PORSELEN LAMİNATE KAPLAMALAR (Dental Veneers)

            Estetik açıdan göze hoş görünmeyen dişler için uygulanan kozmetik bir çözümdür. Porselenden üretilen laminate kaplama yarı geçirgen ve ince bir tabakadır. mevcut dişe uygun bir şekilde özenle hazırlanır. Kaplamanın iç yüzü ile dişin ön yüzü özel bir yağıştırıcı ile yapıştırılır. Bu şekilde sağlam yapı bozulmayan renkeriyle dişlere doğallık kazandırmış olur.

Porselen laminate kaplamanın birçok avantajı vardır:

– Çok kısa bür sürede doğal ve sağlıklı bir görünüş kazandırır.

– Renkeri bozulmayan ve sağlma maddelerden imal edilir.

– Yapılan dişlerinizin bir kopyası yapılarak memnun olmadığınız taktirde üzerinde değişiklik yapılabilmektedir.

– Kahve, sigara ve çay gibi etkenler dişinizin rengini değiştirmez.

Porselen laminate kaplamanın iki tane dezavantajı vardır. Bunlar;

– Diğer uygulamalara göre sağlık üstünlükleri olmasına rağmen biraz daha planlıdır.

– Çok hassas teknik olduğu için konunun uzmanı kişiler tarafından güzel bir klinik ve laboratuvar çalışması yapılmalıdır.

Porselen laminate kaplama; aşınmış ve kırık dişlere, yapısı bozulmuş eski dolgulara, ayrık dişlere ve eğri-çarpık dişlere uygulanır.

Ağız bakımına dikkat edildiği taktirde son derece uzun ömürlü bir uygulamadır. Ayrıca çok sert gıda yemek yemekten kaçınarak da kaplamanın ömrünü uzatatabilirsiniz.

DENTAL İMPLANTLAR (DİŞ EKİMİ)

 

            Halk dilinde vidalı diş ya da çakma diş olarak bilinen diş implantlar;  doğal dişlere en iyi alternatif olarak çıkmıştır. Çünkü protez ve köprülere oranla daha iyi çiğneme ve daha iyi konuşma fonksiyonu sağlayarak yüzünüzde doğal bir görünüm kazandırır. Diş implantlar; eksik olan dişlerin estetiğini ve işlevliğini yeniden kazandırmayı amaçlayarak uygun malzemelerden yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür.

            Diş implantları oldukça güvenli ve kalitelidir. İmplant yerleştirmeye uygun kemik olduğu taktirde ister tek diş, isterseniz de birden fazla diş eksikliğinde implant uygulanabilir.

İmplantın başarılı olması için implant konulacak bölgede çene kemiğinin vidayı kabul edecek genişlikte ve yükseklikte olması gerekir. Tabi kemiğin kalitesi de başarıyı etkileyen diğer husustur.

            Diş implant uygulamasında hastanın tercihine göre lokal ya da genel anestezi yapılmaktadır. Operasyonun yapıldığı gün hafif ağrı olabilir. Bu ağrılar da ağrı kesici kullanılarak giderilir. Yarım saat gibi çok kısa süre içinde yapılan dental implantlar kullanılan malzemenin ithal olması ve çok yüksek teknoloji ile üretilmiş olmasından dolayı oldukça pahalıdır.

 

KÖPRÜLER

 

 

                                                                                                                                            Dişlerimiz bizim için çok önemlidir. Yemek yerken, şarkı söylerken, konuşurken ve gülerken hep dişlerimiz kullanırız. Bu yüzden dişlerimizin bir ya da birkaçını kaybedersek hem sağlığımız açısından hem de görünüşümüz açısından oldukça önemli rol oynar. Bir diş kaybedildiği zaman diğer dişler zamanlar o boşluğa doğru kayarak diş eti ve kemik dokularında tahribat oluşturur.

            Bir ya da birden fazla diş kaybedildiği zaman oluşan boşlukları doldurmak için komşu dişlerden destek alarak bir tedavi uygulanır. Bu yönteme köprü adı verilir. Köprü sabit ve hareketli olmak üzere iki çeşittir.

            Sabit köprü: Uzman tarafından bağlantıları koparılabilen köprüdür. Kayıp dişin oluşturduğu boşluğa doğru yandaki dişlerden destek alınarak yapıştırılır. Doğal dişlere hazırlanan kuronlarla tutturulur.

            Hareketli köprü: Kişiler tarafından ağız temizliği sırasında çıkarılıp takılabilen köprülerdir. Ama günümüzde pek kullanılmamaktadır.

            Köprü altın alaşımlar, kıymetli olmayan alaşımlar ve porselenden yapılır. Ağzımıza köprü yaptırdıktan sonra onları çok iyi korumalıyız. Dişler günde en az iki kere fırçalanmalıdır. Ayrıca plakları temizlemek için de diş ipi ve özel fırçalar kullanılmalıdır. Özellikle diş ipi ve özel fırçalar köprünün etrafını, altını ve doğal dişle olan bağlantısını çok iyi temizlemektedir. Köprünün ömrü köprüyü planlayan kuran diş hekimine bağlıdır.

KURON VE KÖPRÜLER

 

 

            Çürüyerek kırılan ya da başka şekillerde aşınan dişleri küçültüp kaplanmasına kuron denir. Dişlerin herhangi bir nedenden dolayı kırılması sonucunda ağızda boşluk meydana gelir. Bunun sonucunda da dişeti problemleri, çiğneme kuvvetinde değişiklik, estetik açıdan bozulma gibi problemlar ortaya çıkar. Diğer dişlerden destek alarak ara boşluklar doldurularak köprü yapılarak bu tür sorunlar giderilmiş olur.

            Diş ve dişeti ile uyumlu standart metal ya da değerli metal alaşımları kullanılarak yapılan kuronlara metal destekli korun ve köprüler denir. Mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Diş eti çekildiğinde diş ile birleşilen bölgede çirkin bir görünüm oluştururlar. Fotoğraf makinasının flaşı gibi bazı ışıklarda ağızda hiç diş yokmuş gibi koyu bir renk görüntüsü verirler.

Güçlendirilmiş porselenden yapılan, ve ışığı geçirdiklerinden dolayı dişte canlılık ve derinlik ortaya çıkaran kuronlara metal desteksiz full porselen kuronlar denir. Doğal dişe en yakın dişlerdir. Kimyasal ve mekanik olarak dişe yapıştırılır. Nikel gibi alt yapıda kullanılan metallere karşı allerji riski yoktur. Diş eti çekilmelerinde estetik görünümlerini korurlar.

KURON (TAM KAPLAMA)

       Dişi güzelleştirmek, korumak ve sağlamlaştırmak amacıyla hasarlı dişi eski haline getirmek için uygulanan kaplamaya kuron denir. Daha çok zayıf dişlerin kırılmasını önlemek, diş implatına üst yapı olarak, dişteki dolguyu restore etmek ve şekli bozuk-kırık dişleri kaplamak için yapılır.

            Kuronlar altın, porselen, akrilik, kompozit ya da daha değersiz alaşımlardan yapılır. Diş hekimi uygun malzemeyi seçerken dişlerdeki renklenmeleri, dişeti dokusunun yeri, gülümseme esnasında görünen dişlerin miktarı gibi işlevleri göz önünde bulundurur.

            Kronlamaya başlamadan önce diş hekimi eğer varsa çürükleri temizleyerek dişin modelinin alınması için ölçü alır. Daha sonra kron hazılandığı zaman diş hekimi dişlerinize yerleştirerek yapıştırır.

            Kuronların bakımı oldukça önemlidir. Kırılmaması ve zarar görmemesi için sert gıdalardan kaçınmanız gerekir. Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Ayrıca bakteri oluşumunu önlemek için diş ipi ve özel fırçalar kullanılmalıdır. Ayrıca altı ayda bir diş hekiminize giderek dişelerinizin rutin kontrolünü yaptırarak kuronların ömürün uzatmış olursunuz 

PORSELEN LAMİNALAR (LAMİNATE VENEER)

 

            Porselen laminalar dişlerin ön yüzeyinden çok az miktarda mine dokusu kaldırılarak dişe yapıştırılan porselen yapraklardır. Bu yüzden en koruyucu tedavi şeklidir.

            Uygulama çok kısa sürmektedir. Hastanın dişinde ölçü alınarak bir model yapılır. Ağrısız bir işlemle dişler prepare edilerek ana ölçü alınır ve geçici lamina yapıştırılır. Son ölçüye göre de porselen laminalar hazırlanarak özel bir yapıştırıcı ile resin adı verilen materyal ile dişlere yapıştırılır. Dişleri lamialardan ayırmak oldukça zordur. Bu yüzden kırılmaya karşı dayanıklıdır. 

            Porselen Laminalar dişlerinden memnun olmayanlara, dişlerinde renk değişimi olanlara, ön dişleri aşınmış ve kırık olanlara, büyük diş dolgusu olanlara ve dişlerinde aralık olanlara uygulanmaktadır. 

PORSELEN KÖPRÜ DİŞLER

                                                        

 Zinkonyum porselen köprü dişler de metal yerine beyaz bir renk olan zinkonyum alaşım kullanılmaktadır. Köprü yada metal desteksiz köprüler diye adlandırılan porselen köprü diş sisteminin en büyük avantajı çok yüksek ve dayanıklıdır.  Arka dişlere yapıldığında ise estetik bir görünüm sağlamaktadır. IPS porselen dişler güçlendirilmiş porselen yapısı ışık geçirgenliğinin iyi olması nedeniyle özellikle ön dişlerde daha çok tercih edilmektedir. Çürük kırık veye başka nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerde küçültülüp kaplanması işlemine kron işlemi denilmektedir. Köprü ise bir veya birden fazla diş eksikliğinde araboşlukların doldurulmasına verilen işlemdir. Metalsiz kron köprüler dişlerden herhangi birinin madde kaybına maruz kalması sonucu dişte boşluklar meydana gelmektedir. Bu işlemlerde metal destek kullanılmaktadır. Alt yapısında metal olmadığı için diş eti hizasından koyu bir renk çizgi olmaz.

PORSELEN DOLGU

 

                                                                                                                                                                                                                                                               Dişte madde kaybı varsa eğer diş dolgusu kaçınılmazdır. Ve genel olarak ise arka azı dişlere yapılmaktadır. Diş dolguları hem estetik hem de sağlık açısından uzun vadeli ve güvenilir bir tedavi yöntemidir. Diş dolgusunda anal kural olarak iyi ve kaliteli bir oyuk hazırlanmaktadır. Dişlerde kullanılan dolgu tipleri dişin konumuna ve işlevine bağlıdır. Önceden en yaygın dolgu maddesi olarak gümüş amalgam kullanılmaktaydı. Bu tür dolgular aslında civa , gümüş ve diğer metel alşımlarından oluşmaktadır. Porselen dolgular diş dokusunu koruma amaçlı olarak geliştirilmiş bir dolgu yöntemidir. Porselen dolgu daha estetik ve daha kullanışlıdır. Amalgam dolguların yerine porselen dolgu daha çok tercih edilmektedir. Dişle aynı sertlikte olan porselen dolgu ısırma kuvvetlerinden oluşan kırılmalrı önler ve dişin eskisi kadar sağlıklı olmasını sağlar. Porselen dolgu diş renginde olduğu için çıplak gözle ayırt edilmeyecek kadar doğaldır. Yapılan porselen dolgu ile hasta dişinde hiç dolgu yokmuş gibi uzun yıllar sağlıklı ve estetik dolgulu dişlerini kullanır.

GÜLÜŞ TASARIMI

                        

Mutluluğun en güzel ifadesi samimi bir gülüşle  dışa yansır ve bulaşıcı bir dalga ile çevresindekilere yansıtmaktadır. En sert bir ifade bile tatlı bir tebessüm karşısında yumuşamaktadır. Güzel gülebilmek, ruhtaki güzelliği dışarıya doğru yansıtabilmektir. Ancak herkesin yüz anatomisi buna her zaman müsait değildir.

GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR : Gülüş tasarımı hekimlik ve sanatın birlikte uygulanarak, size özel ideal gülüşünüzü yenilemektir. Ayrıca sizin birtakım kişisel isteklerinizle sağlık ve doğallık da birleşerek size sağlıklı ve doğal bir gülüş planlamaktır.

GÜLÜŞ TASARIMINA NEREDEN BAŞLANIR : Size  yakışan estetik bir gülüş ifadesi belirlerken  gülüşümüzün faktörleri ……..

  • Cinsiyetiniz
  • Yüz hatlarınız
  • Yaşınız
  • Gülüş simetrisi
  • Dişleriniz
  • Dudaklar
  • Çene yapınız ve gıdınız
  • Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri

 

Gülüş tasarımın da ilk önce yüz hatlarınız  hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilerek başlanır. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda  seçilmesi gerektiğini  şifrelerini içerir. Kadın ve erkek anatomisi birbirinden farklıdır. Erkeklerde yüz hatları daha keskin ve belirgindir. Kadınlarda ise geçişler daha yumuşak burun ve kaş kemerleri daha siliktir. Dişlerde de aynı paralellik vardır. Gülüş tasarımı için daha detaylı bilgiyi hekiminize danışarak alabilirsiniz.

DİŞ BEYAZLATMA ( BLEACHİNG )

            Etkileyici ve güzel bir gülümsemenin anahtarı pırıl pırıl ve bembeyaz dişlerdir. Diş beyazlatma işlemi bir çok nedenden dolayı uygulana kozmetik bir çözümdür. Dişlerin doğal renkleri yıllara ve kullanılan çay,kahve, sigaranın etkisiyle koyulaşmaktadır. Nedeni ne olursa olsun herkes dişlerinin daha beyaz ve estetik görünmesi ister. Diş beyazlatma işlemi için iki tip uygulama vardır.

 * Office Bleaching Diş hekimi tarafından klinikte uygulanan yöntem

 *  Home Bleaching Hastanın kendi evinde uygulayacağı yöntem 

            Office Bleaching  işlemi hekim tarafından klinikte ve yaklaşık olarak 45 -50 dk kadar tek işlemle  uygulanmaktadır.  Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışınla uygulanmaktadır. Kullanılan beyazlatma jelleri genellikle karbonitperosit ihtiva etmektedir. Günümüzde kabul edilmiş iki sistem mevcuttur. Zoom sistemleriyle led ışığı plazma teknolojisi kullanılmaktadır. Zoom yönteminde farklı dalga boyunda ışın yayan cihaz kullanılmaktadır. Kullanılan cihazlar beyazlatma jelinin özelliklerini aktive ederek hızlı bir sonuç alınması sağlanmaktadır.

Home  Bleaching işlemi ise hekim tarafından verilen jellerle hasta kendi kendine günün belirli saatlarında uygulamaktadır.Genellikle geceleri ve günde 5 – 8 saat süre hastanın ağzında kalması istenmektedir. Bu işlemin süresi ise 10 gündür. Uygulama süresinin uzun olduğu için Office tipi  uygulama daha çok tercih edilmektedir. Beyazlatma işlemi kalıcı bir işelmdir. Genellikle beyazlatma işlemi yaptıran hastalar 6 aylık periotlarla kontrol ettirmeleri gerekir. Genellikle tek seferlik işlem ile beyazlatma pekiştirilir. Beyaz dişler gençlikle özleştirildiğinden estetik görünümlü olmak isteyenler tarafından oldukça arzulanır. Ancak şunu belirtmeliyiz ki abartılı bir beyazlık çoğu durumnda estetik olmayabilir. Her zaman için ağız ve yüz yapısına uygun düşen doğal tonlar daha estetik bir görünüm sağlayacaktır.

KOMPOZİT REÇİNE DOLGU

                                                       

            Kompozit reçine dolgu makraskopik olarak birbirinden ayrı iki yada daha fazla malzemenin bir araya getirilmesi ile imal edilen bir karışımdır. Kompozit reçineler içerisinde silikon dioksit parçacıkları ihtive eden plastik bir karışımdan meydana gelmektedir. Bu malzemeler diş ile aynı renkte olduğu için beyaz dolgu olarakda adlandırılmaktadır. Önceleri bu işlem yalnızca ön dişlerde kullanılmaktadır.

            Kompozit reçine işlemi günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda az miktarda diş kaybı olan hastalarda kullanılmaktadır.  Kompozit dolgu işlemi hazırlanmış kaviteler tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışıkla sertleştirilir. Bu işlem bitince kompozit dolgular dişe göre şekillenir ve düzelir. kompozit dolguların ağızda kalma süreleri 7 ila 10 yıldır. Ancak çok büyük dolgularda amalgam dolgu önerilmektedir. Kompozit reçine dolguları hemen hemen bütün yaş grubuna uygulanabilmektedir. Aşınma nedeni ile restore edilmiş dişlerde çok dikkat edilmesi gerekir. Bu tarz öneriler geniş fasial yüz restorasyonları içinde geçerlidir.

ADEZİV SİSTEM ( BONDİNG )

 

Diş rengini ve şeklini değiştirmek için dişi büyüytmek veya kusurunu tedavi etmek amaçlı dişe uygulanan bir işlemdir. Bu amaçal kullanılan malzemeler mikrofil ajanlar doğal dişin dış yüzeyine tutularak şekil ve renk bozuklukları kolayce giderşlmektedir.  Günümüzde bu işlem hekimler tarafından en son yapılan bir uygulamadır. Bu işlemi uygularken çoğu zaman uyuşturma işlemi bile yapılamz. Adeziv sisitemi ile dişler estetik açıdan daha gzüel görünmektedir. Adeziv işlemi ile uygulanan dişlerin yaklaşık olarak ömürleri 5 ila 10 yıldır. Diger işlemlere göre adeziv işlemi daha ekonomiktir. Yaklaşık olarak adeziv işlemi 15 dakika ile 1 saat sürmektedir. Uygulanacak işleme göre seans sayısı değişmektedir. Adeziv işlemi günüzde en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır.  Adeziv işlemi tüm yaş gurubu için uygundur.