KOL BACAK GERME

                               

Kasık bölgesinden arkaya doğru yapılan bir kesimle elips şeklinde deri ve yağ dokuları çıkartılır. Uyluk germe ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Üst bacak derisi serbestleştirilip kasık bölgesine dikilmektedir. İçeride birikebilecek kan ve vücut sıvılarını toplamak için drenler yerleştirilmektedir. Bu drenler 48 ila 72 saat sonra çıkartılmaktadır. Ameliyat sonunda külot içinde kalacak şekilde kasık bölgesinde ve buradan arkaya doğru uzanan bir dikiş hattı mevcuttur ve bu bölgede bir kesi izi oluşacaktır. Ameliyat sonrası 2-3 hafta günlük aktiviteler kısıtlanır. Dikişler 12 ila14 günlerde alınmaktadır. Ayrıca dikiş hattının hareketli bir bölgede ve yer çekimine maruz olması yara izinin genişlemesine neden olabilecek faktörlerdir. Bu nedenle bu ameliyatlar önemli derecede sarkma ve deformasyonu olan hastalar için tercih edilen ve uygulanan işlemlerdir.

Yaşlanma, kilo alıp, verme güneşe maruz kalma, yer çekimi gibi nedenlerle kol arka ve iç kısımlarında sarkıklıklar meydana gelmektedir. Bu sarkıklık ve deformasyonlar kol germe ameliyatı ile düzeltilerek kolların gerginliği sağlanabilmektedir. Kol germe ameliyatı lokal anestezi yada genel anestezi altında yapılmaktadır. Kol iç ve arka kısmından uzun bir elips şeklinde deri ve yağ dokusu çıkartılır. Kesi yeri iki tabaka halinde içten ve dıştan estetik bir dikişle dikilir, kollara elastik bir bandaj sarılır. Hasta aynı gün evine dönebilir. Özellikle ameliyattan sonraki ilk günlerde kolların yüksekte tutulması önerilir. Dikişler 12 ila14 gün sonra alınmaktadır. Ameliyat sonrası hasta günlük aktivitelerine birkaç gün içinde başlayabilmektedir.

ESTETİK BEN ALDIRMA

                           

                                                                                                                  İnsan vücudunda doğumsal yada sonradan meydana gelen benler bulunmaktadır. Vücudumuzda bulunan bu benler hekim tarafından değerlendirilerek ve kontrolü yapılarak alınabilmektedir. Benler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere sıralanmaktadır. Kontrolsüz olarak hekim tarafından alınan benler cilt kanserine yol açma ihtimalleri çok büyüktür. Estetikle ben aldırma tedavileri radyofrekansla  ben tedavisi,  lazerle ben aldırma tedavisi, elektrokoterle ben tedavisi olmak üzere bir çok tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Yapılan bu işlemler hekim kontrolü altında ve hiçbir kanser riski taşımamaktadır.

                   Lazerle Yapılan Ben Aldırma Tedavisi

Lazer uygulamalı ben tedavilerinde vücutta bulunan ve alınacak olan benin vücut
renginden daha koyu bir renge sahip olması gerekmektedir. Lazer sonuç olarak
ışığın ısı enerjisine dönüşmesi olayıdır ve renkli olan bölgeler lazerden
çıkacak olan ısıyı daha fazla tutmaktadır.

Vücudun renginden ayrı ve daha renkli olan benler yani koyu tonların ağırlıklı
olduğu benlere uygulanacak olan lazer ben tedavisi sonucunda benin bulunduğu doku
pişecek ve altındaki canlı dokudan ayrılacak cansız kalan bölge zamanla
küçülecek ve yok olacaktır.

Radyofrekansla Yapılan Ben aldırma Tedavisi

Radyofrekansla yapılan ben tedavi de kısmi olarak lazer uygulamasına
benzemektedir. Burada ki amaçta tıpkı lazer tedavilerinde olduğu gibi beni pişme
yöntemi ile deriden kopartmak yalnız burada verilen ısı radyo dalgalarından
sağlanmakta ve dokunduğu bölgede bu enerji ısı enerjisine dönüşmektedir. Bu
uygulama sonucunda benin küçüklüğü  ve büyüklüğüne bağlı olarak çok az belli
olmayacak kadar iz kalabilmektedir. Kişiden kişiye ve cilt rengine göre bazı hastalarda hiçbir iz kalmamaktadır.

         Elektrokoterle Yapılan Ben Aldırma tedavisi

Bu uygulamada diğer iki uygulamanın benzeri bir uygulamadır. Bu uygulamada  cihaz dokunduğu bölgede elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirmektedir. Cihaz bene dokunduğu
andan itibaren bende doku kayıpları meydana gelmeye başlamaktadır. Uygulama da ben tamamen yok olana kadar yapılan işlem  devam etmektedir.Yapılan bu işlem bir nevi buharlaştırma işlemidir.

AVUÇ İÇİ TERLEMESİ

              

            Ellerimiz en çok kullandığımız uzuvlardandır. Bu nedenle  tüm işlerde kullandığımız ellerimizin terlemesi bir çok faaliyeti engelleyebilmektedir. Islak ellerin oluşturduğu en rahatsız edici durum el teması ve tokalaşmadır.  Avuç içlerinde terleme olan hastalar ellerini sürekli yıkamak ve silmek istemektedirler. Hastalar kendilerince bir takım önemler almaktadırlar.

                   Aşırı el terlemesi ve tedavi yöntemleri

 

            Ellerinde aşırı terleme olan hastalara klipsli ETS tedavi uygulanmaktadır. Klipsli ETS uygulaması el terlemelerinde  iyi ve en etkili yöntemdir. Çok fazla ellerinde terlemesi olan hastalar için en uygun tedavi yöntemidir. Hayal bile edemeyecekleri düzeyde iyileşme görülmektedir. ETS işlemi yapıldıktan sonra hasta sosyal aktivitelerine dönebilmektedir. Ve kişisel yaşantısına rahat etmektedir. El ile birlikte koltuk altı terlemesi olan hastalarda aynı seansta iki bölgede tedavi edilmektedir. Hafif el terlemesi olalar için terleme önleyici kremler ve losyonlar  kullanılmaktadır. Aşırı derecede terlemesi olan hastalar için  diğer yöntemler yetersiz kalırsa kalıcı ve cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

YANIK LEKESİ NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Cildinizde sigara yanığı, ya da güneşin etkisinden dolayı bir yanık lekesi var ise bu birçok kişiyi hem görünüm hem de estetik açıdan rahatsız etmektedir.  Ayrıca iş ve ev kazalarında çok sık karşılaşılan  ve en çok çocukları etkileyen cilt yanıklarıdır.

Bu tip lekelerden kurtulmak için özel cilt lekesi kremlerini kullanmanız gerekir.  Bu kremler hem yanıklarınızı tedavi eder, hem de cildinizi tamir ederek daha sağlıklı bir görünüm kazandırır. Piyasada en çok kullanılan Arap kızı ve Tala cilt kremleri cilt lekelerini ve yanık izlerinin tedavisini garantileyen kremlerdir. Bu kremleri ayrıca kuru ve hassas ciltlere sahip kişiler de hiç çekinmeden kullanabilirler.

Bunun yanı sıra cerrahi tedaviye alternatif bir yöntem olan hücre spreyi de cilt yanık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde hastanın kendi hücresi kullanılıyor. Kök hücre içeren bu sprey aynı zamanda kırışıklıklara karşı olarak dolgu maddesi olarak da kullanılmaktadır. Kök hücre spreyinin en önemli avantajı ise çok kolay kullanılması ve çok hızlı yapılmasıdır. Yaklaşık 2 hafta gibi çok kısa sürende çok derin yanıklar iyileşmektedir.

? Yazıdaki arap kızı ve tala cilt kremleri hakkında verilen bilginin doğrulanması yapılmalıdır ?

GÜNEŞ LEKESİ NEDİR VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Güneş bizlerin yaşam kaynağıdır. Ve vücudumuza birçok faydası vardır. Özellikle kemiklerimizin gelişmesi için bulunan D vitamini doğal yoldan güneşten almaktayız.  Güneş lekeleri birçok yerinde çıkan açık kahverengi veya daha koyu renkte olan, güneşte çok fazla durmaktan dolayı  vücudumuzun çeşitli yerlerinde görülen lekelerdir.  Daha çok çilli olan insanlarda, kızıl ve açık tenli insanlarda görülmektedir.  Fakat gerekli önlemleri  alırsak bizler için tehlike oluşturmaz. Güneş lekesi çok basit görülmekle birlikte erken tedavi edilmediği taktirde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Birçok tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Peeling, dermablazyon, renk açan ilaçlar, lazer gibi birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. En etkili ve hızlı olan lazer yöntemidir. Lazer  yönteminde herhangi bir acı ve ya ağrı hissedilmemektedir.

Ayrıca bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra yaz aylarında saat 11:00-16:00 arası güneşte durmaktan sakınınız. Dışarıya çıkacağınız zaman ise nemlendirici kremler ve en az otuz faktörlü güneş kremi kullanmalısınız.

ÇİL NEDİR TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Çiller açık tenli insanlarda ve kızıl saçlı insanlarda görülen çok küçük kahverengi lekelerdir. Bu lekeler daha çok güneşin etkisiyle yazın çoğalır ve kışın hafifler . Orta yaşlara gelince de kaybolurlar. En çok görülen yerleri güneşin en çok maruz kalan yerleri olan sırt, göğüs, yüz ve ellerdir. Melanin miktarı insanların cilt renklerinin tonunu belirleyerek, güneş ışınlarına maruz kalınca cilt Ultraviyole ışınlarından korunmak için reaksiyon olarak melanin miktarını artırır. Bu şekilde ciltte melanin birikerek çil oluşumuna neden olur. Bu lekelerin oluşmaması için en önemlisi güneşten korunmaktır. Bunun yanı sıra ayrıca aşağıdaki birkaç doğal yöntemle çillerinizi yok edebilirsiniz.

1-   Cildi ekşi süt ile yıkayıp peeling etkisi yapmak.

2-   Kayısı, çilek ve salatalık gibi sebze ve meyve maskesi yapmak.

3-   Krema maskesi uygulamak.

4-   Limon, portakal, mandalina, çilek gibi C vitamini açısından zengin meyveler tüketin.

5-   Cildinize limon suyu uygulayın.

Bazı çiller karaciğer bozuklukları, metabolizmanın az ya da fazla çalışması, hormonal bozukluklar gibi düzensizlikler sonucu çıkmaktadır. Böyle bir hastalıktan şüpheleniyorsanız ya da böyle bir hastalığınız mevcut ise hemen içten bir tedaviye başlamanız gerekir.

SİVİLCE NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Halk dilinde sivilce olarak biline akne çok sık rastlanan bir cilt problemdir. Sivilce bir deri hastalığı olup yüzde ve göğüs kısmında çıkmaktadır. Derimizde bulunan yağ bezlerinin salgıladığı yağ bezesi deri yüzeyine çıkması gerekir. Fakat ergenlik döneminde yağ bezleri fazla sıvı salgıladığından yağın deri yüzeyine geçişi engellenir ve böylelikle bir tıkanma meydana gelir. İşte bu da akneyi oluşturur.

Üç tip sivilce mevcuttur. Bunlardan beyaz başlı sivilceler; kıl kesesinde ölü hücre ve diğer maddelerin birikmesiyle oluşur. Siyah başlı sivilceler; beyaz başlı sivilce gibi oluşur ve tıkayıcı içerikler cilde doğru çıkıntı yaparak yağların ve ölü hücrelerin rengini değiştirerek siyahlaşır. Üçüncü ve son olan iltihaplı sivilceler de yağ ve ölü hücre kıl bakteriler cildin altına yayılarak deri kızarık ve iltihaplı bir görünüm alır. Sivilce çıkışı ergenlik çağında başlar ve genellikle 25 li yaşlarda son bulur. Bazı gençlerde normal seyrederken bazılarında ise aşırı sivilcelenme görülür.

Yağlı yiyecekler, kızartmalar, çikolata, stres gibi birçok etken sivilce oluşuma neden olmaktadır. Ayrıca bazı bayanların adet dönemlerinden birkaç gün önce sivilce çıkmaktadır. Bunlar hormonal değişimlerden dolayıdır.

Sivilcenin çıkmasını azaltmak için beslenmeye önem vermek gerekir. Ayrıca düzenli olarak cilt temizliği yapılmalıdır. Sivilceler kontrol edilir. Ama tamamen yok edilemez.

CİLT LEKE TEDAVİLERİ NASIL YAPILIR?

Kahverengi lekelerin tedavisinde önemli olan bu lekenin ne olduğunu tespit etmektir. Çünkü kahverengi lekeler kendi içlerinde birçok çeşide ayrılır. En çok bilinen leke ise güneş lekeleridir. Özellikle genç kadınlarda hamilelik döneminde görülür. En sık dudak üzeri, alın bölgesi ve yanaklarda görülür. Özellikle dudak üstü ve yanaklar rahatsız edici bölgelerdir.

Daha çok yoğun bir şekilde güneşlenmeye maruz kalan kişilerde görülen güneş lekeleri bir hastalık değil tamamen fazla güneş ışını alımından kaynaklanmaktadır. Güneş lekelerini azaltmak için en önemli unsur güneşten korunmaktır. Ayrıca cildi yenileyen, arındıran kremlerin kullanmak lekelerin artışını azaltarak hafifletir. Bunun dışındaki tedaviler lekelerin geçmesi ya da hafiflemesine yardımcı olacaktır. Tabii tedavinin başarı sağlamasını etkileyen unsurlar da vardır. Bunlar; kişinin ten rengi, lekesinin derinliği ve oradaki lekenin hasarı ile ilgilidir. Bu yüzden tedavideki amaç,  lekelerin hafifletilmesi ve daha fazla artmamasını sağlamaktır. Güneş lekelerinin tedavi yöntemlerinde  kimyasal peelingler, lazer tedavileri ve mezoterapi yöntemleri  uygulanmaktadır. Leke tedavisi dikkatli, zarif bir şekilde yapılıp agresif çalışılmamalıdır Bunlar tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

CİLT LEKELERİ NELERDİR?

Cilt lekeleri derinin kendi renginden daha koyu ve daha çok olur. Koyu renkli lekeler; gebelik lekeleri, çiller, güneş lekeleri, aktinik keratoz, seboreik keratoz, iyi huylu cilt benleri ve mantar hastalıklarıdır. Cilt lekelerinin (kanser hariç) bize herhangi bir zararı yoktur. Fakat bazı kişilerde psikolojik nedenlere yol açabilmektedir.

Güneş lekeleri ya da yaşlılık lekeleri olarak ortaya çıkan bu lekeler, çok uzun süre güneş ışınında maruz kaldıklarından dolayı çıkar. Ayrıca orta yaşlı kişilerin el ve yüzlerinde kahverengi renkli olarak çıkmaktadır. Kışın solan bu lekeler tamamen kaybolmazlar. Bu lekeler genellikle açık tenli insanlarda görülür.  Bu lekeler eğer birden çok çeşit renk içeriyorsa ve leke gittikçe büyüyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Çiller Çok açık teni insanlar da ve kızıl insanlar da görülür. Genetiktir ve bazen de koyu tenli insanlarda da görülebilir. Derinin pigmenti olan melanin kışın az miktarda üretilirken yazın daha fazla üretilir. Keratinosit tarafından üretilen melanin diğer hücrelere dağıtılır. Bu yüzden yaz aylarında daha belirgindir. Çünkü kışın yeni hücrelerle yer değiştirdiğinden ortadan kaybolur.

Gebelik lekeleri, daha çok yüzde görülen koyu renklerdir.  Östrojen hormonunun salgısı ve doğum kontrol haplarının etkisiyle ortaya çıkar.

Benlerin ortaya çıkış nedeni bilinmemektedir. Benlerin sayısı kalıtsal olarak belirlenir. Çocuk yaşlarda çıkmaya başlar ve ergenlik çağında artış gösterir. Koyu tenli insanlarda yüzeyi pürüzlü hatta et şeklinde görülebilir. Ve üzerinde kıllar da bulunabilir. Açık tenli insanlarda daha çok kahverengindedir.

CİLT BAKIMI NEDİR?

Cilt bakımı her insanın yapması gereken bir bakımdır. Hem estetik hem de özellikle sağlık açısından çok önemlidir.  Cilt temizliğine önem vermek cildimizin ileriki yaşlarda kırışmasını önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü cildimizi olumsuz etkileyen birçok faktör vardır. Bunların başında makyaj, stres, sigara ultraviyole ışınları, dengesiz beslenme ve hava değişimleri gelmektedir.  Tüm bu etkenler yaşımız genç olsa bile yüzümüzü solgun göstermesine neden olur.  Sağlıklı cilt parlak ve canlı olur. Bu yüzden 20’li yaşlardan itibaren herkesin cildini temizlemesi ve gerekli bakımı yapması gerekir.  Her insanın cildi aynı değildir. Bu yüzden ilk önce cilt analizi yaptırarak cilt tipinizi öğrenip ona göre uygun bir temizleme ürünleri almanız gerekir.  Böylelikle cildinizin kuru, yağlı, ya da hassas olduğunu öğrenip bu şekilde doğru ürün kullanabilirsiniz. Uygun temizleme ürünlerini alıp hergün evde kendiniz yapabilirsiniz.  Bunun dışında tam bir cilt bakımı için ayda bir kere cilt bakım merkezine gidip genel bakım yaptırabilirsiniz. Bu bakım yaklaşık 2 saat sürmekte olup sırasıyla temizleme, tonik, peeling, buhar, maske, nemlendirme işlemleri uygulanır.

Ayrıca beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Sivilce genellikle çinko eksikliğinden dolayı çıkar.  Kabak çekirdeği, badem, brokoli, yumurta ve peynirde bolca çinko bulunmaktadır.  Ayrıca A, C ve E vitaminleri olan sebze ve meyveleri de bol miktarda tüketmek gerekir.

CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Cilt tipini belirledikten sonra cilde uygun temizleme ürünleri kullanarak iyi bir cilt bakımı yapılabilmektedir. Cilt bakımının ilk aşaması cilt temizlemedir.  Her cildin PH dengesi farklı olduğu için temizlemede kullanılan tonikler cildin bu dengesini korur. Kuru ve hassas ciltlere daha çok ıhlamur, lavanta gibi yatıştırıcı nitelikte olan ürünler kullanılmalıdır. Kesinlikle alkol içeren tonikler kullanılmamalıdır. Yağlı ciltler için de kullanılan okaliptüs ekstreli ürünler bu cilt tipi için birebirdir. Peeling işlemi ciltteki ölü hücreleri soyar. Bu ölü hücreler cildi mat gösterir. Peeling işlemi yapıldıktan sonra cilt pürüzsüz ve parlak görünümde olur.  Hassas ciltlere haftada bir kez peeling işlemi yapılırken yağlı ciltler için hafta 2 ya da 3 kez peeling yapılabilir.  Çok kuru cilde sahip kişiler peeling yerine temizleme maskesi yapabilir. Beyaz pudrayı suyla karıştırarak tüm cilt tipleri ne uygun bir peeling yapabilirsiniz.  Daha sonra cildinize maske işlemi uygulayın. Kil maskeleri genelde en çok tercih edilen maskelerdir. Siyah noktalarınız için cildinize buhar vererek kolayca temizleyebilirsiniz.  Suyun içine elma sirkesi ekleyerek  kaynatın. Daha sonra üzerinize bir örtü çekerek 20 dakika kadar bekleyin.  Böylelikle cilt yumuşayarak siyah noktalarınız kolayca temizlenecektir.  Buhar işlemini haftada 1 kere yapabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra son olarak cildinize uygun nemlendirici uygulayarak cilt bakımı işlemini bitirebilirsiniz.

YARA İZLERİ (AMELİYAT- YANIK- JİLET- BIÇAK- CAM İZİ )

Yara, yanık ve kesik izleri kişilerin dış görünümündeki estetiği bozmaktadır.  Çoğu kişi bu dertten çok rahatsız ve şikayetçidir. Bu nedenle hem tedavi amaçlı hem de estetik bir görünüm sağlamak için plastik cerrahi doktoruna başvurulması gerekir. Plastik cerrahi doktorları yara, yanık ve kesik izlerini estetik tedavi ile daha belirsiz biri hale getirmektedirler.

Tedavilerin zamanları hastalara ve yaraların durumuna göre değişmektedir. Tedavilerin bazılarına hemen başlanabilirken bazılarında yaranın olgunlaşması için 6 ay gibi bir süre beklenmelidir.

Yara nasıl en az izle tedavi edilebilir?

Öncelikle yaralara ilk müdahale çok önemlidir. Yaralı bölge cerrahi kesiklerdeki gibi temizlenmeli ve yara kenarları düz hale getirilmeli ve kapatılmalıdır. Tedavi sonrasında yaralara bakım ve kontroller hekimin belirttiği gibi yapılmalıdır. Yara izlerini güneşten korumak gerekir. Ortalama olarak güneşten 18 ay gibi bir süre korunmalıdır. Güneşten korunan yaralarda iz kalma oranı da daha düşüktür.

İz tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

Bazı yaralarda hemen başlanabilinirken bazı yaralarda ise yaranın olgunlaşması gereklidir. Buna muayene sonrası hekim karar verir. Ve en kısa zamanda tecrübeli bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmelidir.

Yaralarda zaman içerisinde değişiklik olur mu?

Kişinin yaraya verdiği reaksiyon ve tedaviye göre zaman zaman yarada değişiklik görülmektedir. İlk zamanlarda yara kızarır ve hafif kabarır iyileşme döneminde ise pembeleşmeye başlar kabuklaşır.

Yara vücudun her yerinde aynı şekilde mi iyileşir?

Gerginliğin fazla olduğu bölgelerde iyileşme oranı daha düşüktür. Kollar, bacaklar, omuz, göğsün ön yüzü , kulak kepçesi gibi bölgelerde daha özenli davranmamız gerekmektedir.

Hangi bölgelerde yara izi daha az olur?

Genital bölge, üst göz kapağı gibi bölgelerde yara izine hemen hemen hiç rastlanmaz.

Yara ve jilet izlerinin tedavisi gelişen teknoloji tam anlamıyla yeterli olmamaktadır.  Nitekim yapılan ameliyatlarda % 100 başarı sağlanmakta ama hastaların eski ciltlerine kavuşmaları mümkün olmamaktadır. Nitekim ameliyat sonrası derin yara ve kesik izlerinde vücuda iz kalma olasılığı çok yüksektir. Ancak unutulmamalıdır ki yapılan bütün cerrahi işlemler oldukça riskli ve zor ameliyatlardır. Kişilerin bunu bilmeleri ve ona göre fazla yaralanmalardan sakınmalarında fayda vardır.

LEKE TEDAVİSİ

 

Leke kişinin cilt kalitesinin azalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda da kişinin güzelliğine gölge düşürmektedir. Estetik açıdan da dış görünümümüzü olumsuz etkilenmektedir. Leke tedavisinde her geçen yıl yenilikler denenmektedir.

                      Cildimizde lekeler nasıl oluşmaktadır?

Pigmentinin vücudumuzun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz kümelenmesi ile lekeler meydana gelmektedir. Vücudumuzda en çok leke el, yüz, boyun bölgesinde oluşmaktadır. Cilt lekeleri daha çok güneşte klana kişilerde görülmektedir. Cilt lekeleri oluşmaması için bu tür uygulamalardan uzak durulmalıdır. Lazer epilasyon, cilt bakımı, peeling, akne tedavisi gibi işleler ciltte leke oluşumuna sebep olmaktadır.

                      Leke tedavisinin basamakları nelerdir?

İlk olarak cilt lekelerinin neyin meydana getirdiği araştırılmalıdır. Lekeye göre en uygun tedavi seçilmeli ve hastaya leke tedavisinin uzun sürebileceği anlatılmalıdır. Leke tedavisi için tecrübeli bir cilt hekimi seçilmeli ve lekenin iyi yada kötü huylu olup olmadığı araştırılmalıdır.  Leke tedavisinde son nokta lazer tedavisidir. Leke tedavisinde lazerle muhteşem bir sonuç alınmaktadır. Lazer tedavisinde leke cildin yüzeyinde ise tek seans yeterli olabilirken derine uzanan lekelerde seans sayısı artmaktadır. Leke tedavisinde ideal mevsim sonbahar ve kıştır. Kışın başlayan leke tedavileri ilkbaharda tamamlanmalıdır.  Yazın güneşten korunmalı ve dikkat edilmelidir.

                      Leke tedavisinde doğru teşhis çok önemlidir. Her hangi bir leke tedavisi yöntemine başlamadan önce mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Leke türü teşhis edilmeli ve tedavi planlı bir şekilde uygulanmalıdır. Lekenin oluşum sebebi ve türüne göre farklı lekeler için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

                     

KAHVERENGİ CİLT LEKELERİNİN PEK ÇOK ÇEŞİDİ VARDIR.

ÖNCELİKLE CİLT LEKELERİNİN TEŞHİSİNİ DOĞRU YAPMAK ÇOK ÖNEMLİDİR.

 • Hamilelik lekesi
 • Güneş lekesi
 • Yaşlılık lekesi
 • Alerjik lekeler
 • Doğuştan olan lekeler
 • Akne izleri
 • Cilt yaralarından sonra oluşan lekeler
 • Çil lekeleri ( efelid, lentigo  )
 • Deri benleri    

Cilt lekelerini tedavileri lekelerin cinslerine göre farklılık göstermektedir.

Leke tedavisinde lekeler bir cilt uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Cilt lekesi tedavilerinde başlıca :

 • Kryoterapi ( sıvı azot ile dondurma tedavisi , buz tedavisi )
 • Alexandrite lazer
 • Işık tedavileri
 • Kimyasal peeling
 • Meyve asitli peeling
 • Bitkisel peeling  ( gren peel )
 • Mezoterapi

Bu yöntemler kullanılmaktadır. Leke tedavisinde doğru teşhis çok önemlidir. Cilt lekesinde doğru teşhis sonrası cilt hekimi tarafından en uygun tedavi uygulanmaktadır

CERRAHİ YÖNTEM İLE DÖVME SİLDİRME

 

Cerrahi  yöntem ile dövme sildirme işlemi dövmenin küçük ve boyalı olduğu zaman dövmenin taşınması veya  başka bir metodu da kesip çıkartmaya denilmektedir. Bu metodun avantajı dövmeyi % 100 tamamen çıkartmaktır. Daha büyük dövmelerde ise ilk önce ortası çıkarılmakta daha sonra ise kenarları çıkartılmaktadır. Cerrahi yöntem ile dövme çıkarma işlemi o bölgeye yerel bir anestezi ile yapılmaktadır. Bazen cerrahi dövme silme işleminde deri naklide gerekmektedir. B ameliyatlarda hem riskli hem de zordur.

DERMABRAZYON yöntemi ile Dövme Sildirme

Dermabrazyon metodunda dövmenin bir kısmının donmasını sağlayacak şekilde bir püskürtme yapılır. Aşındırıcı bir alet deriye soyulması için uygulanır. Bu alana işlemden sonra derhal pansuman yapılmalıdır çünkü bazı kanamaların meydana gelmesi muhtemeldir.

Yukarıda gördüğünüz cihazın ucundaki metal pürüzlü topuzlar saniyede yüzlerce devirlerde dönerek cildi zımparalar, soyar. Bu yönteme Dermabrazyon yöntemi denir. Dermabrazyon yönteminde çok dikkatli olunmalıdır çünkü kontrolden çıktığında ciltte kalıcı izler bırakabilir. Bu yüzden genellikle bu işlem çok yüzeysel uygulanır fakat buda dövmeyi tam anlamıyla çıkarmaya yetmez, silik bir görüntü bırakır geriye.

TUZ İLE DÖVME SİLDİRME

                          

 

Tuz ile dövme sildirme yöntemi bazı dövme sanatçıları eski dövme mürekkebinin olduğu yere enjeksiyonsuz olarak tuzlu solüsyon dövmesi yaparak dövmeleri silebilmektedir.

 

Eski dövmelerde iyi bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Ama dövme silmek için çok güvenli bir yöntem değildir. Bazen mecbur kalınınca eski bir dövmeyi silmek için kullanılmaktadır.  Bu işlemle yeni yapılacak dövmenin kaplanması kolaylaşacaktır.

 

Bu tekniğin etkileri hakkında dövme sanatçıları arasında farklı görüşler vardır. Ancak bu yöntemin dövme yaptıracak kişiye hiçbir zararı yoktur. Dövmelerinin renklerini açtırmak isteyenler için denen bir yöntemdir. Ancak bu yöntemi uygulayan bir dövme sanatçısı bulmak mümkün değildir.

SİLİCİ KREMLER İLE DÖVME SİLDİRME

             

 

Etkisi ne kadar olur bilinmez ama  kanıtlanmış operasyonsuz  tek dövme silme yöntemi olarak kabul edilmektedir. Kremlerle dövme silme işlemi tabi ki sonuç vermektedir. Ama ne kadar sonuç alınabilirsiniz bu tartışılır. Çünkü bu yöntem çok fazla denenmemiştir.  Fakat lazer ile dövme silme işlemi yaptıracak kadar bütçeniz yok ise bu işlemi deneyebilirsiniz. Gerçi bu işlemde kullanılacak kremlerinde fiyatı da lazer tedavisi ile hemen hemen aynı fiyattadır. Lazer operasyonları dövme sildirmede daha makuldür. Bu kremleri yaklaşık olarak 1-2 ay kullanmak gerekir. Ama dövme silme kremlerini bir hekime danışarak kullanmanız gerekir.

YOĞUN TİTREŞİMLİ IŞIK TEDAVİSİ İLE DÖVME SİLDİRME

Yoğun titreşimli ışık tedavisi ya da IPL, şu anda en çok dövme silme işleminde kullanılan yöntemdir. Deri için en iyi hem de en sağlıklı bir uygulamadır. Lazer ışığı ile aynı tarzda olan yüksek yoğunluktaki ışıklar kullanılmaktadır. Dövme olana bölüme bir jel uygulanır. Daha sonra ise tedavi edilecek bölgeye ışık titreşimleri bir çubuk yardımı ile yapılır. Bu metot diğer lazer tedavilerine göre daha az acı vermektedir. Daha az bir seansla tedaviye son verilir. Kötü bir haber şu ki seans başına $10 fiyat ödenmektedir. Seans başına ne kadar titreşim gerekli ise ödemede o kadar olacaktır.

LAZER İLE DÖVME SİLDİRME

                       

                                                                                                              Günümüzde dövme sildirmede en yaygın olan sistem lazer ile dövme sildirme işlemidir. Lazerler yoğun ışığın titreşimiyle mürekkebi hedef alarak onu parçalar halinde bölünür. Ve bu ufak parçalar zamanla bağışıklık sisteminiz sayesinde yok olur gider.  Ancak tek bir işlemle dövmenin hepsi bitmez. Ama ne kadar çok işlem yaptırırsanız da cildinize o kadar çok zarar vermiş olursunuz. Buda çok acı veren su toplamaları ve yara kabuklarına neden olur. Ayrıca ciltte derin yara izleri oluşumuna neden olur. Dövme sildirme işlemi dövme yaptırmaktan daha zor bir işlemdir. Ekonomik açıdan pahalı bir işlemdir. Lazer ile dövme sildirme işlemi çok acılı bir işlemdir.

 

Dövmenize bağlı olarak 1 ila 10 seansta silme işlemi tamamlanmaktadır.                 Her bir seans başına  $ 250- $850 civarında ücretlendirilmektedir. Bu işlemden her zaman % 100 sonuç alınmamaktadır. Sanıldığının aksine dövme sildirme işleminde açık renkli dövmeleri silmek daha zordur.

 

Bu ek olarak beyaz tenli kişilerde daha iyi sonuç alınmaktadır. Lazer ile dövme sildirme işleminde diğer bir unsur ise dövme boyasının derinin ne kadar altına yapıldığıdır. Çünkü lazer ışınları derinlere indikçe gücünü ve etkisini kaybetmektedir. Dövme sildirmede en büyük etken dövmenin hangi bölgeye yapıldığıdır. Örneğin yüz ve  boyun bölgesinde dövme var ise çalışmak daha kolaydır. Yüz ve boyun bölgesinde iyileşme daha çabuk ve kolaydır. Başka bölgelerde dövme silme işlemi daha zordur.

 

Lazerle dövme silme işlemi bütün dövmelerde % 100 sonuç vermeye bilir.

KALICI DÖVME VE KANSER RİSKİ

                              

Kalıcı dövmelerde bulunan boyaların yüzde yirmisinde kansorejen madde bulunmaktadır. Avrupada bu konu hakkında resmi bir düzenleme bulunmamaktadır. Güvenilmeyen kişiler  tarafından yapılan dövmelerde kullanılan boyalarda ise araba boyaları, yazıcı mürekkep içeren boyalar kullanılmaktadır. 

Tabiki bu boyalar da kanser riskini artırmaktadır. Sağlıksız koşullarda yapılan dövmeler  tetanoz, hepatit B C , hiv virüsü hatta ferengi gibi enfeksiyonların bulaşmasına neden olmaktadır. Bazı dövmelerde allerjik reaksiyon göstermekte ve şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Dövme yapıtırılacak bölge iyice dezenfekte edilmelidir. Ayrıca dövme yaptırırken bilgisine ve ustalığına güvendiğiniz kişilere yaptırmalısınız. Yaptıracağınız dövme allerjik reaksiyon gösterebilir bu nedenle allejisi olan kişiler dövme yaptırırken daha dikkatli olmalılar. Dövme yaptırdıktan sonra en az bir yıl güneş ışığından o bölge korunmalıdır. Sağlıgımızı korumak için dövme yaptırırken bilinçli olmalıyız.

DÖVME SİLDİRME

 

            Son dönemde dövme gençler arasında oldukça popüler olmaya başladı. Yeni trendler arasında yer alan dövmeyi yaptıran kişiler bir süre sonra sıkılıp dövmeden kurtulmak istiyorlar. Ama dövme sildirmek dövme yaptırmaktan daha da zordur. Bu nedenle dövme yaptıracak kişiler dövme yaptırmadan önce iyice düşünmeliler.

            Dövme sildirmek isteyenler için 150 dolar ila 800 doları gözden çıkarmaları gerekir. Dövme sildirmede cilt rengi ne kadar açık ise dövme sildirmede daha kolaydır. Koyu cilt rengine sahip olanların ise tedavi şansları daha azdır.

            Lazerle dövme sildirme işlemi için kışın güneşin az olduğu günlerde yaptırmak daha idealdir. Lazerle dövme sildirme işlemi anestezi gerekmeden acısız en az 3 veya 4 seansla yapılmaktadır. Dövme sildirme işlemi için en iyi mevsim kış mevsimidir. Çünkü dövme sildirme işleminden sonra dövmenin silindiği bölgeyi güneş ışığından uzak tutulması gerekir.

            Lazerle dövme sildirme işlemi yaptırmadan önce uzman bir doktora başvurarak tedavi süreci hakkında daha detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

CİLT SOYMA ( PEELİNG )

 

                                                                                                                                                                                                                                                                   Cilt yüzeyindeki akne ve yara izlerinden ve inatçı lekelerden kurtulmak, profesyonel ve medikal peeling işlemleriyle daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Profesyonel peeling ile cilt soyma işlemi ancak kış aylarında yapılmakta ve en geç mart ayına kadar uygulanmaktadır.

            Cilt soyma işleminde daha çok medikal peeling uygulaması kullanılmaktadır. Ve doktorlar tarafından medikal peeling işlemi hastalara tavsiye edilmektedir.

            Yumuşak peeling : Cildin yenilenmesine ve cildin renginin düzeltmesinde kullanılan bir uygulamadır. Yumuşak peeling işlemi ciddi bir cilt soyma işlemi değildir. Bu işlem sadece cildi ölü hücrelerden arındırır ve bakım yapar. Yumuşak peeling işlemi meyve  asitlerinden oluşmakta ve bir haftalık bakım programından oluşmaktadır. Bu uygulama yaklaşık 1.5 saat sürmektedir. Yaklaşık birkaç gün içerisinde normal hayata dönmek mümkündür.

            Kimyasal peeling : Kimyasal peeling soyma işlemi cildin üst yüzeyini ölü tabakalardan atılması  amaçlı olarak uygulanmaktadır. Böylelikle alt tabakada kan dolaşımına ve doku canlanmasına destek olunmaktadır. Günümüzde cilt uzmanları tarafından en çok kullanılan ve en çok tercih edilen bir uygulamadır. Bu uygulama sonrasında 5 ila 7 gün içerisinde cilt pul pul soyulur. Orta deri ise ortalama olarak 2 – 3 hafta içerisinde toparlanır ve canlanır ışıl ışıl bir görünüm alır. Genellikle bu uygulamanın ana nedenleri arasında sivilce izleri , güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, kırışıklıklardır. Bu uygulama da dikkat edilecek husus doğru cilt tipine uygulanmalı ve uygun sürelerde yapılmalıdır. Yapılan bu uygulama yüzyılın dermatolojik cilt bakımıdır.

            Bitkisel peeling : Bitkisel kaynaklı cilt soyma işlemi olarak bilinen bitkisel peeling doktorlar tarafından geliştirilmiş ve oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Bitkisel yöntemle cilt soyma işlemi tamamen bitkisel kaynaklı ürünlerle yapılan bir işlemdir. Bu metod aylık kürler halinde uygulanmaktadır. Bu metodun bitkisel karışımında proteinler, karbonhidratlar, vitaminler, sıkılaştırıcılar, enzimler ve mineral tuzlar içermektedir.

            İçeriğindeki maddelerden bazıları : Ormanda yetişen at kuyruğu, sulak yerde yetişen at kuyruğu, kılıç otu, melisa, ada çayı, meyan kökü, ökse otu, papatya ,sinir otu, ciğer otu, menekşe , hercai, buğday tohumu,

            AYLIK KÜRLER HALİNDE UYGULANAN BİTKİSEL PEELNG ;

 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Siyah noktaları azaltır.
 • Üst deride yenileyici etkisi vardır.
 • Kollojen üretiminin artmasına yardımcı olur.
 •  

BİTKİSEL PEELİNGİN  UYGULAMA  BASAMAKLARI ;

*  Temizlik

*  Sıcaklık havlularla cilt pansumanı

*  Masaj sonrasında gazlı bezle cildin kapatılması

*  Bekletme süresinde batma hissini azaltmak için özel hazırlanmış losyonla rahatlama

*  Hastayı 4 -5 gün sonra yapılacak ikinci bakıma kadar bilgilendirme

*  Özel karışım krem ve güneş ışınlarından koruyucu krem sürme

*  Bekletme süresi bitiminde peelingi yavaşça yüzden sıyırma

*  Hastanın yer yer soyulma belirtileri gösteren cildine 4- 5 gün sonra maske ve mekanik soyma işleminin uygulanması

Bu uygulamalar cilt soyma işleminde en çok tercih edilen arasında yer almaktadır.

LAZER İLE CİLT SOYMA İŞLEMİ( LASER RESURFACİNG )

                        

            Lazer teknolojisinin günümüzde yüz kırışıklıkları , yüzdeki sivilce ve diğer izleri cilt lekelerini tedavi etmek için yapılan bir uygulamadır. Cilt üzerindeki derinin güneş ışığından hasar görmüş bölümünü kontrollü bir şekilde soyma işlemine lazer ile soyma denir. Ve bu işlemle cilt soyulur. Yapılan bu işlemle yaşlanmış ve hasarlanmış deri yerini yeni ve pürüzsüz bir cilde bırakır.

            Lazerle cilt soyma işlemi hangi yüz tipi için uygundur.

            Tüm yüz kırışlıkları ,güneş  ışığından hasar görmüş ciltler için ideal bir uygulamadır. Sivilce izleri veya ameliyat ve travma sonrası oluşan izleri de bu uygulama ile tedavi etmek mümkündür. Bu işlemle izlerin tamamı iyileşmeyebilmektedir.

            Lazer resurfacing  yüz gerdirme işleminde bir alternatif midir?

            Bu işlemle yüzde herhangi bir gerginlik oluşmaz. Fakat cilt gerdirmede yüzdeki sarkmayı tedavi etmektedir. Bazen bu işlemlerin her ikisi de aynı anda kullanılmaktadır.

            Bu işlem rahatsız edicimidir ?

            Hastanın rahat etmesi için tedavi sırasında lokal veya genel anestezi uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında iyileşme süresi yaklaşık 2 haftayı bulmaktadır. İyileşme ağrısız olmakta ve o bölgeye yara örtüleri kullanılmaktadır. Bazen o bölgeler için kapatıcı kremlerde kullanılmaktadır. İki hafta sonrası kapatıcı makyaj yapılabilmektedir. Deride birkaç ay pembe renk kalabilir. Bu bazen de daha da uzun sürebilir. Bu pembelik geçene kadar o bölge güneş ışığından korunmalıdır. Birçok vakada orta veya belirgin azalmalar görülmekte deri renginde dokusunda da düzelme görülmektedir. Bu işlem sonrasında daha sağlıklı bir cilt görünüm elde edilmektedir.

CİLT SOYMA ( DERMABRASİON )

 

            Dermabrasion, derideki pürüzlü görünümü azaltmaya yönelik yapılan mekanik soyma işlemidir. Çok sık yapılanlar arsında sivilcenin bıraktığı  izlerinin azalması içinde uygulan bir işlemdir. Derinin yüzeysel tabakanın soyulduğundan oluşan yaranın iyileşmesiyle daha pürüzsüz, gergin ve canlı bir deri tabakası ortaya çıkmaktadır.

            Dermabrasion, ameliyatı yapılacak bölgenin genişliğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda hasta aynı gün evine gönderilmektedir. Genel anestezi ile yapılan ameliyatta ise aynı gün veya ertesi günü evine dönebilmektedir.

            Ameliyat takriben rahatsızlık vermeyecek  derecede hafif ağrılar görülmekte ve bu ağrılar ilaç ile rahatlıkla kontrol altına alınabilmektedir. Yaraların tamamen iyileşmesi ve kapanması 5ila 10 günü bulmaktadır. Ameliyat yapılan bölge yara bezi ile kapatıldığında pembemsi renkte olur. Pembemsi renk zamanla soluklaşır ve cilt birkaç hafta sonra normal deri rengini alır.

BOTOX

 

 

Botox botulinum toksin adı verilen ve bakterilerden elde edilen tıbbi bir ilaçtır. Botox hangi durumlarda yapılmaktadır. Güneşin sigaranın veya  çevresel faktörlerden meydana gelen kırışıklardan kurtulmak isteyenler  botox dan yararlanmayı düşünebilirler. Tabii ki cildinize uygulanacak bu işlem için doktorunuzla daha detaylı konuşmalısınız.

Botoxun kullanıldığı yerler ….

Botoxun en çok kullanıldığı yereler alın kırışıklıkları ve göz çevresindeki kaz ayaklarıdır. Terlemeye karşı el içleri, ayak ve koltuk altı bezlerinde de botox uygulaması yapılmaktadır. Üst dudak ve sigaradan oluşan kırışık izlerini de botox uygulamasıyla  tedavi etmek mümkündür.

Botox nasıl tedavi eder ?

Bu uygulama ile  yüzünüze ince iğnelerle az miktarda botox enjekte edilmektedir. Bu işlemle cildinizdeki kaslar rahatlatılır ve neticede cildin kendi kendine gerginleşmesine ve kırışıklıkların yok olması sağlanmaktadır.

Botoxun yan etkileri var mıdır ?

Botoxun toksin olması nedeniyle kişiye fazla verildiğinde ( ptosis  ) adı verilen göz kapağı problemi ortaya çıkabilir ve bu nedenle de  hasta birkaç hafta rahatsız olabilir. Ve bunların yanı sıra diğer yan etkileri de  baş ağrısı, mide bulantısı, solunum yolu enfeksiyonu, nezle sendromu gibi şikayetlerde görülebilmektedir.

Ne kadar zaman botox yaptırmalıyım ?

Botox uygulaması yapılan bir kişiye en az 2 yıl geçtikten sonra yeniden başka bir botox  uygulaması yapılabilir.

Doğal botox uygulamaları

İnsanlar genellikle botox uygulaması yaptırdıktan  sonra yüz ifadelerinin yok olduğunu düşünürler.bu kısman doru bir yaklaşın olmakla beraber birazda abartılı bir yaklaşımdır. Bu uygulamayı istiyorsunuz ama yüz mimiklerinizin kaybolmasından korkuyorsanız. Sizin için düşünülmüş bir botox uygulama çeşidi vardır. Bu teknikte alın ve kaşar kaldırılmakta ve yüz mimiklerin % 50si koruna bilmektedir. Bu uygulamadaki tek fark yapılan kas grupları ve ilacın ciltteki dağılımıdır. Bu tekniğin bir avantajı da defalarca iğne sokmak yerine bir yada iki kez batırılarak yapılabilmesidir.

DOLGU MADDELERİ

                      

            Yaşın ilerlemesiyle birlikte cildimizde kırışıklıklar ve istenmeyen çizgiler oluşmaktadır. Bu çizgilerden ve kırışıklıklardan kurtulmak aynı zamanda da yüzü biçimlendirmek ve şekillendirmek için yapılan tıbbi bir yöntemlerinden biriside dolgu maddeleridir. Bu uygulama doğal olarak kabul edilen dolgu maddelerinin cilt altına enjekte edilerek yapılır. Dolgu yapılacak bölgeye nasıl bir işlem yapılacağının gözden geçirilmesi gerekir. Yapılan işlem sonrasında  estetikle zevk bir araya gelince mükemmel sonuçlar ortaya çıkmaktadır.                                                                                 

         Dolgu maddelerinin avantajları

            Dolgu maddelerinin enjeksiyonları uygulaması son derece pratik ve kolay yaklaşık olarak 15 – 30  dakika  gibi kısa sürede yapılmaktadır. Uygulamalarda ağrı olmadığı için lokal ve genel anestezi kullanılmamaktadır. Ancak hasta istediği takdirde uygulamadan önce lokal anestezik kremler kullanılmaktadır. Uygulamadan hemen sonra sonuç görülmektedir. Uygulama sonrası herhangi  bir özel  bakıma ihtiyaç yoktur.

        Dolgu maddeleri en çok hangi bölgelerde tercih edilmektedir.

 • Burundan ve dudak yan taraflarından uzanan çizgiler ( Nazolabial çizgiler )
 • Dudak kenarlarından aşağı inen çizgiler  ( Marionette çizgiler )
 • Dudak üzerindeki mimik çizgiler (  Perioral çizgiler )
 • Derin sivilce veya yara izleri
 • Dudak dolgunlaştırma
 • Elmacık kemiği ve yanaklar

Dolgu madde çeşitleri

            Geçmiş zamanlardan bu güne kadar farklı özellikleri olan dolgu maddeleri üretilmektedir. Bunlar genel olarak  kullajen, kollajen türevleri, sentetik maddeler, ameliyat dikiş iplerinde kullanılan vicryl  en çok kullanılan hyalüronik asit ve hastanın vücudundan alınan yağlar kullanılmaktadır.

        Yağ enjeksiyonu

            Liposuction ameliyatlarında, vücuttan alınan yağ ince bir iğne yardımı ile yüz bölgesindeki kırışıklıklara ve çukurlara enjekte edilmektedir. Bu yöntem oldukça yaygın ve olumlu sonuçlar vermektedir. Yağ enejeksiyonu işleminde hekimin tekniği ve tecrübesi çok önemlidir. Zamanla yapılan bu işlemde yağ eriye bilmektedir. Bu nedenle de işlem ortalama 6 ila 12 ayda bir tekrarlanmalıdır.

        Dolgu madde uygulamaları ne kadar sürer

            Tek seansta ortalama olarak 15-30 dakika sürmekte ve kullanılan dolgunun niteliği ayrıca kişinin cilt yapısına göre 6 ile 12 ay devam edilebilmektedir. Yapılan işlemde herhangi bir ağrı olmadığı için lokal veya genel anestezi kullanılmaz. Dolgu maddesi yapıldıktan sonra yüzde ve mimiklerde yüz ifadesi değişmemektedir. Sosyal hayatımızı ve işe gitmemize herhangi bir şekilde etkilememektedir.

HYDRO PEEL

                    

                                                                                                                                                                                                                                                                                   Hızlı ,acısız, lekesiz, ameliyatsız herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan nazikçe yapılan doğal peeling yöntemidir. Diğer peeling yöntemleri kadar etkili ve herhangi bir yan etkisi de yoktur. Ciltteki ilk uygulamadan itibaren ayırt edilebilir bir yumuşaklık sağlamaktadır. Ayrıca şeffaf ve parlak bir cilde sahip olmak için en iyi cilt bakım yöntemidir. Hydro peel hekim tarafından yapılan bir yöntem ağrısız ve acısız leke yapmayan nazik peling tedavisidir.

                   Hangi koşularda hydro peel uygulaması yapılır?

                        Hydro peel  tedavisi derinin kuruluğunun giderilmesi akne ve sivilce izlerin düzeltilmesi ve kırışıklıkların engellenmesi, lekelerin temizlenmesi, göz altı morluklarının giderilmesi için cilt yenilenmesi ve antiaging açısından cilt gençleştirmede kullanılır. Yapılan uygulamalar ağrı acı vermeden bu tip cilt sorunlarını kolayca çözmektedir.

         Hydro peel uygulaması vücudun hangi bölgelerine yapılır?

            Hydro peel uygulaması genellikle yüz, boyun, dekolte bölgesine uygulanmaktadır. Ellere, ayaklara, sırt bölgesine ve dirsek gibi ihtiyaç gösteren tüm vücut bölgelerinde de kullanılmaktadır. Akne ve sivilce izlerini yok etmek için de bu uygulama yapılmaktadır.

         Hydro peel nasıl çalışır?

            Bu yeni ve sofistike cihaz cildin ihtiyacı olan suyu serum ve vitaminleri oksijen gibi tıbbi gazlarla birlikte süpersonik bir hızla cildin yüzeyine ve katlarına kadar yollamaktadır. Ayrıca gözenekleri açar doğal olarak orda brikmiş parçaları  ve ölü derinin nazikçe uzaklaştırabilmesine imkan veren en etkili bir cihazdır.

         Hydro peel tedavilerinde kaç seans gerekli olabilir?

            Hydro peel tedavilerinin yaklaşık tedavi süresi 5 ila 30günde bir uygulamaktadır.

         Hydro peel tedavisi sonrasında nasıl görünür ve hissedilir?

            Hydro peel tedavilerinin; hastanın cilt berraklığı ve parlaklığı üzerindeki önemli etkisi kanıtlanmıştır. Tedavi sonrasında cildiniz daha açık bir renk olabilmektedir. Ancak uygulama bittikten sonra 15-30 dakika sonra cildiniz asıl rengine dönecektir günlük aktivitelerinize hemen dönebilirsiniz.

         Hydro peel kullanım alanları nerelerdir?

            Hydro peel tek başına bir çok cilt sorununu çözebilen bir cihaz olarak diğer tedavi edici LAZER IPL  LED  vb sistemlerle ayrıca kimyasal peeling iğnesiz mezoterapi gibi muayenehane uygulamaları kombinasyonu yapılabilmektedir. Hydro peel ile cildinizdeki düzelme daha hızlı sağlanmaktadır.

         Hydro peel tedavilerinin kullanılmadığı durumlar varmıdır?

            Tüm hydro peel tedavileri ehli doktor ve estetisyenlerin elinde son derece yararlı ve güvenlidir. Kullanılmadığı herhangi bir durum yoktur. Hatta ehli doktorlar tarafından açık yaraların temizliğinde bile kullanılmaktadır.