ESTETİK AMELİYATLARI PAHALI MIDIR?

            

Yeni gelişen teknoloji beraberinde estetik ve plastik cerrahi ameliyatlarını daha çok ilgi görmeye ve ameliyatları artırmaya başladı.  Estetik denilince hemen akla ilk gelen ameliyat ücretleridir. Estetik ameliyatları öyle abarttıkları kadar pahalı değildir. Tabi ki lüks ve pahalı bir hastane seçmezseniz.

Normal bir hastanede  yaptırırsanız hemen hemen diğer ameliyatlarla aynı fiyattadır. Estetik ameliyatları sanılanın aksine doğru bir hekim tarafından değerlendirilirse hem ucuz hem de sağlıklı bir görünümüm kazanmış olursunuz.

Baştan aşağı tüm estetik fiyatları ortalama olarak 20 bin dolar civarında tutmaktadır.

SIVI SİLİKON ENJEKSİYONU

 

            Sıvı silikon enjeksiyonu estetik cerrahide uygulanması kesinlikle güvenli olmayan bir uygulamadır. Bu konu ile ilgili araştırmalar henüz tamamlanmadan estetik cerrahide kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. Sıvı silikon enjeksiyonu uygulaması hastalarda alerjik reaksiyon göstermektedir. Uygulanan sıvı silikon enjeksiyonu uygulanan bölgenin dokusunda yayılmaktadır. Plastik cerrahi derneği sıvı silikon enjeksiyonunu kesinlikle yasaklamıştır.

ESTETİK AMELİYAT YAŞI KAÇTIR ?

 

            Estetik ameliyatlarında her geçen gün talep artmaktadır. Ama estetik ameliyatlarında bilinmesi gereken bir konu var ki bu da yaşsınıdır. Her insan estetik ameliyatı olmamalıdır. Çünkü estetik ameliyatları gerek görüldüğü için yapılmalıdır. Estetik operasyonun yaş sınırı yasal olarak 18 ‘dir. Fakat kaza geçirmiş yüzü yanmış çocuklara estetik plastik cerrahi operasyonu doğal olarak yapılabilmektedir.

 Yalnızca güzellik için estetik yaptırmak istiyorsanız en az 18 yaşını doldurmanız ve kemik yapınızın tam oturması gerekir. İnsanların çoğu estetik operasyonları basit olarak nitelendirmektedir. Fakat bilinmesi gerenken bir konu var ki estetik operasyonları önemli risk içermektedir. Estetik cerrahi operasyonlarında yapılan bir hata solunum yolunda sorun yaratabilmektedir. Bu nedenle konusunda uzman bir hekim tarafından ameliyatınızın gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA PLASTİK CERRAHİ

    

            Bebeklerde ve çocuklar da plastik ve estetik cerrahisi farklı konular içermektedir. Plastik cerrahi ameliyatları farklı branşlar tarafından da yapılmaktadır. Ülkemizde sağlık konusuyla ilgili kanunlar çok eski olduğu için hangi ameliyatı hangi branşın yapacağına dair kesin sınırlar belli değildir.

            Bu nedenle çocuklarda yada bebeklerde herhangi bir estetik operasyonu gerekliyse plastik cerrahiye baş vurulması gerekmektedir. Bebeklerde ve çocuklarda estetik  plastik cerrahi ameliyat konuları çoğunlukla doğuştan sakatlıklardır. Bu konuların arasında dudak yarığı,damak yarığı, sindaktili, polidaktili, el anomalileri, kulak anomalileri, kepçe kulak ameliyatları yer almaktadır.

            Bebeklerde dudak yarığı ameliyat devresinde bazı kriterler bulunmaktadır. Ancak bebek yaklaşık üç aylıkken dudak yarığı ameliyatı yapılmaktadır. Damak yarığı ameliyatı ise bebek altı aylıkken yapılmaktadır.  Eğer bebeğin tüm damağı yarık ise bebek on iki aylık veya on sekiz aylık olunca ameliyat yapılmaktadır. Fazla parmak ameliyatı ise 6 ila 12 aylıkken yapılmaktadır. Fazla parmak ameliyatının da önemli noktaları bulunmaktadır. Bu işlemler zamanın da ve doğru bir hekim tarafından yapılmalıdır.

İLİZAROV BOY UZATMA YÖNTEMİ

 

Boy kısalığı kişilerin sıkça karşılaştıkları bir sorundur. Tıpa ilizarov adı verilen bir alet sayesinde kişiler cücelikten kurtarabiliyorlar. Ameliyat ile kemiklere yerleştirilen bu alet, bir iki ay içinde sonuç veriyor. Cihaz hem kol hem de bacaklara takıldığı için kollarda da bacaklarda da uzama sağlanıyor.

İlizarov aslında ortopedi de kırıklar, şekil bozuklukları ve kemik enfeksiyonları için uygulanan bir yöntemdir. Fakat artık boy uzatmak içinde kullanılmaya başlanmıştır ve oldukça başarılı sonuçlara imza atılmaktadır.

Bu yöntemde aslında üç çeşit uygulama vardır birincisi hastaya dışardan takılan cihaz ki bu en çok tercih edilen ve rahat uygulanan bir yöntemdir ikincisi çivi takılması ve çivi ile uzatılan yöntem bu kemik enfeksiyonları olmayanlar için uygulanmakta biraz pahalı ve güvenilirliği az olduğu için fazla tercih edilmemektedir. Son olarak cihazla uzatıldıktan sonra plak konulması yöntemi de uygulanan yöntemler arasındadır.

Tedavinin süresi uzatılmak istenen cm’ye bağlı olarak değişmektedir. 5 cm uzamak isteyen biri için tedavi 150 gün gibi bir süreyi kapsamaktadır. Aslında uzamalar genelde 50 günde gerçekleşir fakat iyileşme süreci de içine dâhil olunca 150 günü bulmaktadır.

KOLTUK ALTI TERLEME SORUNU

 

Koltuk altı terlemenin bazı kişilerde aşırı olduğu durumlar zaman içinde rahatsızlık vermeye başlamaktadır. Kişiler toplum içinde hem çevre açısından hem de kendileri açısından oldukça sorun yaşmaktadırlar. Bu sorun için ise başta geçici çözümler üretilmişken günümüzde artık kesin çözüm veren metotlar uygulanmaktadır.

Yarım saat gibi kısa bir sürede uygulanan bu metot birçok insan için kurtarıcı bir operasyon haline gelmiştir. Kişiler uygulama sonrası sosyal hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedirler. Operasyonun uygulanması sırsında özel bir liposuction aleti ile koltuk altında bulunan ter bezleri alınmakta ve sorun ortadan kaldırılmaktadır. Lokal anestezinin uygulandığı bu işlemde hiç bir şekilde acı hissedilmemektedir.

Aslında basit gibi görünen bu işlem koltuk altıdan geçen sinirleri de etkileyebileceği için mutlaka plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Özel bir liposuction aleti kulanıldığını belirtmiştik. Kesinlikle normal liposuction aletleri ile yapılması mümkün değildir. Bu yüzden bu kondua eğitimli ve uzman kişilerden yardım almanızı öeneririz. Aksi halde başarılı bir sonuç elde edemeyebilirsiniz.

BLEFAROPLAST AMELİYATLARI (GÖZ ESTETİĞİ AMELİYATLARI)

 

Yüzümüzde önemli bir bölge olan gözlerimizin çevresi de zamanla estetik müdahale isteye bilmektedir. Bunlar içinde uzman doktorlar tarafından başarılı sonuçlar veren estetik cerrahi müdahaleler ve cerrahi müdahale gerektirmeyen bir takım uygulamalar yapılmaktadır.

Özellikle göz kapağının düşük olması, göz çevresindeki ve kaş çevresindeki kırışıklıklar, gözaltı torbaları gibi durumlarda hem cerrahi hem de ameliyat gerektirmeyen müdahaleler mümkündür. Gelişmiş olan estetik cerrahisi sayesinde göz kapaklarımızda istediğimiz şekli vermemiz mümkündür. Göz kapaklarını küçültüp büyültmek gibi operasyonlar günümüzde başarıyla yapılmaktadır.

Estetik cerrahide blefaroplast olarak bilinen göz estetik operasyonları yaklaşık olarak 1-3 saat kadar vakit almaktadır. Operasyondan yaklaşık olarak 3 gün sonra dikişler alınmakta ve görme fonksiyonları yerine gelmektedir. Şişlik ve morluk gibi ameliyat sonrası olgular yaklaşık bir hafta gibi kısa bir sürede iyileşmeye başlamakta ve hasta sosyal hayatına devam edebilmektedir.

BİR FELSEFE DALI OLARAK ESTETİK

BİR FELSEFE DALI OLARAK ESTETİK

Estetik hem güzel olanı hem de güzel sanatların yapısını inceleyen bir felsefe dalıdır. Estetik hakkında ilk görüşlerini bildiren kişi Alexander Baumgarten’dir. Onun ifadesi ile estetik duygusal bilginin bilimidir. Kendine konu edindiği alan duygusal yetkinliktir. Ulaşmak istediği aslında güzel olanın üzerine düşünme sanatıdır.

Alexander Baumgarten’dan sonra estetiğin üzerine Alman felsefeci Kant’ta bir takım bilgiler sunmuştur. Kant’a göre insanların dış dünyada var olan her şeye güzel ve çirkin kelimeleri ile gösterdikleri tepkilerin ifadesidir. Fakat bu iki kelimenin ifade etikleri kesin değildir. Özneldir ve rölatiftir. Yine sanat ya da doğa ile ilgili yorumlarda kullanılan kelimeler sadece güzel ve çirkin değildir. Yüce, ürpertici, uyumlu, anlamlı, dengeli gibi bazı ifadelerde kullanılabilir.

Estetik anlamının içinde iki farklı anlam bulunmaktadır birincisi maddi nesne diye tanımlanır. İkincisi ise erkeksel nesnedir. Erkeksel nesne de kişilerin nesneye yükledikleri anlamlar göz önüne alınır. Yani zihnin içinde yer alır. Maddi nesne ise kişinin zihninden bağımsızdır. Eğer estetiği erkeksek tanımla tanımlarsak o zaman estetiğin konusunu estetik yaşantı olarak belirlemiş oluruz. Kant’ta bunu savunur. Bu fikre göre estetik yaşantı çıkarsızdır. Bu sebeple estetik ahlaktan da bilimden de ayrılır. Her ikisi de nesneleri kendi alanları içine alır, sahip olmak ister ve kullanarak tüketir. Oysa estetik kullanılmaz, tüketilmez sadece belirli bir mesafeden seyredilir.