LAZER EPİLASYON SONRASI

 

1- Lazer epilasyon işlemi yapılan kıl kökleri 3-10 gün içerisinde uzayarak dökülür.

2- Lazer epilasyon uygulandıktan 2 gün içinde güneş ışınlarına maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir.

3- Lazer epilasyon sonrasında duş alınabilir fakat peeling gibi cildi tahriş edecek işlemler yapılmamalıdır.

4- Hassas cilde sahip kişilerin lazer epilasyon sonrasında kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu kızarıklıklar normal bir durum olduğu için birkaç saat içinde kendiliğinden geçer.

5- Kıl yoğunluğu seanslarda yaklaşık %15-20 oranında azalmaktadır. Seanslara düzenli olarak iştirak ederseniz ilk seanstan itibaren kıl sorunu yaşamayabilirsiniz.

6- Bazı insanların ciltlerinde hafif kabarıklık, sivilce ve kabuklanma görülebilir. Bunlar kendiliğinden geçmektedir.

7- Seans aralıkları vücut bölgeleri için ortalama 8 haftada 4-6 seans, yüz bölgesi için 4 haftada  6 -12 seanstır.  Hormonal bozukluklar, cilt ve kıl yapısı seans sürelerini etkilemektedir.

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ

 

 

1- Lazer epilasyonu sağlık bakanlığının izin verdiği sağlık merkezlerinde yaptırılmalıdır. Uzman doktor gözetimi altında, uluslararası standartlara uygun epilasyon cihazları ile yapılmalıdır.

2- Lazer epilasyon yapılacak bölge temiz olmalıdır. Eğer yüz bölgesine yapıalcaksa makyaj olamamalıdır.

3- Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kılların alımı  işlemin yapılacağı günden en az 20 gün önceden yapılması gerekir.

4- Uzayan kıllar seanstan üç gün öncesine kadar jilet ve makasla kısaltılmalıdır.

5- Lazer epilasyone gelmeden 15 gün öncesine kadar cildi aşındıracak ve soyacak işlemlerden uzak durulmalı, peeling yapılmamalı.

6- Lazer epilasyon öncesi tüylere sararma ve boyama işlemleri yapılmamalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Lazer epilasyon uygulamasında gerekenler nelerdir?

Kıl oluşumunda gerekli olgunlaşma evresinin tamamlaması beklenmelidir.
Vücut bölgeleri için ikişer ay ara ile ortalama 4-6 seans, yüz bölgesindeki daha ince kıllar için birer ay ara ile ortalama 6-12 seans gerekecektir. Bu seans sayıları kıl yapısına göre kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.
Alexandrite lazer epilasyon sisteminden etkilenerek haraplanan kıl köklerinin daha sonraki yıllarda kıl üretmesi mümkün değildir.
Tıbbi gerçeklere göre ve etik lazer epilasyon uygulaması yapılmalıdır; ticari amaçlı kısa aralıklarla seans uygulaması yapılmamalı, gerçekleşmeyecek sonuçlar vaat edilerek ve sözde garantiler ile yanıltılmamalısınız…
Etkin dozda epilasyon uygulaması yapılmalı, düşük lazer epilasyon dozları uygulanarak seans sayısının arttırılması gibi ticari yaklaşımlarda bulunulmamalıdır.

CYNOSURE Apogee 5500 Elite lazer epilasyon sistemi ile gelişmiş ayar mekanizmaları sayesinde
en etkili ve güvenli doz seçilebilir, havalı soğutma sistemi ile acısız, hızlı ve konforlu epilasyon sağlanır.

Lazer epilasyon sağlık açısından zarar verebilir mi?

Hayır. Çünkü Lazer non-iyonize (iyonize olmayan) enerjidir. Bu da hücre mutasyonunu etkilemediğinin göstergesidir. Lazer Epilasyon ‘da kullanılan tüm lazer tipleri yalnızca kıl foliküllerini (kılın kök hücrelerini ) hedefler.

Kaç lazer epilasyon seansı uygulanması gerekir ?

Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kalıcı bir çözüm, ancak birkaç lazer epilasyon seansından sonra elde edilir. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak çoğunlukla 4-6 lazer epilasyon seansı yeterli olmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bu sayede kıl köklerine etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışılarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Herkesin vücut yapısı ve hormonal seviyeleri, cilt tipi farklı olduğu için lazer epilasyonda sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişir. Seanslar kılları anajen (büyüme) safhasında yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır.

Lazerin epilasyon yapma mekanizması

Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıldaki melanin pigmenti tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerden arınır. İlk seanstan itibaren kıl sorunu yaşamazsınız.

Alexandrite Lazerin diğer epilasyon yöntemlerine göre üstünlüğü nedir?
Tüm dünyada yaygın kullanımı ile elde edilen deneyimler alexandrite lazerin diğer yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar güçlü olduğunu kanıtlamıştır. Kalıcı olması, yok denecek kadar az acı oluşturması, kısa sürede büyük alanlarda uygulanabilmesi, özel bakım gerektirmemesi diğer üstün özellikleridir.
Lazer Epilasyon ‘da kullanılan Alexandrite lazer ışını kıldaki koyu rengi sağlayan melanin pigmenti tarafindan emilerek kıl kökünü yok eder. Lazer epilasyon sistemimizdeki hava soğutma sistemi bu sırada cildi korur ve acı hissini ortadan kaldırır. Epiderm son teknoloji Amerikan FDA onaylı CYNOSURE Apogee 5500 Elite Lazer Epilasyon sistemi kullanmaktadır; insan sağlığına zararı olmayan güvenilir ve etkili lazer epilasyon sistemi (Alexandrite laser) olduğu FDA tarafından bilimsel olarak belgelenmiştir.

Dijital spektrofotometre cihazı nedir, lazer epilasyon uygulamasında ne işe yarar?

Lazer ışınının doğru dozda kıl köküne ulaşarak tekrar kıl üretemeyecek şekilde hasar vermesi lazer epilasyon uygulamasındaki amaçtır. Bunu yapacak yeterli lazer dozu verilirken fazlasının verilerek lazer epilasyon sırasında ciltte tahriş veya yanık yaratmaması amaçlanmaktadır. Bu hassas ayarı uzman kişilerin dahi göz ile yapmaları çok zordur. Ciltteki Melanin, kandaki Hemoglobin ve cildin ışığı yansıtma özelliklerinin bir arada dijital spektrofotometre ile değerlendirilmesi ile uygun doz seçilmekte, zaman içinde ciltteki değişiklikler izlenerek lazer epilasyonda sürekli doz ayarlaması yapılmaktadır.

Bronzlaşmış, güneşten yanmış cilde lazer epilasyon yapılırmı?

Evet, NdYag tipi lazer ile bronzlaşmış, koyu renk ciltte yazın dahi lazer epilasyon uygulaması mümkündür. Fakat bazı merkezler 3 ayrı neden ile bu uygulamayı yapmayı uygun görmemektedir:
1- NdYag lazer fiziksel özellikleri nedeni ile kıl kökü derinliğine tam inemediğinden kalıcı etkisi düşük olmakta, bu da hasta memnuniyetsizliğine yol açmaktadır.
2- NdYag lazer’de Alexandrite lazerden farklı olarak ciddi ve kalıcı leke bırakan yanık oluşma riski mevcuttur.
3- NdYag lazer uygulamaları Alexandrite lazere göre çok daha acılı olmakta, uygulama yaptıran kişilerin bir çoğu gerekli doz verildiğinde tedaviyi terk etmektedir.
Lazer epilasyon asla acil bir tıbbi müdahale değildir, 2 ay kadar sonra cilt renginiz açıldıktan sonra bu uygulamayı yaptırmanız daha uygun olacaktır. Lazer ne demektir?

“Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” ın baş harflerinden oluşan İngilizce LASER kelimesinin Türkçe kullanımı “lazer”dir. Lazerler bir yönde ilerleyen ve enerji içeren yoğun bir ışık üretir. Lazer ışığı renkli olduğu gibi renksiz olup görülmeyebilir. Görünürlük dalga boyu ile ilgilidir. Dalga boyu ve gücü lazerlerin tıbbi kullanım alanlarını belirler. Günümüzde yaygın olarak farklı tipte ve dalga boyunda lazerler tıpta lazer epilasyon ve bir çok değişik amaçlarla kullanılmaktadır.

Lazer Epilasyon kontrol seansı nedir?

Büyük bölgeler (kol-bacak-sırt-göğüs-genital) için her seanstan sonra uygulama sırasında atlanmış olabilecek tek tük kıllar için seanstan 15-20 günlük süre sonra ücretsiz bir kontrol seansı uyguluyoruz. Bu uygulama bir rötuş mahiyetinde olup randevu alınarak gelinebilir. Gerek görülmediği taktirde kontrole gelinmemesi tedaviyi olumsuz etkilemez. Kontrol seansı belirli bir süreden sonra tedavinin seyrini bozmamak için uygulanamaz. Zamanı geçtikten sonra yapılan kontrol seansı kılın oluşum evresini etkileyeceğinden bir sonraki seanstan netice alınmasını engeller ve tedavi sürecini bozar.

Lazer güvenlimidir?

Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer son 30-40 yıldır gelişerek bir çok alanda (göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar) güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bir yenisi de lazer epilasyondur. Doğru vakada doğru doz seçilerek güvenli kullanım sağlanır. Lazerin epilasyon amaçlı kullanımında kanserojen etki yoktur, kimyasal bir madde veya radyasyon etkisi olmaz.
Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?
Mükemmel sonuçlar beyaz tenli ve koyu renkte kıla sahip kişilerde alınmaktadır. Ancak cildin ve kılın rengine bağlı olarak gerekli doz ve süre ayarlamaları yapılarak aynı sonuçlar elde edilmektedir. Yine de renksiz kıla ve siyah tenli kişilere lazer epilasyon uygulanmamaktadır. Lazer epilasyon 12 yaşından itibaren koyu renkte kıla sahip herkese uygulanabilir.

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir? Seans aralıkları ne kadardır?
Kaş ve göz arası haricinde gözleri özel koruma gözlükleri ile koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir. Seans araları yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücudun diğer bölgeleri için 8-10 hafta arasında değişir.

Her seans kaç dakika sürmektedir?
Kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber, çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazımız ile yüz 3-4 dakikada, bıyık 1-2 dakikada, bacaklar veya erkek sırtı gibi büyük bölgeler ise 30 dakika gibi kısa sürelerde tedavi edilir

Tedavi sırasında acı hissedilir mi?
Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir. Ancak hassas kişiler için, uygulamadan 1 – 2 saat önce acı duygusunu ortadan kaldırabilen kremler tatbik edilerek hiç acısız işlem yapmak mümkündür. Cihazımızdaki soğutma sistemi çoğu kişi için yeterli olmaktadır.

Kıl artışınızın hormonal bir soruna bağlı olduğu düşünülürse neler yapılacaktır?
Nadiren de olsa (% 2- 3) bazı kişilerde kıl sorunu hormonsal nedenlere bağlı olabilmektedir. Bu durumda kalıcı netice alınabilmesi için lazer epilasyon mutlaka tıbbi tedavi ile eş zamanlı olarak yapılmalıdır.
Lazer Epilasyon Tedavisi sonrasında iz kalır mı?
Lazer epilasyon uygulaması sonucu ciltte kızarıklık görülmesi beklenen bir durumdur. Normalde uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde tamamen sona ermesi gerekmektedir. Ancak aşırı hassas ciltlerde veya aşırı doz verilen ciltlerde Lazer Epilasyon sonrası hafif kızarıklık benzeri bir tablo görülebilir. Bu durum 1-2 günlük tedavi ile iz kalmadan düzelir. Ayrıca Lazer epilasyon sonrası kişinin güneşlenmesi veya solaryuma girmesi, kalıtımsal pigmentasyon problemi bulunması gibi özel durumlarda ciltte açık veya koyu renklenmeler görülebilir. Genel olarak bu vakalar geçicidir ve zaman içerisinde geride hiçbir iz bırakmadan kaybolur.

Epilasyonda (lazer Epilasyonda) ne tip lazerler kullanılır?

Epilasyon amaçlı kullanılan lazerler alexandrite, ruby, diod, nd:yag olarak sayılabilir. Bu lazerlerin isimleri yaydıkları enerjinin dalga boylarına göredir. Lazer epilasyon sırasında lazer enerjisi kıl köküne ulaşana kadar cildi geçer. Lazer, kıl kökünde yüksek ısı etkisi yaparak kökün yok olmasını sağlar. Koyu renkli ve kalın tüyler ısıyı daha iyi tuttukları için lazer epilasyon ile tedavileri daha başarılıdır. Tüy rengi cilt renginden koyu olanlar en kısa sürede en az yan etki ile sonuca ulaşabilirler.

Lazer epilasyon nedir ve kıllara nasıl etki eder

Lazer epilasyon ile kıl kökü yok edilirken amaç seçici ısıtma yaparak yani kıl köklerindeki hücrelerin yakılarak hasara uğratılmasıdır. Kıl kökü tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşerek kıl kökünü tekrar büyüyemeyecek şekilde tahrip eder. Milisaniyeler süresinde cilde uygulanan lazer ışığı, cilde zarar vermeden geçerek kıl kökündeki pigmentlere nüfuz eder. Tüm lazer epilasyon türleri kıl gelişiminin geciktirip kılların daha zayıf ve azalarak çıkmasını sağlarlar. Kalıcı lazer epilasyon için kıl kökünün papilla denilen kısmının yok edilmesi amaçlanır. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen veya telojen fazda olması tedavi açısından önemlidir. Uygulama anında kılların farklı evrelerde olması, lazer epilasyonda sonucun ortalama 4-6 seans sonrası alınmasına neden olur. Lazer ışının uygulama süresi ve dozu kişinin cilt rengi ve yapısına göre değişiklik gösterir.

Bir lazer epilasyon seansı ne kadar sürer ?
Uygulama bölgesine göre lazer epilasyon seans süreleri değişmektedir. Ortalama olarak bıyık ve çene bölgesi 1-5 dakikada tamamlanırken, tüm bacaklar 30-45 dakika sürmektedir. Seans araları 4-6 haftadır.

Hangi bölgelere lazer epilasyon yapılabilir ?
Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilir. Erkeklerde ve kadınlarda tüylenme dağılımı ve miktarı farklıdır. Esas olarak kadınların problemi olan aşırı kıllanma erkeklerin de kaş arası, elmacık kemiği üstü, sırt, boyun, göğüs ve ense gibi bölgelerde rahatsız edici olabilir. Her atışta 25-30 kıl kökü tahrip edilir ve bu sayede de lazer epilasyon uygulama süresi çok kısalır.

Lazer ışını nasıl epilasyon yapar?
Lazerin epilasyon yapma mekanizması: Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıldaki melanin pigmenti tarafından emilir, çevre dokuya zarar vermeden cildi geçerek seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, burada ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder. Birbirini izleyen birkaç seans sonunda uygulama yapılan bölge tüylerden arınır. İlk seanstan itibaren kıl sorunu yaşamazsınız.

Her cilt renginde lazer epilasyon uygulanır mı?
Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi üzerinde tüyleri koyu renk olanlardır. Son teknoloji ürünü Alexandrite tipi lazer epilasyon cihazları ile koyu cilt rengine sahip olanlar da dahil olmak üzere her cilt rengine uygulama yapılmaktadır. Bronzlaşmamak şartı ile her tüm mevsimlerde lazer epilasyon yapılabilir.

Lazer epilasyon güvenli midir ?
Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer son 30-40 yıldır gelişerek bir çok alanda (göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar) güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bir yenisi de lazer epilasyondur. Doğru vakada doğru doz seçilerek güvenli kullanım sağlanır. Lazerin epilasyon amaçlı kullanımında kanserojen etki yoktur, kimyasal bir madde veya radyasyon etkisi olmaz. Merkezimizde kullanılan FDA (Amerikan gıda ve ilaç dairesi) onaylı cihazlar ABD ‘den İngiltere’ye, Avustralya’ya kadar birçok gelişmiş ülkede kullanılmaktadır.
Lazerin ürettiği enerji belirli bir dalga boyunda ışıktan oluşmaktadır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Örneğin röntgen ışınları vücutta radyasyon artığı bırakmaktadır ve belirli bir zaman içerisinde çok alınırsa risk doğurabilir. Ancak lazer ışığının vücutta bıraktığı herhangi bir artık yoktur ve dolayısıyla güvenlidir; herhangi bir kanserojen etkisi yoktur. Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve etkisi, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

Lazer epilasyon tedavisi sonrasında iz kalır mı?
Lazer epilasyon sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir. Soğutma sistemi olmayan lazer epilasyon cihazlarında ışığın cildin üst tabakasındaki melanin pigmentlerinden de emilmesinden dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke iz kalma riski her zaman mevcuttur. Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmediğinden yanık riski azalır, çok nadiren hafif bir iz kalsa dahi zamanla tamamen geçer.Epiderm’de kullanılan alexandrite lazerin önemli bir üstünlüğü de kalıcı iz bırakmayan lazer tipi olmasıdır.

Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir ?
Tüyleri koyu renk olan herkese, 12 yaşında itibaren kadın ve erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir. İstenmeyen ve bazen aşırı olabilen kıllanma için pek çok epilasyon yöntemi bulunmaktadır. Bunların içinde “Lazer Epilasyon” ağrısız kolay uygulanabilmesi ve etkili olması sebebiyle en çok tercih edilen yöntemdir.
Mükemmel sonuçlar beyaz tenli ve koyu renkte kıla sahip kişilerde alınmaktadır. Ancak cildin ve kılın rengine bağlı olarak gerekli doz ve süre ayarlamaları yapılarak aynı sonuçlar elde edilmektedir. Yine de renksiz kıla ve siyah tenli kişilere lazer epilasyon uygulanmamaktadır. Lazer epilasyon 12 yaşından itibaren koyu renkte kıla sahip herkese uygulanabilir.

Gebelikte de lazer epilasyon uygulaması yapılabilir mi ?
Henüz klinik çalışmalar olmadığından herhangi bir olumsuz etki bildirilmemiş olmasına rağmen bebeğin oluşumunun gerçekleştiği ilk 3 aylık dönemde lazer epilasyon uygulamıyoruz.

Lazer epilasyon uygulaması sonrası cilt nasıl olmaktadır ?
Lazer epilasyondan sonra cilt üzerinde, birkaç saat içerisinde geçmek üzere hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi oluşabilir.

Lazer epilasyonun yan etkileri var mıdır ? Uygulama esnasında acı hissediliyor mu ?
Lazer epilasyon uygulamasının kalıcı bir yan etkisi yoktur. Uygulama esnasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum çok kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.Uygulama esnasında hafif bir yanma hissedilebilir. Ancak seans öncesinde uygulanan anestezi etkili kremler ile bu durum en aza indirgenebilir.

CYNOSURE Apogee 5500 Elite lazer epilasyon sistemi ile gelişmiş ayar mekanizmaları sayesinde
en etkili ve güvenli doz seçilebilir, havalı soğutma sistemi ile acısız, hızlı ve konforlu epilasyon sağlanır.

——————————————————————————————————————————-

Lazer Epilasyon Kimler tarafından uygulanabilir?

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununa, 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanununun 9 uncu maddesinin (c) bendine ve 181 sayılı Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 43 üncü maddesine dayanılarak hazırlanan güzellik merkezi yönetmeliğine göre lazer epilasyon, Doktor (Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı, dermatolog, medikal estetik uygulamaları ile ilgili sertifika almış pratisyen tabipler ) tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Kişiye ve bölgeye özel en efektif dozların uzman doktorlar tarafından belirlenmesi uygulama sonrası sonuçların başarısı açısından önemlidir. Zira işlemin olması gerekenden düşük dozda uygulanması seansların uzamasına, tam tersine yüksek olması ise ciltte yanık ve lekelenmelere yol açabilmektedır. İnsan vücuduna yapılan her işlemin bu işin uzmanı tarafından yapılması görülebilecek yan etkileri minimuma indirger. Lazer ile epilasyon uygulamasınında, diğer tıbbi işlemler gibi uygulamayı yapmada yetkili doktor tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Özellikle Uygulama yapılan kişiler arasında hastalık bulaşma riskini yok etmek için de yetkili tabiplerce uygulanması önemlidir.
Sağlık Bakanlığı Tarafından 15.02.2008 tarihli 26788 sayılı resmi gazetede yayınlanan ‘’AYAKTA TEŞHİS VE TEDAVİ YAPILAN ÖZEL SAĞLIK KURULUŞLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’’ ile lazer epilasyon dahil tüm medikal estetik uygulamaların hastane ve polikliniklerin sadece dermatoloji veya plastik cerrahi polikliniklerinde veya bu branş hekimlerinin özel muayenehanelerinde yapılması öngörülmüştür. İlgili yönetmelik mevcut Güzellik Merkezleri’nin en geç 01.01.2010 tarihinde kapanmasını öngörmektedir.

Lazer Epilasyon yaptırmadan önce doktor muayenesi gereklimi?

Lazer epilasyon erkek ve bayanlardaki yüz ve vücuttaki istenmeyen tüy ve batıkları yok edebilen tıbbi bir uygulama şeklidir. Uygulanmaya başlanmadan önce kişilere genel sistemik ve cilt muayenesi yapılmalı ve lazer uygulaması ile yapılacak epilasyon işlemi için uygun aday olup olmadıkları tesbit edilmelidir. Lazer epilasyon uygulanıp uygulanmayacağına, doz ve enerjiye mutlaka uygulamada yetkili doktor karar vermelidir.

Kimler Lazer epilasyon Yaptıramaz?

Lazerli epilasyon yöntemi istenmeyen kıllardan kurtulmak için çok iyi bir yöntemdir fakat kesinlikle yaptırılmaması gereken durumlar vardır. Kalp pili olan hastaların, sara hastalarının sağlık açısından yaptırmaması gereklidir.

Lazer epilasyon uygulaması nasıl yapılıyor?

Lazer ışınlarından, lazer epilasyon yapmak için yararlanırken temel prensip; kıl ve kıl kökünde bulunan ve kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimi, bu sayede ısı oluşumu, açığa çıkan ısı ile de içerisinde kıl mevcut olan kıl köklerinde epilasyon amaçlı tahribat meydana getirilmesidir. Epilasyon için üretilmiş lazer cihazlarında kullanılan ışının dalga boyu, siyah renk tarafından görülüp emilen dalga boylarındadır. Kıllarda bulunan melanin, üzerine düşen lazer ışınını absorbe eder (emer). Absorbe olan (emilen) ışın, ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Lazer epilasyon için kullanılan lazer ışınının cildin derinliklerinde bulunan kıl köküne kılın klavuzluğunda ulaşarak ısı enerjisine dönüşen lazer ışını ile kıl köküne hasar vermesi gerekir. Bunun sağlanabilmesi için de kökün içerisinde muhakkak kıl olmalıdır. Epilasyon için uygulamaya gelmeden önce bölgede çıkması beklenen maksimum kılın çıkmış olması gerekir. Uygulama öncesi 1 aylık sürede, kılı cımbız, ağda gibi kılı kökünden çekip çıkararak kıl kökünü boş bırakacak işlemlerin yapılmamış olması gerekmektedir. Lazer ile epilasyon uygulanmasından önce ağda gibi kıl kökünden kılı ayıracak işlemler yapılırsa kıl kökten alınmış olur. Böylece lazer ışığı kılı göremez. Kıl olmayınca ışığın köke ulaşma şansı yoktur. Dolayısiyle lazer epilasyon seansı büyük oranda etkisiz olur. Bu nedenle lazer epilasyon öncesi ağda ve epilasyon amaçlı makinalar ile kılı kökünden çıkararak kıl kökünün boş kalmasına neden olan uygulamalar yapılmamalıdır.Uygulama öncesi doktorunuz tarafından kıl ve cilt tipi tesbit edilir. Gerek kıl, gerekse cilt tipi uygulanacak etkin lazer ışınının dozunun ayarlanmasında önemli olduğu için epilasyon uygulamasının sonuçlarını etkileyecektir.

——————————————————————————————————————————-

Lazer epilasyon Kimlere yapılabiliyor??

Kendilerini istenmeyen tüylerden kurtulmuş olarak görmek isteyen bir çok kişi lazer epilasyon yöntemine başvuruyor. 12 – 18 yaş aralığındaki kişilerin aileleri kontrolünde, 18 yaşını aşmış olanların ise ilgili kanun ve yönetmelik çerçevesinde çalışan diledikleri bir lazer epilasyon uygulama yapan kuruma gidip yaptırabilecekleri bir yöntemdir.

Lazerli Epilasyon Hamilelere uygulanırmı?
Hamilelere lazer epilasyon yapılmamakta.

Lazer epilasyon vücudumuzda hangi bölgelere uygulanabilir ?
Lazer epilasyon vücutta kılın olduğu hemen hemen her bölgeye yapılabilir. lazer epilasyon uygulaması Yüz, ense, boyun, kulaklar, kaslar, kol, koltukaltı, bacak, göbek, kalça, sırt, omuzlar, belde uygulandığı gibi, göğüs, meme, bikini çizgisi gibi hassas bölgelerde de uygulanabilir. Lazer epilasyon uygulamasının yapılamayacağı bölgeler, mukoza ve kılın vücutta bir arada olduğu, yani genital bölgede vajina ve çevresi, burun içi kıllar gibi bölgelerdir. Lazer ile epilasyon işlemi saç dipleri, göz çukuru alanına uygulanmaz. Ayrıca vücutta bulunan benler ve benzeri koyu renkli pigmente alanlar üzerine de lazer epilasyon yapılmaz. Göğüs bölgesinde lazer epilasyon kullanılmakla beraber, areola üzerine (meme dokusu üzerinde bulunan, meme başını da içine alan koyu renkli dairesel kısım) lazer epilasyon yapılmaz. Ana damarların üzerine de lazer epilasyon yapılmamaması uygun olur.

Lazer epilasyonun Diğer Yöntemlerden Farkları Nelerdir?
Lazer epilasyon diğer geleneksel epilasyon yöntemlerinden ayrı tutulmalıdır. Öncelikli çok daha sonuç odaklıdır. Lazer epilasyon, lazer cihazının ürettiği lazer ışınının kıl köklerini tahrip etmesi yöntemidir. Diğer yöntemlerde kıl köküne müdahale edilemediği için kıl oluşunu önlenememiş ve sorun devam etmiştir. Bu epilasyon türündeyse ise lazer ışını cilt yüzeyine uygulanır. Buradan ışın deri altına penetre olur ve kıl köküne ulaşır. Burada bu ışın ısıya dönüşür ve kıl kökünü kıla özellikle rengini veren oluşumunu meydana getiren melenin maddesini tahrip eder yapısını bozar. Böylece o bölgede kıl oluşumu sona erer. Lazer epilasyon yöntemi bu nedenlerden dolayı diğer yöntemlerle kıyaslandığı zaman çok daha güvenilir ve sonuç veren bir uygulamadır.

Lazerli epilasyon öncesi uymamız gereken hususlar varmıdır?
Lazer epilasyon uygulamalarından önce başarısı ve yan etkilerin en aza indirlebilmesi için önemli noktalar bulunmaktadır. Epilasyon uygulanacak bölgelerin cilt rengi güneş veya solaryumdan bronzlaşmamış olup, seans sırasında kişinin gerçek ten rengine yakın olmalıdır. Lazer epilasyon yapılacak bölgelerdeki kıllara son 15 gün içinde ağda, cımbız gibi işlemler yapılmamış olmalı ve cilt ile ilgili soyma işlmeleri (kimyasal peeling vb. ) 15 gün önceden bırakılmalıdır. Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalı kendi renginin korunmasına özen gösterilmelidir. Lazer epilasyon uygulaması öncesi cilt üzerinde makyaj, krem gibi uygulamaların temizlenmiş olması gerekmekte , düzenli kullanılan ilaçların mutlaka seansdan önce bildirilmesi gerekmektedir.

Lazer epilasyon Uygulamasının Zararları Varmıdır?
Doktorunuzla görüşünüz.

Diğer Epilasyon Yöntemleri nelerdir?
Epilasyon sayfasına göz atınız. İğneli Epilasyon

Lazer epilasyon Erkek,Erkek epilasyonu
Lazer epilasyon açısından bakıldığında; erkek ve bayanlar arasında hiçbir farklılık yok. Hatta Erkekler, kıl köklerinin kalın olması nedeniyle erkek lazer epilasyon uygulama konusunda daha bile avantajlı sayılabilirler.

LAZER EPİLASYON CİHAZLARI

 

 

Lazer enerjisi, çeşitli emilim oranlarına sahip farklı dalga boylarındaki ışınların kıl kökleri tarafından emilerek kökleri hedef alan bir yöntemdir. Lazer epilasyon yönteminde kullanılan epilasyon cihazları şunlardır:

1- Alexandrite Lazer: Alexandrite lazer kıl köklerine ulaşarak kesin sonuç sağlar. Cilde üç santimetreden atış yaptığı için hem hijyen açısından hem de yanık açısından herhangi bir sorun oluşturmaz. Daha çok koyu renk kıl yapısına ve çok koyu tenli olmayan kişiler için kullanılan bir cihazdır.

2- NdYag Lazer: NdYaz lazer yüzeysel etki yaparak diğer epilasyon cihazlarına göre biraz daha fazla acı hissi vermektedir. Bu da seans sayısını artırarak tedavinin yarım kalmasına neden olmaktadır. Daha çok bronz cilde uygulanır. NdYag lazer epilasyonun dezavantajı kalıcı ve ciddi yanık izi bırakma ihtimalinin yüksek olmasıdır.

3- Işık Bazlı Sistemler (IPL, Mavi Işık, Fotoepilasyon): Bu yöntem kıl kökünü tahrip etmediği için modern ağda yöntemi görevini görür. Çünkü Işık bazlı sistemleri yoğunlaştırılmış ışık sistemidir. Bu yüzden etkisi kalıcı değil geçicidir. Uygulama sırasında hijyen açısından cilde temas ettirilmemesi gerekir. 

4- Diode Lazer: Diode lazer ince ve açık renkli tüylerin giderilmesinde kullanılır. Sadece yüzdeki ince ve zayıf tüyler için kullanılır. Hijyen açısından cilde temas ettirilimemeli.

5- Radio Frequency: Adından da anlaşılacağı üzere bu yöntem lazer değil, radyo frekans dalgalarıdır. Sadece kıl köklerinde geçici olarak nemi azaltır. Bu yüzden zamanla tekrar kıl kökleri eski haline gelir. Radyo frekans yöntemi Diode lazer ve IPL ile birlikte olarak da kullanılır.

Tüm bu lazer epilasyonlar incelendiğinde en sağlıklı ve en güvenilir olanı Alexandrite lazerdir.

EPİLASYON YAPTIRACAĞINIZ MERKEZİ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

            Lazer epilasyonda kullanılan Alexandrite lazerin güvenilir olduğu, insan sağlığına zararı olmadığı FDA tarafından bilimsel olarak belgelenmiştir. Tabii lazer epilasyonda en iyi cihaz kullanmanın yanında cihazın kullanış tekniği, lazer epilasyon merkezlerinin uygulama protokolleri gibi nedenler epilasyonda alacağımız sonucu etkilemektedir. Sırf para kazanmak adına uygun olmayan cilt ve kıl yapılarında bile lazer epilasyon yapmaktadırlar. Böyle işlem yapılan yerlerin sahipleri tıp doktoru bile değil. Lazer epilasyon yaptırıp daha sonra ciltlerinde yanık olanlar, tüyleri daha da çok artıp mahkemeye başvuranların  sayısı hiç de azımsanacak kadar değildir. Bu gibi şeylerle karşılaşmamak için risk almadan detaylı bir araştırma yapmanız gerekir.

            Hiçbir sağlık kuruluşu tıbbi konularda garanti vermez. Sadece ticari amaçla kurulmuş, sahte doktorların açtığı güzellik merkezleri tüylerinizin tamamen bitme garantisi gibi vaatler verir.

LAZER EPİLASYON AVANTAJLARI

 

 

* Lazer epilasyon tüm bölgelere uygulanabilen bir yöntemdir.

* Diğer epilasyon çeşitlerine nazaran oldukça kısa sürede yapılır. Yaklaşık 2 saatte tüm tüyler      vücuttan temizlenir.

* Lazer epilasyon, epilasyon sonrasında hastaların sosyal yaşamlarında herhangi bir kısıtlama   yapmaz.

* Lazer epilasyon çok etkili ve uzun dönemli epilasyon sağlar.

* Lazer epilasyon herhangi bir iz bırakmaz. işlem yapıldıktan sonra hafif kızarıklıklar olabilir. Bunlar da 1-2 saat içinde geçmektedir.

* Lazer epilasyon kişinin kendi ten rengi, kıl tipi gibi analizler yapılarak hastaya uygun teknik uygulanır. Bu yüzden çok güvenilir bir yöntemdir.

* Lazer epilasyon ağrısız ve acısız bir yöntemdir.

* Batık kıl ve kıl dönmelerinin tedavisinde lazer epilasyon yöntemi kullanılır.

* Oldukça hijyen ortamlarda yapıldığı için herhangi bir cilt enfeksiyonu riski yoktur.

LAZER EPİLASYONUN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

        Lazer epilasyonu kıl tipine ve cilt tipine göre enerji değerleri ile yapılır. Lazer ışını kıl kökğnğ hedef alarak etrafındaki sağlam dokuyu tahriş etmeden epilasyon işlemi gerçekleştirir.  Bu yüzden herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında kısa süreli olarak hafif yanma ve kızarıklık görülebilir. Tabii bu da tedaviden 2-3 saat sonra geçmektedir. Eğer cildiniz çok hassas ise bu kızarıklıklar 2-3 gün içinde geçer.

            Fakat bazı lazer tiplerinin dalga boyları farklıdır ve daha derine işlemektedir. Bu tip lazerlerle yapılan epilasyonlarda birtakım yanmalar ve tahrişler meydana gelmektedir. Böyle birşeyle karşılaşılmaması için kıla özle 755 nanometre dalga boyunda olan Alexandrite lazer kullanılması gerekir.

 

LAZER EPİLASYON NEDİR ?

 

            Epilasyon nedir?

            Epilasyon, vücuttaki kalıcı tüylerin azaltılıp ve uzaklaştırılmasına denilmektedir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için pek çok geliştirilmiş yöntem bulunmaktadır. Ancak kalıcı tüy azalması için yapılan modern iki yöntem bulunmaktadır.

  • LAZER EPİLASYON
  • İĞNELİ EPİLASYON

 

Lazer epilasyon, lazer teknolojisi kullanılarak en az sürede ve en az acı ile istenmeyen tüylerden güvenli bir şekilde kurtulma yöntemidir.

Lazer ışınları ile epilasyon nasıl yapılmaktadır?

Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışınları tek renk ve tek dalga boyunda paralel giden ve gözle görülmeyen ışınlardır. Bu işlemin etkili olmasının nedeni seçici fototermoliz yöntemidir. Bu seçici emilim sayesinde cildin üst tabakası etkilenmeden kıl folikülü tahrip edilmiş olur. Bu tedavi her bir lazer ışınının yaklaşık 1 santimetre karelik bölgeyi etkilediği lazer atışlarından oluşmaktadır.

Lazerli epilasyonu diğer epilasyon yöntemlerinden ayıran ana özellik kılı çevreleyen dokunun zarar vermeden kıl kökünün etkilenmesidir.

Lazer epilasyonun avantajları

*  Vücudun bölgelerine rahatlıkla uygulanan bir yöntemdir.

*  Diğer epilasyon yöntemlerine göre  yapılan işlem oldukça kısadır.

*  Epilasyon sonrası herhangi bir kısıtlama yoktur. (denize girmek duş almak gibi )

*  Lazer epilasyonun başarıya ulaşma süresi kişisel faktörlere göre değişmektedir.

*  Herhangi bir zararı ve yan etkisi yoktur.

*  Enfeksiyon riski kesinlikle yoktur.

*  Lazer epilasyon ciltte kalıcı bir iz bırakmaz.

Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar….

* Tedavinin süresini kısaltmak düşüncesiyle hastalar seans aralarında cımbız veya ağda gibi yöntemler kullanmamalılar.

 * Gebelerde ve emziren anneler için ise epilasyona ara verilmelidir.

 * Epilasyon yaptırmayı düşündükleri bölgeyi kesinlikle bronzlaştırmamaları gerekir.

Tedavi ne kadar zaman alıyor?

Tedavi bir santimetre kareyi etkileyen seri lazer atışlarından oluşmaktadır. Buda ortalama 10 kıl kökünün etkilenmesi demektir. Seans süreleri bölgenin genişliğine göre değişmektedir. Koyu bir cilde sahip kişilerde seans sayısı açık tenlilere göre daha fazladır. Koyu  renkte kıllara sahip olan kişiler de sonuç kısa sürede elde edilir. Aktif hormonal bozukluğu olan kişilerde tedavi süresi oldukça uzun sürmektedir. Bu nedenle önce hormonal denge sağlanmalı ve daha sonra lazer epilasyona başvurulmalıdır.

LAZER EPİLASYON NASIL YAPILIR?

 

Lazer epilasyon tedavisinde çok iyi sonuç alabilmek bazı kriterlere göre değişir. Hormonal faktörler, yaş, genetik, ilaç kullanımı ve metabolizmanın hızı gibi faktörler tüylerin kalınlığını ve özelliğini etkilemektedir. Ayrıca ten rengine göre de tedavi sonuçları da kişiden kişiye göre değişir.

            Lazer epilasyon üç aşamada yapılır. İlk önce uygulama yapılacak alan temizlenir. Tedaviye başlamadan önce epilasyon yapılacak bölgeye uygulamanın yapılmasını kolaylaştıracak bir jel sürülür. Sonra ten ve kıl renginize göre size uygun epilasyon cihazı ile bölge taranır. Bu tarama kıl yoğunluğuna ve bölgenin büyüklüğüne göre birkaç dakika sürebilir. Lazer enerjisi deriden geçerek tüy folikülündeki pigment tarafından emilerek saniyeden daha kısa sürede tüy folikülleri etkisiz hale getirilir. Tedaviden birkaç gün sonra tüyler kendiliğinden dökülür.

            Lazer epilasyon tedavisinin bitmesi için gerekli olan seans süreleri 3 ile 6 seanstır. Seans süreleri de 15 ile 45 dakika arasındadır.

LAZER EPİLASYON

 

            İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en sağlıklı ve hızlı yolu lazer epilasyondur. Uygulamanın amacı; Uzman kişiler tarafından uygun dozda lazer ışınları uygulayarak kıl köklerini tahrip etmek ve istemeyen tüylerin uzun süreli epialsyonla vücuttan uzaklaştırmaktır.

 

            Aşırı tüylenme hem bayan hem de erkeklerde görülebilmektedir. Görünümüne önem veren bayan ve erkekler lazer epilasyon yöntemi ile istenmeyen tüylerden kurtulmaktadır. Lazer epilasyon istenmeyen tüyleri tahrip ederek. tekrar çıkmasını önlediği için oldukça rağbet gören bir uygulamadır. 

 

            Lazer epilasyonda hiçbir ağrı ve acı hissedilmemektedir. Ve işlemler çık kısa bir zamanda bitmektedir. Bu açıdan lazer epilasyon istenmeyen tüylerin giderilmesinde kullanılan en etkili medikal estetik yöntemidir. Zaten medikal estetiğin başlangıcı da lazer epilasyon sayesinde olmuştur

ERKEK LAZER EPİLASYONU

 

         Günümüzde bayanların olduğu kadar erkeklerin de en büyük sorunlarından biri aşırı tüylenmedir. Modern ve bakımlı erkekler artık bunun için lazer epilasyona başvurmaktadır. Lazer epilasyonunda erkekler daha çok verim almaktadır. Çünkü erkeklerin kıl kökleri bayanlarınkinden daha sert ve kalındır.

            Erkekler genellikle lazer epilasyona aşırı tüylenmeden dolayı gelmektedir. Özellikle sırt, göğüs, omuz, batık ve ensede aşırı tüylenme olan kişiler başvurmaktadır. Bunların dışında bakımlı olmak için her erkek de lazer epilasyona başvurur. Bu kişilere ise daha çok sakal bölgesi düzeltme, el ve ayaklardaki tüyleri alma, kaşlar arasındaki fazla tüyleri alma şeklinde lazer epilasyon yapılır.

            En çok lazer epilasyon uygulanan bölgeler; sırt bölgesi, omuzlar, göğüs, ense, bacak, koltukaltı, boyun, kulak ve sakal bölgeleridir.

            Lazer epilasyona başlamadan önce dikkat edilmesi gereken huhslar vardır. Bunlar;

            – Lazer epilasyona 3 hafta kala kökten kıl almamak.

            – Uzamış kıllar varsa bunları makas ya da jilet yardımıyla kesmek.

            – Lazer epilasyonu uygulamdan iki hafta öncesine kadar solaryum girmemek ve uzun süre            güneşte kalmamak.

            – Lazer epilasyon uygulaması yaoılacak bölgenin temiz olmalı.

            – Son altı ay içinde sivilce tedavisinde kullanılan roaccutane kullanmamak.

Lazer epilasyonu erkeklerde vücut bölgeler için 4-6 seans, yüz bölgeleri için ise 6-12 seans sürmektedir.

BAYAN LAZER EPİLASYON

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüz bayanların epilasyonda en çok tercih ettikleri yöntem lazer epilasyonudur. Lazer epilasyon  şu bölgeler için yapılır; kol, bacak, koltukaltı, göbek, genital bölge, bikini bölgeleri ve yüz.

Çok kısa ağrı ve acısız olan lazer epilasyon çok kısa sürmektedir. Lazer epilasyon süreleri bayanlarda vücut bölgeleri 4-6 seans, yüz bölgesi ise ortalama 6-12 seans sürmektedir. Ortalama seans süreleri ise: Kol, yarım bacak, genital bölge 20 dakika; tüm bacak 45 dakika; tüm vücut 1,5 saat; tüm yüz 10 dakika; koltukaltı, göğüs ucu, dudak üstü ve çene 5 dakikadır.

 Lazer epilasyon öncesinde dikkat edilecek hususlar şunlardır:

            * Lazer epilasyon yaptırmadan 3 hafta önceisne kadar kökten kıl almamaları gerekir.

            * Lazer epilasyona gelmeden uzamış kılları ya makasla ya da jilet yardımıyla alarak         kılların kalın olarak çıkmasını sağlamak

            * Lazer epilasyon uygulamadan iki hafta öncesine kadar güneş ışınlarından ve      solaryumdan uzak kalmak

            * Lazer epilasyon yapılacak bölgedeki kılları sarartmamak ve bu bölgeyi temiz tutmak.

            * Sivilce tedavisi için kullanılan roaccutane ilacının son 6 içinde kullanılmaması     gerekir.

 Lazer epilasyon sonrasında dikkat edilecek hususlar şunlardır:

            * Lazer epilasyon uygulamasından sonra hafif duş alınabilir. Fakat kese, peeling gibi         uygulamalardan kaçınmak gerekir.

            * Lazer epilasyon uygulaması yapıldıktan üç gün içerisinde güneş ışığından          korunmalı. Güneşe çıkılacaksa yoğun koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

            * Lazer epilasyon seanslarına düzenli gelerek uzmanların tavsiyelerine uyulmalıdır.