şekilde görülür:

– Başın üst kısmındaki saç tellerinin incelmesi

– Başın üst kısmındaki alanlarda daha çok saç teli incelmesi ve saç kaybı

– Başın üst kısmındaki alanda saç kaybı ve buradaki alanın öne doğru ya da arkaya doğru ilerlemesi şeklinde görülmektedir.

Kadınların saç kaybının %70 i demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Demir eksikliği tedavisi yapılarak dökülmelerin yaklaşık %18 i durdurulabilir.

Ayrıca bunların yanı sıra kazalar, kimyasal madde yanıkları, kullanılan bazı ilaçlar(doğum kontrol ilaçları, kortizon ilaçlar, depresyon ilaçları vs.), Alopecia, Areata gibi nedenlerden dolayı saç dökülmesi görülebilmektedir.