KULAK ESTETİĞİ (Otoplasti)

Kulak estetiği operasyonu eksik kıvrımları şekillendirmek, büyük kulakları küçültmek ve kepçe kulakları başa doğru yakınlaştırmak amacıyla yapılır. Dört yaş itibariyle kulaklar geliştiği için dört-on yaş arasındaki çocuklara kulak estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Ameliyat ne kadar erken yaşta yapılırsa çocukların dış çevrede karşılaşacağı sorunlar da o derece azalacaktır. Erişkin insanlar için çok fazla bir risk söz konusu değildir.

            Kulak estetiği ameliyatı genellikle ayakta cerrahi tedavi olarak yapılır. Fakat Çocuğunuz küçükse genel anestezi yapılır. Bu şekilde çocuğunuz operasyon boyunca sürekli uyku halinde olur. Erişkin ve büyük çocuklarda ise lokal anestezi ile birlikte ilaçlarla uyuşturularak operasyon yapılır.

            Kulak estetiği ameliyatı yaklaşık iki saat sürmektedir. Tabii bu süre kulaktaki probleme göre komplike olgular olursa daha uzun da sürebilir. Kulağın arka yüzündeki kesi ile kıkırdak dokuya ulaşılır ve buradan ya bölümle çıkarılır ya da doku çıkarılmadan kıkırdak hafifçe törpülenerek kulağa şekil verilir. Daha sonra kulağın anatomik yapısı bozulmadan kulak geriye doğru kıvrılır ve yeniden açılmaması için kalıcı dikişlerle dikilir. Kulağın arkasından kesi yapıldığı için herhangi bir iz kalmaz.

            Operasyondan sonra çocuk ve erişkin hastalar birkaç saat içinde toparlanıp evlerine gidebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.