Çene Estetiği Fiyatları

Çene Estetiği Fiyatları 2000 tl den başlayarak 4000 tl ye kadar çıkmaktadır. Bu ameliyatların fiyatları da yapılacak olan tekniği göre değişkenlik göstermektedir. Bu dahilen estetiği yapacak olan cerrahiye, ameliyatın yapılacağı hastaneye, ameliyatın hangi bölgeye yapılacağına, ameliyatta kullanılacak malzemeye, ameliyat sonrasına vs… göre de fiyat değişmektedir.

Çene estetiği operasyon fiyatlarının ortalamasının belirlenmesindeki en önemli etkenlerden biri çeneye yapılacak olan işleme göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin çeneye yapılacak olan çıkık çenenin düzeltilmesi yada büyük bir çenenin küçültülmesi işlemi daha uzun süreli olmakta ve bu durum fiyata yansımaktadır ama çene uçlarını büyültme işlemi daha kısa ve daha kolay bir operasyon olması sebebi ile tabi ki bu durum hastaya göre değişmekte daha makul bir estetik fiyata uygulanmaktadır.

AMELİYATSIZ ÇENE BÜYÜTME

 

Ameliyatsız çene büyütme operasyonunda kalıcı dolgular kullanılmaktadır. Bu kalıcı dolgularla çene ucu büyültülerek istenilen görüntü sağlanılmaktadır. Yapılan bu işlem hem estetik açıdan güzel ir görünüm sağlar hem de kalıcı bir işlemdir. Estetik yaptırmak isteyenler için ameliyatsız çene büyütme işlemi bulunmaz bir fırsattır. Yapılan bütün değişiklikler kalıcı ve doğaldır.

ÇENE VE ELMACIK KEMİĞİ PROTEZLERİ

             

 

Çene ve elmacık kemiği protezleri, çene ucu veya elmacık kemiği bölgesini daha çıkıntılı bir hale getirmek amacıyla kullanılır. Bu ameliyatta amaç küçük bir çeneyi ya da yetersiz elmacık kemiklerini büyütmek ve çıkıklaştırmaktır.

 Ameliyat doğru planlanırsa bu tür protezlerin çok faydalı etkileri bulunmaktadır. Ancak yanlış bir şekilde kullanılır ve  uygulanırsa doğallıktan ve estetikten çok ters  kötü sonuçlarda oluşabilmektedir.

 

ÇENE UCU PROTEZLERİ : Genellikle ağzın içerisine yerleştirilir ve yüzde herhangi bir ameliyat izi kalmaz. Bu amaçla çeşitli protezler kullanılmaktadır. Çene ucu protez kullanımı hasta ile birlikte karar verilmelidir. Eğer çeneniz küçükse ve değişikliğe de ihtiyacınız varsa çenenizi büyütmenizi tavsiye ederiz.

 

ELMACIK KEMİĞİ PROTEZLERİ :  Hemen  hemen çoğu insanın elmacık kemikleri yüz tiplerine göre büyüktür. Çene kadar önemli olmasa da elmacık kemikleri yüz yapımızı çok etkilemektedir. Bu nedenle de yapılan estetik operasyonda bu tür bir protez yüzünüzde ciddi bir değişiklik yapabilir. Ancak teknik uygulaması nispeten zordur.

 

NE ZAMAN ELMACIK KEMİĞİ PROTEZLERİ – NE ZAMAN ENDOSCOPİC

Burada çok önemli bir noktayı  vurgulamak lazım…. Konu çok küçük bir çeneyse fazla da düşünecek bir şey olmuyor. Yapılması gereken çeneyi büyütmek bunun ne tür bir protezle yapıldığı  sadece  teknik bir detay. Elmacık kemiklerinde durum tabi ki farklıdır. Bu arada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Eğer elmacık kemiği yetersizliği  yanlış yorumlanırsa  yerleştirilen protezler yüzü şişman ve yuvarlak gösterecektir. Bu konuda oldukça sık rastlanan bir hatadır. Protez  sadece elmacık kemiklerini dışarıya doğru çıkıklaştırır. Yüzün diğer bölgelerine hiçbir etki yok denecek kadar azdır. Oysa sarkmış yanakların kaldırılması  (endoscopic lifting ) yüzün bütün yapısını etkilemektedir. Bu ameliyatta amaç anatomik olarak çene seviyesinde duran yanak dokularını yukarıya elmacık kemiklerinin seviyesine çıkartmaktır. Böyle bir ameliyat düşünüyorsanız mutlaka doktorunuzla ayrıntılı bir konuşma yapmalısınız.

 

AMELİYAT : Çene protezleri ağız içerisinden,  alt dudağınızın en derin yerinden yada çene altından yapılan bir kesim ile yapılmaktadır. 

Çene altından konulması protezin mikroplu olmasını önleyen ağza değmeden  en temiz şekilde konulması sağlanmaktadır. Çene altında birkaç santimlik kesim yapılmakta ve belli belirsiz iz kalmaktadır.

Ağız içi hem kirli bölge  hem de bu hat üzerinde duyu sinirleri vardır. Bu nedenle ameliyatta bu sinirlerin üzerlerinden atlamak gerekir.

Elmacık kemiği protezleri ise her zaman ağız içerisine konulmaktadır. Kesim ise üst dudak içerisinden ve en derin yerinden yapılarak protez yanak altından konulur.

Bütün ağız iç kesimleri emilebilir bu nedenle alınması gereken dikiş genellikle olmaz.

ÇENE EKLEMİ SORUNLARI

              

Çene eklemi rahatsızlığı daha çok genç ve orta yaşlarda görülen bir hastalıktır. Çene eklemlerinin tam açılmama, hiç açılamama çene açıldıkça yerinden çıkma gibi fonksiyon bozukluğunun tamamını kapsamaktadır. Bu rahatsızlık baş ağrısı ve kulak çınlaması yapmaktadır. Çene ve yüz kaslarında da kaymalar ve kısıtlılık görülmektedir. Eklemin onarımı, eklemin ortadan kaldırılması ve suni bir eklem oluşturulması gibi girişimlerle sorunlar çözülebilmektedir. Yapılan girişime göre değişen bir ameliyat sonrası bakım ve tedavi süreci de vardır. Ya çene hareketleri tamamen kısıtlanır ya da hastaya sürekli çene hareketleri önerilmektedir. Çene eklemi ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon bir gün sürmektedir.

GÜLÜŞ TASARIMI

                                                                                                          Mutluluğun en iyi resmi samimi bir gülüşle  dışa yansır ve bulaşıcı bir dalga ile çevresindekilere yansıtmaktadır. En sert bir ifade bile tatlı bir tebessüm karşısında yumuşamaktadır. Güzel gülebilmek, ruhtaki güzelliği dışarıya doğru yansıtabilmektir. Ancak herkesin yüz anatomisi buna her zaman müsait değildir.

 

GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR : Gülüş tasarımı hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Ayrıca sizin birtakım kişisel isteklerinizle sağlık ve doğallık da birleşerek size sağlıklı ve doğal bir gülüş planlamaktır.

 

GÜLÜŞ TASARIMINA NEREDEN BAŞLANIR : Size  yakışan estetik bir gülüş ifadesi belirlerken  gülüşümüzün faktörleri ……..

 

·        Cinsiyetiniz

·        Yüz hatlarınız

·        Yaşınız

·        Gülüş simetrisi

·        Dişleriniz

·        Dudaklar

·        Çene yapınız ve gıdınız

·        Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri

 

 

Gülüş tasarımın da ilk önce yüz hatlarınız  hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda  seçilmesi gerektiğini  şifrelerini içerir. Kadın ve erkek anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Kadınlarda ise geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır. Gülüş tasarımı için daha detaylı bilgiyi hekiminize danışarak alabilirsiniz.

OTANTİK CERRAHİ – ISIRMA BOZUKLUKLARI

           

                                                                                                                 Üst ve alt çenenin birbirine ve yüzdeki diğer oluşumlara ( yanaklar, burun, gözler) göre uyumsuzluğu, hem görünüm hem de işlevsel açıdan sorunlar yaratmaktadır. Bu uyumsuzluk ve bozukluklar gelişimsel ya da hastalık sonucu ve kazalar sonrası ortaya çıkmaktadır. Böyle kişiler hem konuşma hem de estetik  ve beslenme problemi ile karşı karşıya kalabilirler.

 

Çenedeki gelişimsel şekil bozuklukları çok değişik tiplerde olabilmektedir.

 

·        Yüz normalden kısa veya uzundur.

·        Diş etleri gülümserken çok aşırı görülebilir.

·        Üst çenenin geride olması

·        Üst çenenin ileride olması

·        Alt çenenin ileride olması

·        Alt çenenin geride olması

·        Üst çenenin geride olması alt çenenin ileride olması

·        Ön dişlerin kapanma kusuru

·        Alt çenenin yana kayması

·        Çene ve yüzde asimetrik görünüm

·        Sadece çene ucunu içeren bozukluklar

 

Eğer çenedeki şekil bozukluğu dişleri içeriyor ise, yani ısırma bozukluğu var ise çoğunlukla böyledir. Yapılan cerrahi müdahale daha kapsamlıdır. Bu gibi durumlarda hasta daha önce 6 ay gibi bir süre ortodonti tedavisi görmelidir. Bu tedavi sırasında dişler çekilebilir veya pozisyonları değiştirilebilmektedir. Ameliyat sonrasında dişler yeni pozisyonunu alması hastanın üst ve alt çenesine istediği gibi kullanması 2 ila 8 hafta arasında değişmektedir. Bu dönemde hasta sıvı gıdalarla beslenmelidir. Diş bakımının da iyi yapılması çok önemlidir. Ameliyat sonrası kişiye göre ortodonti tedavisi 6 ay süreyle devam etmektedir.

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARININ TEDAVİSİ

 

Kraniyomandibuler eklem olarak da bilinen çene eklemi, ağzımızı açmaya ve kapatmayı sağlayan eklemdir ve kafa ile alt çenenin kemiği arasında  yer almaktadır. Çene eklemi  tüm eklemler gibi kıkırdak yapıdan meydana gelmektedir. Eklem diski çene ekleminin hareketlerini sağlayan her iki yüzü konkav kıkırdak bir yapıdır. Çene eklemi fonksiyon bozuklukların nedenleri darbeler, kazalar ve romatizma diş kasılmalarına bağlı olabilmektedir.

 

Alt çenenin temel işlevsel görevi çiğnem ve konuşmadır. Maksimum çene açıklığı sırsında çene eklemi iki farklı konumda hareket yapmaktadır. Menteşe gibi öne doğru kayma ve rotasyon hareketleridir.

 Ağızda normal pozisyonda kapanmalar, çiğneme kaslarında spazmlar görülmektedir. Bu da çene eklemi fonksiyon bozukluklarının en önemli nedenleridir. Çene eklemi fonksiyon bozukluğunun da görülen ağrının klasik üçlemesi vardır.

 

* Ağrı

* Eklemden gelen ses

* Kısıtlı çene hareketliliği

 

Kısıtlı çene hareketi ise; eklem diskinin geri dönüşsüz öne doğru çıkıklarında, eklem yapışıklığı ve kireçlenmelerinde elmacık kemiği kırıkları meydana gelmektedir. Çene eklem rahatsızlıkları nedenlerinin tespiti gerekse tedavinin planlanması doktor tarafından dikkatli yapılması gerekir. Tanın tam yapılabilmesi için bilgisayarlı tomografi, eklem garfileri veya manyetik rezonans yapılmaktadır. Tedavi yöntemi ise ilaç kullanımı, fizik tedavi, eklemin kapalı olarak yıkanması ve açık eklem cerrahisi gibi çok çeşitlidir.

 

 

 

 

ÇENE UCU ESTETİĞİ

Çene yüzümüzün en altında bulunan, yüz ile boyun arasında bağlantıyı sağlayan bölgemizdir. Kafa tası ile yaptığı eklem yardımıyla  ağzımızı açıp kapatma fonksiyonunu sağlamaktadır. Burun ucu gibi çene ucu da yüzümüzün diğer bölümleri ile aynı orantıda olmalıdır. Aksi takdirde yan profilden hiç de estetik olmayan bir profil ortaya çıkabilir.

 

 Çene ucunda yapılacak cerrahi müdahaleler bazı standartlara göre değişmektedir. Bu kriterler arasında en önemli unsur alt ve üst dişlerin birbirlerine olan uyumu ve ısırma anındaki konumlarıdır. Isırma problemi yok ise hastada istenilen estetik çene ucu görünümü sadece çene ucuna yapılan bir cerrahi müdahale ile sağlanılır.

 

Çene ucu estetiği ameliyatlarında genel olarak Genioplasti ameliyatları adı verilmektedir. Ameliyat ağzın içerisinden küçük bir kesik ile yapılmakta ve herhangi bir iz kalmamaktadır. Ameliyatta dikiş ipleri kendiliğinden eriyen iplerle yapılmakta ve bu nedenle de ameliyat sonrası dikiş alınmasına gerek kalmaz. Çene ucu ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık olarak ameliyat 1 saat sürmektedir. Bir gün hastanede kalındıktan sonra evine taburcu edilir. Ameliyat sonrası ağrı azdır ama her ihtimale karşı ağrı kesicide önerilmektedir. Ağız içerisindeki kesikler iyileşene kadar sıvı gıdalar tüketilmelidir. Çene ucu estetiği ameliyatı sonrası geçicide olsa alt ve üst dişlerin birbirine bağlanmasına gerek olmaz.

ÇENE EKLEMİ AĞRILARI

Çene eklemi, her yöne hareket eden yapısı nedeniyle vücuttaki diğer eklemlerden farklı fonksiyonelliğe sahiptir. Çene eklemimiz alt çene kemiği ile kafatası kemiği arasında yer almaktadır. Bu eklem sayesinde ağzımızı hareket ettirmekteyiz. Çene eklemi fonksiyonel özelliklerinden dolayı vücudumuzda oldukça fazla öneme sahiptir.

 

Kabaca ağız kapama açma olarak ifade edilen bu fonksiyonel özellik konuşma, beslenme ve mimikleri yansıtma gibi konuları da içermektedir. Genel bir araştırma yapılırsa toplumun önemli bir kesiminde çene eklemi bozukluklarına ve ağrılarına çok sık rastlanmaktadır. Ancak bu bozukluklar kişiden kişiye değişmekte ve faklı kapsamda şiddetli ağrılar görülmektedir. Bu gibi bir çok şikayeti hastalık olarak kabul etmek gerekir ve bir an önce tedavi sürecinin başlanması gerekmektedir.

ORTOGNATİK CERRAHİ

 

Üst ve alt çenenin birbirine ve yüzdeki diğer oluşumlara ( yanaklar, burun, gözler) göre uyumsuzluğu, hem görünüm hem de işlevsel açıdan sorunlar yaratmaktadır. Bu uyumsuzluk ve bozukluklar gelişimsel ya da hastalık sonucu ve kazalar sonrası ortaya çıkmaktadır. Böyle kişiler hem konuşma hem de estetik  ve beslenme problemi ile karşı karşıya kalabilirler.

Çenedeki gelişimsel şekil bozuklukları çok değişik tiplerde olabilmektedir.

 • Yüz normalden kısa veya uzundur.
 • Diş etleri gülümserken çok aşırı görülebilir.
 • Üst çenenin geride olması
 • Üst çenenin ileride olması
 • Alt çenenin ileride olması
 • Alt çenenin geride olması
 • Üst çenenin geride olması alt çenenin ileride olması
 • Ön dişlerin kapanma kusuru
 • Alt çenenin yana kayması
 • Çene ve yüzde asimetrik görünüm
 • Sadece çene ucunu içeren bozukluklar

 

Eğer çenedeki şekil bozukluğu dişleri içeriyor ise, yani ısırma bozukluğu var ise çoğunlukla böyledir. Yapılan cerrahi müdahale daha kapsamlıdır. Bu gibi durumlarda hasta daha önce 6 ay gibi bir süre ortodonti tedavisi görmelidir. Bu tedavi sırasında dişler çekilebilir veya pozisyonları değiştirilebilmektedir. Ameliyat sonrasında dişler yeni pozisyonunu alması hastanın üst ve alt çenesine istediği gibi kullanması 2 ila 8 hafta arasında değişmektedir. Bu dönemde hasta sıvı gıdalarla beslenmelidir. Diş bakımının da iyi yapılması çok önemlidir. Ameliyat sonrası kişiye göre ortodonti tedavisi 6 ay süreyle devam etmektedir.

ÇENE EKLEMİ ANKİLOZU

Estetik çene ekleminin kafa kemiklerine kaynamasına ankiloz denir. Çene eklemi hareket eden yapısıyla diğer eklemlerden farklı bir özelliğe sahiptir. Çene kemiği ile kafatası kemiği arasında yer almaktadır. Ve bu eklemimiz sayesinde ağzımızı kapatıp ve açmaktayız.

 

Çene eklemi ankilozu çene kemiği ile kafatası kemiklerinin birbirine kaynaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Çene ekleminde en belirgin travma nedenidir. Özellikle çocukluk yaşlarında kırık ve çıkıklardan yanlış tedavi edilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Çene ekleminde hasta ağzını açı kapmakta kısıtlık yaşamaktadır. Özellikle beslenme ve konuşurken çok problem yaşar bu da hastayı sıkıntıya düşürür.

ÇENE KEMİĞİ KİSTLERİ

 

Çene kemiği kistinin tanımı, içi sıvı ile dolu etrafı kapsülle çevrili patolojik dokudur. Çene kistleri çoğu kişide görülür ve oldukça sık rastlanmaktadır. Çene kemiğinin dokusu içerisinde büyüyerek kemik harabiyeti yaratmakta klinik olarak önemli bir vakadır.

 

Çene kemiği kistlerinin bir çoğu şikayete neden olmaz diş tedavilerinde çekilen röntgen filminde ortaya çıkar. Bunun dışında kistler büyük hale ulaşınca çok ciddi şikayetler meydana gelmektedir.

 

Çene kistlerinin büyük bir bölümü alt çene kökünde oluşmaktadır. Üst çene de kist oranı az sıklıkta oluşmaktadır. Bu kistlerin önemli bir kısmı diş ve diş etlerinden kaynaklanır. Bu kistler diş köklerinden alınmaktadır. Kistlerin kaynaklandığı dokunun özelliği ve kistin tipine göre farklı tedavi uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında da kistler farklılık göstermektedir.

ÇENE KEMİKLERİNİN UZATILMASI( DİSTRAKSİYON – OSTEOGENEZİS )

 

 

Distraksiyon  osteogenesiz, kabaca kemik uzatması olarak tarif edilmektedir. Ortopedi tarafında bu tekniğe boy uzatılması yöntemi denilmektedir. Çene kemiklerinde kısalık olana hastalar erişkin yaşlarda (18 yaşından sonra ) ortognatik  cerrahi girişimi ile tedavi edilmektedir. Ancak küçük yaşlarda da çene uzatma ameliyatını uygulamak gerekir. Çene kemiği uzatılması ameliyatı hasta yaşları 2 ila 21 yaş arasında değişmektedir.

 

Çene kemiklerinde kısalık olanlar ilk öncelikle ayrıntılı bir muayene olmaları gerekmektedir. Muayene sonrası bilgisayarlı tomografi çekilmeli ve incelenmelidir. Detaylı muayene ve filimler den sonra ameliyatın şekline ve niteliğine karar verilmelidir.

 

Çene uzatma ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Çene uzatma ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Çene uzatma ameliyatı ağzın içerisinden ve ağzın dışarısından yapılmaktadır. Her iki yöntemde de çene kemiğine distraktör adı verilen bir cihaz yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 1 ila 3 saat arasında sürmektedir. Ameliyattan 5 -7 gün sonra uzatma işlemine her gün 1 mm olarak uzatılır. Uzatma işlemi tam olarak bittikten sonra 6 hafta cihaz orada kalır. Sonrasında filimler çekildikten sonra kemikleşme görüldükten sonra cihaz çıkarılır. Hastalar ameliyat sonrası sert gıdalar yerine sıvı gıdalar tüketmeliler. Ağıza pansuman dikkatli ve titizlikle yapılmalıdır.

 

 

ÇENE EKLEMİ AĞRI NEDENLERİ

 

Çene eklemi rahatsızlıklarının en önemli sebebi travmadır. Çene eklemi travma grubu içerisinde  zorlu diş çekimleri 20’lik diş çekimi dişlere darbe alma uyumsuz protez kullanımı gibi yanlış tedaviler çene eklemi ağrı nedenleri olmaktadır.

 

Travma dışında ise görülen belirtiler çene hareketleri sırasında  sert lokmalar, uyurken dişleri fazla sıkma alışkanlıklar göze çarpan unsurlar arsında yer almaktadır.

 

Aşırı endişelik, depresyon, uyku bozukluğu ve strese bağlı baş ağrıları da çene eklemi ağrılarına neden olmaktadır. Uykuda ve stres durumunda sürekli dişlerin sıkılması  çene etrafındaki çiğneme kaslarının kasılmasına sebep olur ve çok şiddetli ağrıya yol açabilir

ÇENE EKLEMİ AĞRI BELİRTİLERİ (SEMTPOMLARI )

 

Çene eklemi rahatsızlığının ilk belirgin özelliği ağız açma- kapama esnasında ve yemek yerken eklemden rahatsız edici ses gelmesidir. Çoğunlukla bu seslere ağrı eşlik etmez. Ancak bu sesler yemek yerken ve uyku esnasında diş sıkma durumlar ağrı belirtilerine neden olmaktadır. Çene eklemi ağrılarında hiç geç kalınmadan ve biran önce tedavi edilmesi gerekir.

 

Bu şikayetlerle hekime başvuran hasta detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene sırasında radyolojik tetkikin yanı sıra MR çekilerek eklemler iyice incelenmeli ve değerlendirilmesi gerekir. Tüm bulgular incelenerek tedavi için en uygun yöntem seçilmelidir.

ÇENE EKLEMİ TEDAVİSİ

Çene eklemi rahatsızlıklarının tedavisi fizik tedavi, plastik cerrahi, rehabilitasyon ve çene yüz protez uzmanları tarafından yapılmaktadır. Diş sıkma, gıcırdatma, çiğneme gibi durumların neticesinde kasların üzerine çok fazla yük binmektedir. Bu durum neticesinde de çok şiddetli çene ağrıları meydana gelmektedir. Çene eklemi tedavisinde ilk adımda ilaç tedavisine başlanmalıdır. Eklemi rahatlatmak hem de çene eklemini rahat ve sağlıklı kullanmayı öğrenmek gerekir.

 

Çene eklemi rahatsızlıklarının cerrahi tedavisi genel anestezi altında yapılmaktadır. Çene eklemi tedavisi tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir. Çene eklemi ameliyatı kulak önünden bir kesikle yapılmakta ve kesik izi belli olmamaktadır. Ameliyat sonrasında fizyoterapist seansları ile cerrahi işlemin başarısı daha çok artacaktır.

ÇENE EKLEMİ ANKİLOZU TEDAVİSİ

             

Çene eklemi ankilozu tedavisi kesinlikle cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Çene eklemi ankilozu ameliyatı genel anestezi altında ve tam donanımlı bir hastanede yapılmaktadır. Çene eklemi ankilozu ameliyat süresi vakanın ciddiyetine göre değişmektedir. Ameliyat yaklaşık 2 ila 3 saat sürebilmektedir. Ameliyat sonrası herhangi bir iz kalmamaktadır. Hasta ameliyattan 2 ila 3 gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası iyileşme hızlı sürmesi için fizyoterapist seansları gerekmektedir.

ÇENE KEMİĞİ KİSTLERİ TEDAVİSİ

  

Çene kemiği kistlerinin tedavisinde ana amaç kist dokularının tamamı kemik içerisinden çıkartılmalıdır. Kist kazınarak kist tedavisi tam olarak yapılamaz. Mevcut kist dokusunun tamamı cerrahi bir müdahale ile nazik bir şekilde yapılmaktadır. Çene kemiği kistlerinin kaynaklandığı dokuların farklı özelliklerinden dolayı değişik oranlarda nüksetme olasılığı vardır. Çene kemiği kistlerinin tamamı çıkarılırsa tamamen bir iyileşme sağlanmış olunur. Bu arada önemli bir konuda ameliyattan sonra sürekli doktor kontrolünde olmak gerekir. Düzenli olarak tahlil ve tetkiklerin takip edilmesi hasta için en önemli unsurdur

ÇENE KIRIKLARI TEDAVİSİ

Çene kırıklarının tedavisinde değişik teknikler yer almaktadır. Bu teknikler arasında schnee teli ile üst ve alt çeneyi birbirine bağlanması ve titanyum miniplaklar kullanarak kırıkların tespitini kolayca bulmaktır. Bu yöntemin tedavi esnasında getirdiği zorluklar vardır. Bunlar  yeterli ve düzgün gıda alamama ağız hijyeninde zorluk görülmektedir. Çene kırıklarında tedavi sonrasında çene ekleminde hareketsizliğe bağlı olarak ağız açma ve kapama fonksiyonunda kusur ve ağrı görülmektedir. Titanyum vücuda zarar vermeyen bir metal olduğu için bu tip plaklar çene kırıklarında kullanılmaktadır. Titanyum mini plakları ameliyat sonrası kırıkların iyileşmesinden hemen sonra çıkartılması gerekir. Çene kemiğinin gelişimini kötü etkilemesinden dolayı bu plakların çıkartılması gereklidir. Ocuk yaşta olan vakalarda bundan dolayı absorbe olan mini plakların kullanılması önerilmektedir. Aynı zamanda yetişkin hastalarda da absorbe plakları isteğe göre kullanılmaktadır.

ÇENE KIRIKLARI TEDAVİ ÖNCESİ

        

Çene kemiği kırıklarında geç kalınmadan hekime gitmek gerekir. Hekim tarafından dikkatli bir şekilde muayene etmek gerekir. Kırığın tipine göre  çene ameliyatı  ağzın içinden ve dışından yapılmaktadır. Çoğunlukla bu tür ameliyatlar ağız içerisinden yapılmaktadır.

 

Çene kırığı ameliyatı genel anestezi altında ve tam teşekküllü bir hastanede yapılmaktadır. Ameliyat süresi endikasyonuna göre değişmekte  45 dakika ile 2.5 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası alt ve üst çenenin bir birine bağlanmasına gerek yoktur. Ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Ağız hijyeni için gargara kullanılması ve dişler için de yumuşak fırça kullanılmalıdır. Çene kırıkları ameliyatı sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanılması gereklidir. Ameliyat sonrasında yumuşak ve sıvı gıdalar tüketilmelidir.

DUDAK YARIĞI

 

 Dudak yarığı, dudakta küçük çentiklenmeden çift taraflı ve farklı şekillerde olmaktadır. Dudak yarığı olan hastalarda sıklıkla diş arkasının dizildiği alveol dediğimiz kemik yapıda yarıklar bulunmaktadır. Dudaklarında yarık olan bebekler çokça problem yaşamakta ama meme emmesine engel bir durum teşkil etmemektedir. Dudak yarığı olan bir bebeği üç aylık iken ameliyat edilmesi gerekir. Dudak yarığı ameliyatında estetik olarak amaç normale yakın bir görünüm elde etmektir. Bu ameliyatların erken dönemde olması çocuklardaki  gelişim ve psikolojik sorunlarını ortadan kaldırmak için en iyi çözümdür.

 

 

DAMAK YARIĞI

                                  

Damak yarığı sadece yumuşak  damağı ya da tüm damağı da etkileyebilir. Yumuşak damak yarığı varsa 3 ay süreyle bir tedavi uygulanabilmektedir.  Tüm damak dokusunda bir yarık varsa onarım  9 ay gibi bir sürede yapılmaktadır. Damak yarığında en önemli unsur bebeğin beslenmedir. Damağın yarık olması beslenme esnasında östaki borusuna solunum yolarına besinler kaçarak kulak iltihabına ve solunum yolu enfeksiyonuna neden olmaktadır.

 

Bu enfeksiyonlar nedeniyle bebeğin gelişimi kötü yönde etkilenecektir.  Bu nedenle bebeğin beslenmesi ile ilgili olarak profesyonel yardım alınması gereklidir. Damak yarıklarının onarımında fonksiyonun normale çok yakın olması için damağın uzatılmasının önemi de çok büyüktür. Cerrahi tekniklerden dolayı konuşmada sorunlar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda konuşma terapistlerinden yardım alınmasında oldukça fayda vardır.

DUDAK VE DAMAK YARIKLARININ GEÇ DEFORMİTELERİ

Dudak ve damak yarıklarının tedavi süresi yaklaşık olarak 3 ila 9 ayda yapılmaktadır. Ancak gelişim döneminde üst çene ve burunda şekilsel değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Burunda asimetri yarık olan tarafta burun kanat asimetrisi ve burun kanat çökmesi gibi bir takım sorunlar görülmektedir. Bu ve benzeri sorunlar 5 yaşından önce yapılırsa sıkıntısız ve sorunsuz başarı sağlanmaktadır. Damak üst çenenin bir bölümünü oluşturduğundan dolayı geç dönemde üst çene bozuklukları ortaya çıkacaktır. Bazı hastalarda üst çenenin geri kalması alveol arkındaki düzensizlikleri teşkil edecektir. Üst çenedeki şekilsel bozukluklar 14 – 15 yaşında ortodonti tedavi eşliğinde cerrahi işlemle yapılmaktadır.

ÇENE AĞRISI

                                     

 

Çene eklemi, her yöne  hareket eden yapısı nedeniyle vücuttaki diğer eklemlerden farklı fonksiyonelliğe sahiptir. Çene eklemi çene kemiği ile kafatası arasında yer almaktadır. Bu eklem sayesinde rahatlıkla ağız açma ve kapatma sağlanmaktadır.

 

Çene eklemi fonksiyonel özelliklerinden dolayı oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Ağız açama, kapama,mimik, beslenme ve konuşma gibi yansıtma konuları içermektedir. Genel olarak bir araştırma yapılacak olursa toplumun önemli kesiminde çene eklemi bozuklukları ve ağrıları ile karşılaşmak mümkündür. Çene ağrısını bir hastalık olarak kabul etmek gerekir.  Ayrıca ağrı hemen önemsenmeli hekime başvurulmalıdır. Geç kalınmadan hemen tedaviye başlanılması gerekmektedir.

ÇENE PROBLEMLERİ

                               

Diş ve çene ile ilgili problemler şiddetli baş ağrısına ve migrene neden olmaktadır. Çene enfeksiyonları ortak yerel alanda olduğu gibi yüz ve baş çevresinde orta şiddetli ağrılara neden olabilir. Çene problemleri temporo genel terimi veya mandibular eklem diskfonksiyonu  altında toplanabilir. Ciddi durumlarda çene tamamen kilitlenebilir.

Çene problemi ağrılarının nedenleri aşağıdaki faktörlerde belirtilmiştir.

 

·        Kötü alışkanlıklar

·        Diş gıcırdatma

·        Yanak ısırma durumları

·        Romatoid hastalıklar

·        Çene yapısı kıkırdak rahatsızlığı

·        Diş hizalama – Alt çenenin üst çeneyle dengesiz bir araya gelmesi

·        Kas gerginliği – Gereksiz kas hareketlerini çiğneme gibi

·        Travma – Araba kazaları düşme ve spor yaralanmaları omurga sorunları gibi