KİRPİK ESTETİĞİ

                                  

            Estetik ameliyat yeniliklerine gün geçmiyor bir yenisi eklenmektedir. Kirpiklerinin kısalığından ve azlığından yakınanların imdadına kirpik estetiği yetişmektedir. Kirpik estetiği için yalnızca saç köküne ihtiyaç vardır.

 Bu işlem sadece ekim ile sınırlı değil kalıcı kıvrık kirpiklerde yapılmaktadır. Kirpik ekim işlemi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Kirpik estetiği işlemi yaklaşık 1.5 ila 2.5 saat sürmektedir. Kirpik estetiği işlemi kıllar ense kökünden teker teker alınarak göz kapaklarına teke tek yerleştirilmektedir.

KAŞ ESTETİĞİ

                                           

Kaşlar insan yüzündeki çok önemli yapılardandır. Bakışlarımızı, mimiklerimizi dolayısıyla yüzümüzün ifadesini doğrudan etkilemekte ve yönlendirmektedir. Farklı kaş şekilleri yüze sinirli, yorgun,mutlu, üzgün, şaşkın ifadeler kazandırmaktadır. Herkesin kendine özgü bir kaş yapısı vardır .

 Bu nedenle her kaş tipi hemen hemen herkese uymamaktadır. Kimi insan da kaşlar ne kadar kalkık ise o kadar güzel durmaktadır. Kimi insana da yanlara doğru hafifçe yüksen kaşlar yakışmaktadır.

            Kaşı kaldırmak ve arzu edilen şekle sokmak için uygulanan bir tekniktir. Kaşları şekle sokmak için bir çok işlem vardır. Kalıcı makyaj , botox uygulaması askı ile kaş kaldırma ve ameliyatla kaş kaldırma gibi yöntemler kullanılmaktadır.

KAŞ ESTETİĞİ ( KAŞ KALDIRMA )

                 

Kaşlar insan yüzündeki çok önemli yapılardandır. Bakışlarımızı, mimiklerimizi dolayısıyla yüzümüzün ifadesini doğrudan etkilemekte ve yönlendirmektedir. Farklı kaş şekilleri yüze sinirli, yorgun,mutlu,üzgün,şaşkın ifadeler kazandırmaktadır. Herkesin kendine öre bir kaş yapısı vardır . Bu nedenle her kaş tipi hemen hemen herkese uyacak diye bir şey yoktur. Kimi insan da kaşlar ne kadar kalkık ise o kadar güzel durmaktadır. Kimi insana da yanlara doğru hafifçe yüksen kaşlar yakışmaktadır.

            Kaşı kaldırmak ve arzu edilen şekle sokmak için uygulanan teknik; kaş almak, kalıcı makyaj veya dövme, botox uygulaması askı ile kaş kaldırma ve ameliyatla kaş kaldırma gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Kaş almak ve kalıcı makyaj :  Kaşları alarak bir seviyeye kadar kaldırıp şekil vermektir. Kalıcı makyaj ise ömür boyu değiştirilemeyecek bir yöntem olduğundan dolayı karar vermeden iyice düşünülmesi gerekir. Çünkü kalıcı makyaj diğer dövmelere göre daha zor silinmektedir.

Askı ile kaş kaldırmak : Çok çabuk uygulanan bir yöntemdir. Lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Saç içinden ve kaş üzerinden yapılan  2-3mmlik  kesiklerden iğneler yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Kaşlar mümkün olduğu kadar kaldırılmaktadır. Yapılan işlemin süresi 8 ay ila 1 yıl devam etmektedir. Aynı gün içerisinde sosyal hayata dönmek mümkündür. Son dönemde  askı yapmak için özel ipler üretilmektedir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ ( BLEFAROPLASTİ )

 Göz kapağı estetiği; göz çevresindeki fazla, sarkan veya torbalar oluşturan deri ve deri altı yağ dokusunun kısmen çıkartılarak kısmen de onarılarak sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşturulduğu ameliyatlara verilen genel isimdir. Göz kapağı estetiği yerine  blefaroplasti  terimi hekimler tarafından daha çok kullanılmaktadır. Göz kapağı ameliyatları genellikle 30 ila 40yaş civarındaki kişilere yapılmakta ve yüzü çok etkili bir şekilde gençleştirmektedir. Ameliyatlar genellikle lokal anestezi eşliğinde yapılmaktadır. Ancak yapılacak ek işlemler olursa hastanın konforu açısından genel anestezi yapılabilmektedir.

         Rutin bir göz kapağı estetiği (blefaroplasti ) ameliyatı aşağıdaki

                                         Aşamalardan oluşur

  • Her iki göz kapağına lokal anestezi uygulanır
  • Üst göz kapağındaki fazla deri ameliyattan sonra iz bırakmayacak şekilde planlanan yerden kesilerek çıkarılır.
  • Kas dokusunda fazlalık veya zayıflık varsa fazla kısım çıkarılır.
  • Kas ve bağ dokusu altındaki sarkmış yağ yastıkçılarının fazlası çıkarılır.
  • Bağ dokusu ve kas dokusu sağlamlaştırılarak onarılır.
  • İzin tamamı üst göz kapağı katlantısına saklanacak şekilde deri estetik olarak dikilir.
  • Alt göz kapağı derisi iz hiç belli olmayacak şekilde kirpik köklerinin hemen altından kesilerek açılır.
  • Deri fazlası tespit edilir ve kesilerek çıkarılır.
  • Alt göz kapağı derisi iz bırakmayacak şekilde dikilir.

ALIN VE KAŞ KALDIRMA (Endoscopic forehead lifting)

Bu estetik operasyonda oldukça basit bir ameliyattır. Saçlı deriye yapılan kesikler ile alın ve kaşlar bütün olarak yuları doğru çekilmektedir. Ortaya çıkan fazlalık ise saçlı deri kısmına yedirilmektedir. Böylece alın biraz açılır ve alında ki kırışıklıklar giderilmiş olur. Eğer kişinin alnı zaten açık ise ve saçlı deri deki saç sayısı kesileri gizleyecek şekilde değil ise bu sefer alın çizgileri arasına bu kesiler yapılır ve görülmeyecek şekilde kapatılır. Böylece hem alın genişlemesi önlenmiş hem de kaşlar kaldırılmış olur hasta isterse eğer geniş olan alında daraltma bile yapılabilir.

Bu işlem yaklaşık bir saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan bu işlem sonrası hasta şişlikler ile karşılaşabilir yaklaşık 2-3 gün içinde şişler inmeye başlar ve 2-3 hafta içerisinde normal görünüme dönülür.

ŞAKAK GERME / KAŞ KENARI KALDIRMA (Temporal Lifting)

Kaşın hemen dışında bulunan saçlı deriye yapılan müdahale ile gerçekleştirilir. Burada açılan ufak bir kesin ile kaş yukarı doğru çekilmek suretiyle kaş ve şakak gerilmiş olunur.  Esasen bu işlem alın germe ve kaş kaldırma işlemi, göz kapağı işlemi gibi cerrahi müdahaleler sırasında ufak ek bir işlem olarak da yapılabilmektedir. Bu hastanın isteğine bağlıdır. Hasta tek başına bu işlemi de gerçekleştirmek isteyebilir. Tek başına uygulandığı zaman kaşların orta bölümünü ve iç kısımları herhangi bir şekilde etkilemez. Bu cerrahi müdahale sırasında lokal anestezi kullanılır. İşlem 30 ile 60 dakika arasında sürmektedir. İşlem sonrası kısa sürede sosyal hayata dönülür.

BOYUN GERME AMELİYATI ( NECK LİFT )

                        Yüzümüz üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde üst yüz, şakak bölgesi, kaşlar yer almaktadır. İkinci bölümde ise çene altı, alt yüz yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise boyun bölgesi yer almaktadır. Her bir bölgeye tek tek cerrahi işlem yapılmaktadır. Tek bir işlemde de cerrahi işlem yapılmaktadır.

                        Boyun germe ameliyatında boyun derisi ve kaslar serbest bırakılarak yukarıya doğru asılır. Çene açısı belirlenerek sarkma ve kırışıklıklar giderilir. Boyun germe ameliyatı herhangi bir dikiş izi kalmaz. Böylelikle daha estetik ve daha gergin bir boyun görünümü sağlanır. Boyun germe ameliyatında derinin elastikiyeti ve güneş hasarı çok önemlidir. Boyun germe muayenesinde hastadan ayrıntılı ve tıbbı özgeçmiş istenmektedir. Boyun germe ameliyatı yapılırken aynı anda da başka bir estetik operasyonu yapmakta mümkündür. Yapılacak bu estetik operasyonu ise hasta ile ayrıntılı bir şekilde görüşülmektedir.

YÜZ GERME AMELİYATI ( FACE LİFT, RHYTİDECTOMY )

                        İnsan yüzü yer çekimi, sigara, dengesiz beslenme, güneşin olumsuz etkileri yaşın ilerlemesi ile yüz kemikleri incelerek hacim kaybetmeye başlar. Yüzümüzdeki yağ dokusu zayıflayarak incelir buruş ve bollaşır. Cildimiz genellikle 50 yaşından sonra yüzümüze bol gelmeye başlar. Bol gelen cildin bir kısmı ise kırışmaya başlar. Yüz germe ameliyatının amacı ise bu bol gelen kısmı alarak cildi gerginleştirmektir.

                        Yüz germe ameliyatında kulak ile yanağın birleştiği bölge kesilerek fazla deri buradan çıkarılmaktadır. Bu işlemle yapılan operasyonda ameliyat izi kalmaz. Ama kulak önünde ve arkasında yapılan işlemle bir takım ameliyat izi kalmaktadır. Yüz germe ameliyatı için yaş ortalaması 50 ve üzeridir. Ama yaşına göre cildi çok kırışmış insanlar için de yapılabilmektedir.  Yüz germe ameliyatı sonrasın da yüzde biraz şişlik ve morluk görülebilmektedir. Şişlik ve morluk bir hafta içerisinde geçmekte ve dikişlerde alınmaktadır.  Bu ameliyatın orta yüz bölgesine hiçbir etkisi yoktur. Böyle bir sorununuz varsa bunun için ayrı bir endoskopik orta yüz ameliyatı olmanız gerekmektedir.

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ (Blefaroplasti)

Gözlerimiz yüz ifademizi oluşturur. Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği bölgedir. Çünkü yapısı gereği hem çok ince deriye sahip olduğundan ileriki yaşlarda kırışması kaşınılmaz olur, hem de göz çevresi çok hareketlidir. Göz kapakları sarkmış, göz altı şişmiş ve düşük üst göz kapakları insanı hep yorgun ve üzgün gibi gösterir. Göz kapağı derisi gençlerde kısa ve gergindir. Gözlerin fazla yorulmasından ya da yaşlılığa bağlı olarak göz kapaklarında belirli bir zaman sonra torbalanma görülebilir ya da bollaşabilir. Göz kapağı estetiği sayesinde bu tür problem ortadan kalkmış olur. Göz kapağı estetiğine genellikle 30-40 yaşlarında ihtiyaç duyulur.

            Göz kapağı estetiği lokal anestezi ile sakinleştirici ilaçlar eşliğinde yapılır. Fakat yapılacak ek işlemler ya da hastanın konforu nedeniyle genel anestezi de yapılabilir. Çok ince bir iğne ile göz kapağı uyuşturulur. Kesi için üst göz kapağının katlanma yeri seçilir. Alt göz kapağının kesi yeri ise kirpiklerin hemen altıdır. Böylelikle herhangi bir iz görünmez. Ameliyat süresi yaklaşık 1- 3 saat arasındadır. Hasta aynı gün taburcu olabilmektedir. Ameliyat sonrası hafif bir ağrı görülebilir. Bu ağrılar içi basit ağrı kesiciler kullanmak yeterli olur.

            Bazı sistemik hastalıklar göz kapağı ameliyatının riskini artırır. Bunlar; hipertansiyon, tiroid hastalıkları ve göz yaşı kuruluğudur. Ameliyat sonrasında her ameliyatta olduğu gibi birkaç gün şişlik ve morluk görülür.

KULAK ESTETİĞİ (Otoplasti)

Kulak estetiği operasyonu eksik kıvrımları şekillendirmek, büyük kulakları küçültmek ve kepçe kulakları başa doğru yakınlaştırmak amacıyla yapılır. Dört yaş itibariyle kulaklar geliştiği için dört-on yaş arasındaki çocuklara kulak estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Ameliyat ne kadar erken yaşta yapılırsa çocukların dış çevrede karşılaşacağı sorunlar da o derece azalacaktır. Erişkin insanlar için çok fazla bir risk söz konusu değildir.

            Kulak estetiği ameliyatı genellikle ayakta cerrahi tedavi olarak yapılır. Fakat Çocuğunuz küçükse genel anestezi yapılır. Bu şekilde çocuğunuz operasyon boyunca sürekli uyku halinde olur. Erişkin ve büyük çocuklarda ise lokal anestezi ile birlikte ilaçlarla uyuşturularak operasyon yapılır.

            Kulak estetiği ameliyatı yaklaşık iki saat sürmektedir. Tabii bu süre kulaktaki probleme göre komplike olgular olursa daha uzun da sürebilir. Kulağın arka yüzündeki kesi ile kıkırdak dokuya ulaşılır ve buradan ya bölümle çıkarılır ya da doku çıkarılmadan kıkırdak hafifçe törpülenerek kulağa şekil verilir. Daha sonra kulağın anatomik yapısı bozulmadan kulak geriye doğru kıvrılır ve yeniden açılmaması için kalıcı dikişlerle dikilir. Kulağın arkasından kesi yapıldığı için herhangi bir iz kalmaz.

            Operasyondan sonra çocuk ve erişkin hastalar birkaç saat içinde toparlanıp evlerine gidebilirler.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

 

 Kulak hem fonksiyonel açıdan hem de estetik açıdan oldukça önemli olan bir organımızdır. Kulakta birçok şekil ve estetik bozukluklar görülmektedir. Kulakta en fazla görülen şekil bozukluğu ise kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli olarak oluşmayarak ve bundan dolayı da öne-yana doğru açılarak oluşan kepçe kulaktır.

            Kepçe kulak operasyonları kulağın gelişimini tamamladığı dört yaşından itibaren yapılabilir. Çok ciddi bir operasyon değildir ve bu yüzden lokal anestezi yapılabileceği gibi genel anestezi de yapılabilmektedir. Kepçe kulak ameliyatında kulak arkasında yapılan kesi ile kıkırdaklar normal açı ile şekillendirilir. Dikiş izi kulak arkasında olacağı için herhangi bir iz kalmaz. Yaklaşık 1,5 -2 saat süren operasyonda kullanılan teknik kulaktaki problemin çeşidine göre değişmektedir.

            Ameliyat sonrası hastanın on gün boyunca kulaklara hafif basınç uygulayan bandaj takması yeterli olacaktır.

            Bazı kepçe kulaklar doğuştan kısmen ya da tamamen oluşmamıştır. Bu gibi durumlarda biz çok ameliyatla vücudun çeşitli bölgelerinden kıkırdak alınarak yeni bir kulak kepçesi oluşturulur. Ayrıca kanser ya da kaza gibi nedenlerden dolayı kulaklarını kaybeden kişiler için de bu şekilde kulak kepçesi oluşturulmaktadır.